Kalankė – veiksmingas vaistas žiemą

Kalankė – veiksmingas vaistas žiemą


Ant palangės įsitaisiusią kalankę galima išvysti dažnuose namuose. Šis augalas visame pasaulyje garsėja kaip šeimos gydytojas, naminis ženšenis ar gyvybės medis.


Remigija ZINKEVIČIENĖ


Kalankių yra labai daug rūšių, jos visos pasižymi gydomosiomis savybėmis. Žinomiausia ir mūsų šalyje labiausiai paplitusi yra plunksninė kalankė – daugiametis storlapinių šeimos žolinis augalas, išaugantis iki 20–30 cm aukščio. Šios kalankės dantytų lapų pakraščiai nusagstyti daugybe mažų augalėlių su siūliškomis šaknimis – tai originalus augalo dauginimosi būdas. Dėl tokio „vaikų“ mėtymo kalankė įgijo paleistuvės vardą. Plunksninės kalankės ima žydėti dažniausiai antraisiais metais vamzdiškais žiedais gausiai, bet nereguliariai. Vaistinei žaliavai ruošiamos antžeminės augalų dalys (lapai ir stiebai). Prieš naudojant kalankes vaistams reikėtų nelaistyti jų savaitę, paskui nupjauti keletą stiebų su lapais ir palaikyti juos šaldytuve septynias paras. Kalankių sultis prieš vartojimą reikia dvi dienas palaikyti 4-10 laipsnių temperatūroje, o po to nukošti.

REKLAMA


Gydomosios savybės


Šviežioje plunksninių kalankių žaliavoje yra vandens, flavonoidų, polisacharidų, daug organinių rūgščių (obuolių, citrinų, acto), rauginių medžiagų, mineralų (kalcio, magnio, mangano, vario, geležies, aliuminio, silicio, titnago), vitaminų C ir P.


Plunksninėmis kalankėmis ir jų sultimis gydomos žaizdos, odos opos, nudegusios kūno vietos, pūliniai, pragulos, pūslelinė. Kalankių preparatai slopina uždegimą, nedirgina odos, padeda greičiau užgyti žaizdoms, opoms ir randams. Nuo slogos ir valant nosį kalankės labai praverčia mažiems vaikučiams, dar nemokantiems nusišnypšti nosies. Kalankėmis gydomos gana paplitusios burnos ligos: parodontozė, stomatitas, gingivitas. Kalankių sultys naudojamos gydant egzemą, vabzdžių ir gyvačių sukąstas kūno vietas.


Antpilai ir gydomieji mišiniai


* Jeigu vargina išsiplėtusios kojų venos, į pusės litro butelį priberkite susmulkintų kalankių lapų, juos iki pat butelio viršaus užpilkite spiritu arba degtine ir palikite šiltoje tamsioje vietoje nusistoti, kasdien pakratykite. Jau po savaitės šiuo antpilu galite gydytis. Kojas trinkite kiekvieną vakarą sukamaisiais judesiais, kildami nuo pėdų aukštyn. Jau po kelių dienų sumažės kojų pabrinkimas ir skausmas. Gydymo kursas – mėnuo, bet sunkesniais atvejais gali prireikti ir 3–4 mėnesių. Šis antpilas taip pat tinka įtrinti skaudamiems sąnariams ir naudoti kompresams.

REKLAMA


* Jei kamuoja nuovargis, susmulkinkite ir lygiomis dalimis sumaišykite kalankių lapų, ramunėlių žiedų, pelkinių pūkelių žolės ir mėtų lapų, 2 šaukštus vaistinių augalų mišinio užpilkite puse litro verdančio vandens, uždenkite ir palikite trumpam nusistoti, paskui nukoškite. Gerkite šios arbatos po trečdalį stiklinės 4 ar 5 kartus per dieną.


Sergant peršalimo ligomis


* Norite išvengti gripo šios ligos epidemijos metu? Šviežiomis kalankių sultimis tepkite nosies gleivinę kartą ar 2 kartus per dieną arba 2 kartus per dieną įlašinkite į nosį po 2 lašus kalankių sulčių, praskiestų drungnu virintu vandeniu santykiu 1:3. Šią procedūrą taip pat patariama atlikti kaskart grįžus iš lauko.


* Sloguodami į kiekvieną nosies šnervę lašinkite po 2 lašus kalankių sulčių, praskiestų virintu vandeniu santykiu 1:2, kas 4 valandas. Galite įmaišyti ir keletą lašų alyvuogių aliejaus – kad nesausėtų nosis. Kalankių sultys dažniausiai sukelia stiprų čiaudulį, padedantį nosiai išsivalyti.


* Jei susirgote pūliuojančia angina, iš 2–3 kalankių lapų išspauskite sultis ir sumaišykite jas lygiomis dalimis su virintu vandeniu. Šiuo šiltu tirpalu skalaukite gerklę 7–10 kartų per dieną, kol pasveiksite.


Odos ligoms gydyti


* Žaizdoms gydyti kalankių lapų sultis praskieskite šaltu virintu vandeniu santykiu 1:3, mišinyje suvilgykite tvarstį, truputį nuspauskite, uždėkite ant žaizdos ar supūliavusios kūno vietos ir apriškite. Ant šunvotės uždėtas kalankių tvarstis ištraukia pūlius ir nuslopina uždegimą. Jei žaizda – nedidelė, galite ją tepti nuluptu gleivėtu kalankės lapu.* Ant sumuštos ar įdrėkstos kūno vietos uždėkite ką tik nuskintą ir sumaigytą, subraižytą (kad išsiskirtų sulčių) ar nuluptą kalankės lapą ir apriškite. Kalankė sustabdys kraujavimą ir paskatins žaizdos gijimą.


* Jei nudegėte, kalankių sultis sumaišykite su kiaušinio baltymu ir šiuo mišiniu tepkite gydomas vietas.


Kitos sveikatos problemos


* Sergant lėtiniu kolitu padės toks nuoviras: susmulkintus kalankių lapus užpilkite verdančiu vandeniu santykiu 1:5, palikite valandą nusistoti, pavirkite 2–3 minutes ant mažos ugnies, atvėsinkite ir nukoškite. Gerkite nuoviro po šaukštą 2 ar 3 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį.


* Išeinamosios angos įtrūkiams gydyti kalankių sultyse sumirkykite vatos gniužulėlį, jį pridėkite prie gydomos vietos ir palaikykite pusvalandį. Kompresėlius dėkite kartą ar 2 kartus per dieną.