Kai nesinori konservuoti: kaip išlaikyti cukinijas iki žiemos?

Kai nesinori konservuoti: kaip išlaikyti cukinijas iki žiemos?


Cukinijos – viena iš tų neįnoringų kultūrų, puikiai derančių net pradedančių daržininkų lysvėse. Tačiau kaip išlaikyti cukinijas iki žiemos, kai konservuoti jau nėra nei noro, nei laiko, o derlius vis dar nesibaigia? Norint džiuginti namiškius kulinariniais šedevrais iš šių skanių ir naudingų daržovių reikėtų iš anksto pasirūpinti tinkamomis cukinijų veislėmis ir sudaryti joms geras žiemojimo sąlygas.


Subrendusios ir su uodegyte!


Planuojamas ilgiau laikyti cukinijas būtina nupjauti iki atvėstant orams. Ilgai laikosi tik visiškai sveiki, ligų ir mechaniškai nepažeisti, visiškai subrendę, tačiau nepernokę vaisiai. Subrendusių cukinijų oda yra stora, o pastuksenus girdėti duslus garsas.


Reikėtų žinoti, kad nesubrendę vaisiai vis dėlto išsilaiko ilgiau nei pernokę! Daržininkai pastebi, kad geriausiai išsilaiko 25–40 cm ilgio vaisiai, nors daugelis iš jų pasiekę 25 cm ilgį fiziologiškai dar nėra subrendę ir jų odelė dar per minkšta. Be to, žalios spalvos cukinijos išlieka šviežesnės ilgiau negu geltonos.

REKLAMA


Laikyti skirtos subrendusios cukinijos pjaunamos aštriu peiliu paliekant ne trumpesnį nei 5 cm kotelį (jis saugos nuo infekcijos patekimo į daržovės vidų). Nupjautas cukinijas reikia nuvalyti sausai, jokiu būdu neplauti! Kotelį labai gerai būtų aplieti ištirpintu vašku.


Rūsys išsprendžia daugelį problemų


Griežtų taisyklių, kaip laikyti cukinijas, nėra. Optimali laikymo temperatūra joms yra 4–10 °С, o drėgmė – apie 80 proc. Tokias sąlygas sudaryti galima tik laikant rūsyje, tačiau toli gražu ne visi daržininkai turi tam derliui saugoti pritaikytus rūsius. Jei rūsį turite, pakanka cukinijoms skirti atskirą lentyną, iškloti ją 10 cm šiaudų sluoksniu ir sudėti cukinijas taip, kad jos nesiliestų viena su kita. Jei rūsyje nėra lentynų, cukinijas tokiu pačiu principu galima sudėti į medines ar plastikines dėžes ir sustatyti jas vieną ant kitos.


Jei rūsyje labai mažai vietos ir netelpa nei lentynos, nei dėžės, padėti gali paprasčiausios kaproninės pėdkelnės! Į jas cukinijas reikia sudėti po vieną tarpuose perrišant mazgą ir tokią girliandą tiesiog pakabinti prie lubų. Vietos ji užima nedaug, o cukinijos taip gali išsilaikyti apie 3 mėnesius.

REKLAMA


Svarbu, kad rūsyje būtų termometras ir galima būtų reguliuoti temperatūrą. Be to, rūsys turi būti nuolat vėdinamas, nes esant per didelei drėgmei cukinijas gali pažeisti puvinys.


Bute ieškome vėsios ir tamsios vietos


Cukinijas galima laikyti ir bute. Žinoma, iki pavasario jos neišsilaikys, tačiau to gal ir nereikia. Juk per ilgai laikomos cukinijos praranda didžiąją dalį vertingųjų savybių.


Bute geriausia vieta cukinijoms laikyti būtų tam skirta dėžė vėsiausioje buto vietoje: apšiltintame balkone, nešildomame sandėliuke, prie balkono ar lauko durų ir pan. Blogiausiu atveju cukinijas dėžutėse galima sandėliuoti ir po lova, tačiau tikrinti jas reikės gerokai dažniau. Kiekvieną cukiniją gerai būtų įvynioti į popierių arba bent jau atskirti jas kartono lakštais: tuomet pradėjusi gesti cukinija neužkrės visų likusių. Taip pat labai svarbu, kad cukinijos būtų laikomos tamsoje.


Kada cukinijas galima laikyti šaldytuve ir ką daryti, jeigu jos ima gesti, kviečiame susipažinti naujajame žurnalo „Namie ir Sode“ numeryje 18 (2018 m.).  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 04 (2023)

    Savaitė - Nr.: 04 (2023)