„Namie ir Sode“ aktualijos: saulės baterijos, lysvėse gardinamos daržovės ir daigų ligos

„Namie ir Sode“ aktualijos: saulės baterijos, lysvėse gardinamos daržovės ir daigų ligos


Saulės spinduliai nieko nekainuoja. Gardiname daržoves jau lysvėse. Kodėl serga daigai? Plačiau bei kiti aktualūs ir įdomūs straipsniai - 6-jame šių metų „Namie ir Sode“ numeryje.


Saulės spinduliai nieko nekainuoja


Saulė kasdien šviečia dažniau, ilgiau ir kaitriau, tad kodėl nepanaudojus jos šviesos energijai gauti? Tai būtų nevienadienė investicija, namų ūkis taptų ne toks priklausomas nuo elektros tiekėjų diktuojamų sąlygų ir kainų. Galima būtų įžvelgti ir daugiau saulės elektrinių pranašumų.


Meilė Taraškevičienė


Nuo 2018 m. pradžios elektros kainos užsienio rinkose didėjo, o nuo šių metų, perskaičiavus tarifus, jos ūgtelėjo ir Lietuvoje. Tai tik dar labiau verčia žmones susimąstyti apie alternatyvas. Iš visų atsinaujinančiosios energijos šaltinių žmonės dažniausiai pasitelkia saulę, įsirengdami elektrą gaminančias jėgaines. Iš tiesų mažajai žaliajai energetikai dėmesys didėja, ją palaiko ir skatina vyriausybės politika. Savo ruožtu žmonės taip pat rodo didelį susidomėjimą, siekia sumažinti išlaidas už elektros energiją, sumaniai investuoti ir kartu prisidėti prie ekologijos. Saulės elektrinės būtent tai leidžia padaryti.


Įsigiję saulės elektrinę sumažinsite sąskaitas už elektros energiją. Saulės elektrinė – tai įrenginys, kuriam nereikia dėmesio ir kuris sukurtas veikti dešimtmečius. Be to, tai padeda apsisaugoti nuo kylančių elektros energijos kainų ateityje.


Daugiau apie tai – rubrikoje „Mano namai“.


„Namie ir Sode“ aktualijos: saulės baterijos, lysvėse gardinamos daržovės ir daigų ligos


Gardiname daržoves jau lysvėje


Dažniausiai apie daržovių gardinimą prieskoniais susimąstome tada, kai daržovės atsiduria mūsų virtuvėje. Tačiau prieskoninės žolelės gali pagerinti auginamų daržovių skonį jau lysvėje – jos yra puikios daugelio daržo augalų kaimynės ir palydovės. Todėl prieš prasidedant naujam sezonui vertėtų numatyti, kokių prieskonių galime pasėti greta auginamų daržovių.


Rima Marcinkevičienė


Sąvokos „prieskoniai“ ir „prieskoninės žolelės“ nėra visiškai tapačios. Prieskoniais vadinamos biogenetinės sudėtinės kilmės medžiagos, vartojamos kaip maisto ingredientai, suteikiantys patiekalams skonį, kvapą ir spalvą. Prieskoniams naudojami augalų žiedai, vaisiai, sėklos, pumpurai, žievė, šaknys, šakniastiebiai, svogūnėliai ir pan. Prieskoniai ne tik gaminami iš šviežių, džiovintų ar kitais būdais paruoštų augalų bei jų dalių, bet ir pateikiami eterinių aliejų ar sakų pavidalu.

REKLAMA


Prieskoninės žolelės – tai augalai: jų lapai, stiebai, žiedai, daigai. Senovės botanikai juos vadino tiesiog žolelėmis. Tokių augalų naudingosios savybės buvo aprašytos dar antikos literatūroje. Pavadinimas „prieskoninės žolelės“ išliko iki mūsų dienų ir atskiria šiuos augalus nuo gėlių, daržovių ar vaisių. Dauguma aromatinių žolelių (levandos, šalavijai, isopai, petražolės, čiobreliai, mairūnai ir kt.) turi teigiamą poveikį beveik visoms daržovėms. Taigi ką ir kokioje lysvėje sodinti? Apžvelkime keletą mūsų daržuose dažnai auginamų prieskoninių augalų.


Visą straipsnį rasite rubrikoje „Mano daržas“.


„Namie ir Sode“ aktualijos: saulės baterijos, lysvėse gardinamos daržovės ir daigų ligos


Kodėl serga daigai?


Užsiauginti gerų daigų namuose nėra labai lengva. Ypač tuomet, kai taip stinga saulės ir šilumos. Ir vis dėlto kiekvieną pavasarį daugelį palangių vėl „papuošia“ gausybė vazonų vazonėlių, dėžių dėžučių... Kad mūsų pastangos nenueitų perniek, derėtų pasirūpinti daigams gresiančių ligų profilaktika. Būtent profilaktika, o ne gydymu!


Rima Marcinkevičienė


Kartais atrodo, kad daigų ligos atsiranda tarsi iš oro. Iš dalies tai tiesa: juk patogeninių organizmų sporas perneša vėjas. Tačiau iš esmės yra kelios pagrindinės priežastys, lemiančios ligų atsiradimą.


Plačiau šia tema – rubrikoje „Verta žinoti“.