Kaip teisingai apsisaugoti nuo saulės?

Pexels


Pavasariui įsibėgėjus, o orui vis labiau šylant stengiamės kuo daugiau laiko praleisti gamtoje. Vis tik saulės voniomis reikėtų mėgautis atsakingai: tinkamai prižiūrėti odą, plaukus, akis ir pavasario-vasaros sezonui pritaikyti savo kosmetikos krepšelį.


Kaip teisingai apsisaugoti nuo saulės?


Odos apsauga. Mėgaujantis saulės voniomis, reikėtų naudoti kremą nuo saulės, kurį rekomenduojama rinktis pagal savo odos tipą. Kuo oda šviesesnė, tuo stipresnį kremą nuo saulės rekomenduojama naudoti ir tuo mažiau laiko praleisti saulėje. Ant kremo pakuočių esantis SPF yra apsaugos nuo saulės faktorius. Šis skaičiais išreikštas saulės filtras parodo, kiek laiko būnant saulėje oda yra apsaugoma nuo UV spindulių. Norint, kad kremas nuo saulės apsaugotų kuo efektyviau – specialistai rekomenduoja rinktis kremą su mažiausiai SPF 50 apsauga. Jeigu atostogaujate ir saulėje leidžiate visą dieną – kremą su apsauga nuo saulės reikėtų tepti kas kelias valandas. Jeigu saulėtą dieną didžiąją dalį laiko leidžiate biure ar namuose – tokį kremą užsitepti užtenka kartą per dieną.

REKLAMA


Akių ir plaukų apsauga. Saulė ne tik dovanoja ilgesnes dienas, vitaminą D, šokoladinį įdegį, bet ir gali kaip reikiant išsausinti odą, plaukus bei pakenkti akims. Todėl būdami saulėje, nepamirškite akinių nuo saulės, kurie būtų kokybiški ir su filtru. Jų apsauga dažniausiai būna nurodyta vidinėje akinių pusėje ant kojelės. Plaukais pasirūpinkite nešiodami galvos apdangalus, taip pat naudokite priemones su UV filtrais.


Debesuotą dieną irgi reikalinga apsauga. Ne visos vasaros dienos būna saulėtos, tačiau tai nereiškia, kad galima pamiršti apsaugą nuo saulės. Net ir debesuotą dieną maždaug net 80 proc. saulės spindulių prasiskverbia pro debesis, todėl kasdien rinkitės kremą su apsauga nuo ultravioletinių spindulių.


Nuo kenksmingo saulės poveikio apsaugo ir maistas. Ar žinojote, kad egzistuoja ir maisto produktų, kuriuos valgant – organizme stiprinama natūrali UV apsauga? Todėl saulėtuoju metų laikotarpiu svarbu jų į racioną įtraukti kuo daugiau. Į tokių produktų sąrašą patenka šilauogės bei mėlynės, arbūzai, morkos, lapinės žalios daržovės, kalafiorai, įvairiausi riešutai ir sėklos, žalioji arbata.







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 16 (2024)

    Savaitė - Nr.: 16 (2024)