Dažniausiai pasitaikančios klaidos perkant sėklas

Dažniausiai pasitaikančios klaidos perkant sėklas


Įsigyjant augalus pernelyg dažnai pasiduodama pardavėjų vilionėms. Juk taip norisi pasisodinti ką nors naujo, o reklaminės nuotraukos tokios gražios! Kokios klaidos dažniausiai daromos ir kaip jų išvengti, kad vėl netektų užlipti ant to paties grėblio?


Vitalija Vingrytė


* Neatsižvelgiama į sklypo ypatumus. Neretai sodinami augalai, kurių auginimo sąlygos labai skiriasi nuo sodo sąlygų, todėl įbrendama į didžiausią nesibaigiantį vargą. Pakeisti gruntą, tręšti specialiomis trąšomis, ypatingai uždengti žiemą... Visko, ką tenka daryti, ir išvardyti neįmanoma! O rezultatas vis tiek tolimas nuo idealo.


Iš tikrųjų pagrindinę sodo augalų dalį turi sudaryti atsparios mūsų sąlygoms veislės ir rūšys, o eksperimentams neverta skirti daug vietos. Gal vis dėlto geriau pietuose augančių vaisių įsigyti parduotuvėje, o egzotiškomis gėlėmis mėgautis botanikos sode? Naujovės – patrauklus dalykas, tačiau neišmintinga prisisodinti augalų, kurie kiekvieną dieną gali žūti arba vargu ar atrodys gražūs ir sveiki.

REKLAMA


* Sodinama spontaniškai. ,,Nusipirksime, pasodinsime, o po to matysime!“ – mano daugelis sodininkų. Ir tuomet jie būna priversti perdirbti kalnus vasarinių, greitai gendančių obuolių, dešimtą kartą pertvarkyti gėlynus ir persodinti krūmus, o gal net gelbėti jau paaugusius augalus tiesiant takelius ar imantis statybos darbų.


Protingas teritorijos suskirstymas zonomis, iš anksto apgalvoti statybų ir komunikacijų tiesimo darbai, kruopštus planavimas, kiek šeimai reikia vaismedžių, uogakrūmių ir daržo augalų, apsaugos jus nuo panašių problemų. Vykti į sodo centrą ar mugę be jums reikalingų augalų sąrašo, kuriems jau numatyta sodinimo vieta, kategoriškai nerekomenduojama!


* Negalvojama apie augalų dydį. Žvelgiant į plonytę kaip vytelę vienmetę obelaitę ar sprindžio dydžio eglutę vazonėlyje labai sunku įsivaizduoti galingus medžius, kurie iš jų išaugs. Taip ir norisi nusipirkti daugiau sodinukų ir tankiau jų prisodinti. Tačiau žinokite, kad visavertiškai patenkinti vaismedžio šviesos ir maistingųjų medžiagų poreikiai yra jo būsimo gausaus derliaus, sveikatos ir ilgaamžiškumo garantas. Ant mažame plotelyje sugrūstų obelų vešės kenksmingi grybai, o ne obuoliai! Vaisiai bus smulkūs, negražūs ir rūgštesni, nei turėtų būti pagal veislę. Dekoratyviniai augalai, „dusinami“ šalia vešančių kaimynų, irgi atrodys prasčiau, nei galėtų, ir dažniau kentės nuo ligų ir kenkėjų.

REKLAMA


Optimalūs vaismedžių, uogakrūmių ir daržovių sodinimo atstumai, nurodomi literatūroje, – ilgo mokslinio darbo rezultatas. Neignoruokite jų, neišradinėkite dviračio: jei atsižvelgsite į rekomendacijas, derlius bus gausesnis ir kokybiškesnis! Kokio dydžio gali užaugti dekoratyviniai medžiai ir krūmai, galima sužinoti iš knygų ir interneto. Atkreipkite dėmesį: daugelio augalų (ypač spygliuočių) nurodomas ne maksimalus, o apytikris medžio ar krūmo dydis sulaukus 10 metų.


Tačiau tai nereiškia, kad vėliau augalų augimas sulėtės. Įvertinti, nykštukė ar ilgšė bus įsigyta eglutė, paprasčiausia pagal tai, kiek ji paaugo per metus: jeigu, pavyzdžiui, viršūnėlė kiekvienais metais paauga 30 cm, tai 10 metų medžio aukštis bus ne mažesnis nei 3–4 m.


* Perkama kur pakliūva. Vaismedžiai, įsigyti stichiškuose turguose, iš privačių pardavėjų, dažnai būna nepakankamai atsparūs šalčiams (nes atvežti iš šiltesnių regionų, kur juos pigiau auginti) ar neatitinka veislės standarto. Nesąžiningi gėlių pardavėjai dažnai už didelę kainą įbruka patikliems pirkėjams pigių paplitusių veislių, o kartais net piktžolių.


Iš turgeliuose stovinčių pardavėjų pirkite tik vienmečių gėlių daigus ir kitus dekoratyvinius augalus, kurių visą grožį galite iškart pamatyti. Visus augalus (ypač vaismedžius), kurių atitikimą nurodytai veislei galėsite išsiaiškinti tik po kelerių metų, verčiau įsigykite tik patikimuose medelynuose ir sodo centruose arba iš autoritetą turinčių privačių pardavėjų.* Aklai tikima reklama. ,,Išskirtinių pasiūlymų“, skirtų patikliems sodininkams ir daržininkams, pasipila kasmet (pavyzdžiui, žemuoginės avietės, stebuklingi vaisiai svaideniai, saulės uogos, pilnaviduriai vijokliai kalistegijos ir kt.). Tačiau dauguma brangiai įsigytų naujovių nepateisina lūkesčių. Net jei pardavėjai labai moka įtikinėti, prieš perkant verta dar kartą pagalvoti! Iš tikrųjų daugelis „superaugalų“ žinomi nuo seno. Ir tai, kad jie neprigijo mūsų soduose, lemia objektyvios priežastys: mažas atsparumas, jie neišvaizdūs ar jų vaisiai neskanūs. Šiandien, kai beveik visi naudojamės internetu, atsiliepimus žmonių, kurie jau bandė tuos augalus auginti, galima rasti per kelias minutes – net jau stovint su išsirinktu vazonėliu rankose vidury sodo centro.


* Patiklumas vertinant kaimynų dovanojamus augalus. Dažnai dovanojama tai, ko negaila. Kartais tai gali būti greitai vešantys ar net agresyvūs augalai, su kuriais dovanų gavėjui vėliau pačiam teks kovoti.


Žinoma, visiškai atsisakyti draugiškų mainų neverta: juk visi iš kaimynų gauti augalai jau įrodė savo atsparumą jūsų sodų sąlygomis, o ir jų žiedus ar vaisius galite patys matyti. Tačiau vertingiausius egzempliorius vis dėlto verčiau įsigyti. Beje, naudinga išmokti taikyti dauginimo būdus, pavyzdžiui, auginiais ir skiepijimą. Tuomet augalų, kuriais bus galima apsikeisti, sąrašas taps gerokai didesnis.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 04 (2023)

    Savaitė - Nr.: 04 (2023)