Patarimai sodininkams: laikas sėti morkas?

Patarimai sodininkams: laikas sėti morkas?


RIMA MARCINKEVIČIENĖ


Ar norėtumėte sultingų ir traškių morkyčių iš savo daržo pradėti skanauti dar birželį? Jei taip, pats laikas pasiruošti lysvę ir pasisėti morkų dabar, vėlyvą rudenį.


Ankstyvo derliaus privalumai


Nemažai daržininkų morkas sėja ne tik pavasarį, bet ir prieš žiemą. Vėlyvą rudenį pasėtos morkos savo šeimininkus pradeda džiuginti jau birželio mėnesį, kai pavasarinės morkos tik leidžia pirmuosius lapelius. Juk morkų sėklos dygsta lėtai, jų daigelių negalima persodinti, todėl pavasarį pirmųjų traškių morkyčių laukti prailgsta. Be to, rudeninės sėjos morkos būna tiesesnės, sultingesnės, joms jokios žalos dar nespėja padaryti kenkėjai, jų praktiškai nereikia laistyti. Vienintelis minusas – tai, kad šios morkos netinkamos laikyti žiemai. Tačiau, jei jūsų tikslas – ankstyvos vasaros vitaminai, rudeninės sėjos morkos yra būtent tai, ko jums reikia.


Ne visos veislės tinka


Tiesa, ne visų veislių morkas galima sėti rudenį. Tam netinka itin ankstyvos morkos, kurios gali sudygti jau balandžio mėnesį ir nukentėti nuo pavasarinių šalnų. Tačiau nemažai ankstyvų ir vidutinio ankstyvumo veislių gali būti sėjamos rudenį. Neretai ant sėklų pakelio galima rasti informaciją, kad veislė tinkama sėti prieš žiemą, todėl verta atkreipti į tai dėmesį.

REKLAMA


Sėjos ypatumai


Morkų sėja prieš žiemą turi savų ypatumų.


*Lysvė. Prieš žiemą sėjamų morkų lysvei labai svarbu parinkti tinkamą vietą. Ji turi būti apsaugota nuo vėjų ir gerai įšylanti. Pageidautina, kad tai nebūtų šlaitas. Žinoma, geriausiai vėlyvo rudens sėjai tinka aukštos (apie 30–40 cm) arba bent paaukštintos (15–20 cm) lysvės. Morkas geriausia sėti ten, kur augo agurkai, cukinijos, moliūgai, kopūstai, pomidorai, svogūnai ar bulvės. O štai ten, kur buvo auginamos ankštinės kultūros, morkų sėti nederėtų.


Rekomenduojama dar spalio mėnesį pasiruošti lysves: išravėti, patręšti, supurenti ir kas 15–20 cm įspausti 2–3 cm pločio ir 2,5–3 cm gylio vageles. Jei to nepadarėte, spėsite tai atlikti ir pirmomis lapkričio dienomis. Kad paruoštų lysvių neužsnigtų netikėtai iškritęs sniegas, jas reikėtų uždengti.


Patarimai sodininkams: laikas sėti morkas?


*Sėjos laikas. Morkas sėti reikia tuomet, kai žemė jau pašalusi ir atšyla tik dienomis. Ideali temperatūra – -2–0°C. Net trumpalaikis atšilimas gali paskatinti sėklas sudygti dar rudenį, o tai jokiu būdu neturi įvykti. Paruošus lysvę reikia stebėti orus. Rekomenduojama pažiūrėti bent ateinančios savaitės orų prognozę ir sėti likus 7–10 dienų iki tikrų šalčių. Paprastai sėjama apie lapkričio vidurį, antrą arba trečią lapkričio savaitę, tačiau, jei žemė neįšalusi, galima sėti ir dar vėliau. Taigi viskas priklauso nuo orų.


*Sėklos. Rudenį morkos sėjamos šiek tiek tankiau, nei to reikia pavasarį. Anksčiau buvo rekomenduojama prieš žiemą kultūras sėti gerokai tankiau, tačiau dabar šios praktikos atsisakyta, nes per tankiai pasėtos kultūros sudygusios pavasarį sunaikina pačios save. Labai svarbu, kad sėklos būtų sausos! Tai viena pagrindinių rudeninės sėjos taisyklių!

REKLAMA


Pasėtas morkas reikia užberti sausa šilta žeme, lygiomis dalimis sumaišyta su smėliu, kompostu ar durpėmis. Kad užberiama žemė būtų kuo sausesnė ir šiltesnė, jos rekomenduojama pasiruošti anksčiau ir kelias dienas palaikyti šiltesnėje patalpoje (šiltnamyje, sandėliuke ar pan.). Ant viršaus dedamas plonas komposto sluoksnis ir žemė lengvai paspaudžiama. Sėklos turi atsidurti 1,5–2 cm gylyje.


*Priežiūra. Jei žiemą bus mažai sniego, o gamta grasys nemenkais šalčiais, ant morkų lysvės reikėtų užmesti keletą eglių ar pušų šakų.


Anksti pavasarį dar esant sniegui lysves galima uždengti plėvele ar juoda danga, o prasikalus daigeliams dirvą papurenti. Rudenį pasėtas morkas pavasarį reikia prižiūrėti lygiai taip pat, kaip ir pasėtas pavasarį, t.y. jos turi būti ravimos, retinamos, tarpueiliai purenami.


Nevertėtų rudeninei sėjai skirti viso morkoms numatyto ploto: juk neretai vėlyvo rudens sėjos sėkmė priklauso ne tik nuo mūsų. Labai sunku kiekvieną kartą nuspėti rudens orus ir pasirinkti tinkamą sėjos laiką. Be to, niekada negalima žinoti, kokia žiema laukia: šiltą žiemą morkų sėklos gali sudygti nesulaukusios pavasario, o šaltą ir besniegę – sušalti ir nesudygti... Svarbiausia, kad rudeninės sėjos nesėkmė ištaisoma: nesudygusias morkas galima pakartotinai pasėti pavasarį.


Vėlyvo rudens sėjai tinkančios morkų veislės:


'AMSTERDAMMER 2’, 'MARION H', 'ŠANTANĖ-14', 'ŠANTANĖ–2461', 'KALINA H', 'NAPOLI H', 'NANTES 6 CAMPO', 'NANTES 3 TIP TOP', ‘ATOL H', 'NANTES 5 MONANTA', 'NANTES 4', 'DARINA', 'KAROTELA', 'FLAKKER', 'KORAL", 'LANGE ROTE STUMPFE', 'NARBONNE H', 'RIGA H', 'BERLICUM 2 ROMOSA', 'DOLANKA', 'AUTUMN KING 2'.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 04 (2023)

    Savaitė - Nr.: 04 (2023)