Sveikatos lobynas: gydomosios ožkų pieno savybės

Sveikatos lobynas: gydomosios ožkų pieno savybės


Ožkų pienas neretai vadinamas tikru sveikatos lobynu. Apie gydomąsias jo savybes rašė dar žymus senovės Graikijos gydytojas Hipokratas, o Avicena teigė, kad reguliariai geriant ožkų pieno galima apsisaugoti nuo senatvinės sklerozės. Tad pasidomėkime, ar tai iš tiesų yra toks vertingas produktas.


Ožkų pieno pranašumai


Ožkų pienas savo struktūra yra artimiausias motinų pienui, todėl, be abejonės, yra tinkamiausias ruošiant maisto mišinėlius kūdikiams. Ožkų pieną žmogaus organizmas pasisavina geriau negu karvių: kūdikio skrandyje ožkų pienas užsilaiko 40 minučių, o karvių – net 2 valandas.


Ožkų pienas labiau rekomenduotinas ir vyresnio amžiaus žmonės, nes jame mažiau laktozės. Be to, ožkų pieno gali gerti netgi tie, kuriems karvių pienas sukelia alergiją, taip pat tie, kurių organizmas karvių pieną sunkiai virškina: teigiama, kad ožkų pienas suvirškinamas 5 kartus greičiau negu karvių, be to, jis nelaisvina vidurių. Vartojant karvių pieną organizme gaminasi daug gleivių, o geriant ožkų pieną jų nebūna.

REKLAMA


Dėmesio: prieš geriant ožkų pieną reikėtų pavirinti, nes išgėrus nevirinto galima susirgti erkiniu encefalitu.


Vitaminai ir mineralai


Ožkos – bene švariausi naminiai gyvuliai. Jų piene yra gerokai daugiau vitaminų, kalcio ir fosforo negu karvių piene. Geležies yra mažiau, tačiau ožkų piene esančią geležį organizmas įsisavina kur kas geriau. O štai piene esantį kalcį, kuris būtinas kaulams, ypač gydant kaulų lūžius, organizmas įsisavina lengviau nei iš kitų maisto produktų. Gausu šiame gėrime ir magnio, kalcio, jodo, molibdeno, natrio, mangano, vario, fluoro.


Geriant ožkų pieną organizmas gauna vitamino A, gerinančio regėjimą, vitamino D, jauninančio odą, vitamino B2, stimuliuojančio kraujotaką, vitamino B1, stiprinančio centrinę nervų sistemą. Ožkų pieno baltymai yra geresnės kokybės ir turi daug niacino ir tiamino.


Ožkų piene yra riebiųjų rūgščių omega-3, kurių reikia geram širdies ir kraujotakos sistemos darbui. O štai cholesterolio jame beveik nėra.

REKLAMA


Ožkų piene taip pat yra cholino, lecitino, albumino, globulino ir biotino. Šios biologiškai aktyvios medžiagos gerina veido spalvą, lėtina odos senėjimą ir užtikrina jos elastingumą.


Jei sutriko virškinimas


* Sergant gastritu, kai padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas: į stiklinę šilto ožkų pieno (30 ⁰C) įdėkite šaukštelį medaus. Šio gėrimo gerkite 2 kartus per dieną valandą prieš valgį 2 mėnesius.


* Jei skrandžio sulčių rūgštingumas yra sumažėjęs, ožkų pieną patariama gerti šaltą, taip pat su medumi po pusę stiklinės 2–3 kartus per dieną valandą prieš valgį. Ožkų pienas numalšina skausmus ir apsaugo nuo vidurių užkietėjimo.


* Jei kiekvieną rytą, prieš pusryčius, taip pat prieš pietus ir vakarienę išgersite po stiklinę šviežio ožkų pieno, gali pavykti išgydyti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligę. Tik gydytis tektų ilgai, net 2 metus.


* Sergantiems kasos uždegimu patariama gydytis šiltais rauginto ožkų pieno kompresais – juos reikia dėti vakare ir palaikyti per naktį.


Sergant odos ligomis


* Ožkų pienas padeda iš kraujo išvalyti junginius, kenkiančius odai.


* Žvynelinei gydyti užvirkite šiek tiek ožkų pieno, pavirkite 2–5 minutes ant mažos ugnies, paskui perpilkite į kitą indą. Kruopščiai nugrandykite ant puodo kraštų susidariusias baltas apnašas ir jomis tepkite žvynelinės pažeistas vietas.* Veido oda atrodys jaunesnė, jei rytais ir vakarais ją patepsite praskiestu ožkų pienu. Tai ypač naudinga tiems, kurių veido oda porėta.


* Sergant neurodermitu (nervinės kilmės odos uždegimu): kad sausa oda taptų drėgnesnė, į puslitrį ožkų pieno įpilkite 100 ml alyvuogių aliejaus. Mišinį maišykite tol, kol susidarys vienalytė masė, tada ją supilkite į paruoštą šilto vandens vonią. Sergantiems neurodermitu šioje vonioje patariama pagulėti ne ilgiau kaip 15 minučių kartą per savaitę.


Kam dar naudingas ožkų pienas


* Ožkų pieno patariama gerti sutrikus medžiagų apykaitai, sergant viršutinių kvėpavimo takų, širdies ir kraujotakos sistemos ligomis.


* Geriant ožkų pieną sustiprėja imuninė sistema, pagerėja kraujo sudėtis.


* Ožkų pienas žvalina organizmą ir stabdo senėjimo procesus, tad jo patariama gerti vyresnio amžiaus žmonėms.


* Sunkiai sergantiems, nusilpusiems po sunkių ligų ir chirurginių operacijų žmonėms patariama kasdien išgerti po litrą ožkų pieno.


* Ožkų pienas puikiai tinka ir sergantiesiems įvairių tipų neuroze, depresija, patiriantiesiems stresą.


* Ožkų pieno patariama gerti kūdikius krūtimi maitinančioms moterims.


* Ožkų pienas padeda pasveikti sergantiems bronchine astma, plaučių tuberkulioze, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, kolitu, šlapimo pūslės uždegimu, kepenų ir tulžies pūslės ligomis.


Kiek pieno gerti ir kam jo vengti


Gydant įvairias ligas vaikams iki 3 metų patariama gerti ožkų pieno po 100–150 ml 2 kartus per dieną. Vyresniems nei 3 metų vaikams reikėtų gerti po 150–200 ml 2 kartus per dieną. Suaugusiems žmonėms įvairių ligų profilaktikai ožkų pieno galima išgerti 2 kartus daugiau.

REKLAMA


Ožkų pieną geriausia vartoti vieną tarp valgymų ir vakare, niekuo neužkandant, tuomet jo gydomosios savybės atsiskleidžia ir veikia geriausiai.


Tiesa, atsargiai ožkų pieną derėtų gerti žmonėms, kurių kraujas pernelyg tirštas, taip pat sergantiesiems kasos ligomis.