Diskutuoti, kaip ir suprasti kitą – reikia mokėti: kokie yra esminiai kultūringo pokalbio elementai?

Diskutuoti, kaip ir suprasti kitą – reikia mokėti: kokie yra esminiai kultūringo pokalbio elementai?


Paprastas kasdienis pokalbis gali labai greitai virsti nemaloniu ginču, jeigu galvosime tik apie tai, ką norime pasakyti patys, tačiau nekreipsime dėmesio į pašnekovo išsakytą nuomonę. Ginčą išprovokuoti gali ir ne laiku pasakytas žodis ar nemaloni kalbėjimo maniera, todėl naudinga žinoti, kaip kalbėtis, kad pokalbį išlaikytume abipusiai malonų.


Diskusija – tai galimybė praplėsti savo požiūrį ir intelektualiai augti visiems jos dalyviams – tuo įsitikinusi konsultantė Ieva Kulikauskienė, mokanti viešojo kalbėjimo ir publikos valdymo subtilybių. Ji aiškina, kuo įprastas pokalbis skiriasi nuo diskusijos, pasakoja apie diskusijų kultūrą ir dalijasi patarimais kultūringam pašnekesiui.


Pasak konsultantės Ievos Kulikauskienės, diskusija – tai viena iš bendravimo formų, tačiau nuo įprasto pokalbio ji skiriasi tuo, jog dalindamiesi nuomonėmis turime jas pagrįsti.


„Paprastai tai galime vadinti tiesiog pokalbiu tarp žmonių, kasdieniu natūraliu reiškiniu. Tačiau žvelgiant plačiau, diskusija yra labai svarbi, nes būtent kokybiškai diskutuojant galime pamatyti pasaulį kitų žmonių akimis, sužinoti naujų faktų, rasti sprendimus ir užtikrinti, jog gyvenime vyks progresas. Diskusija – tai galimybė pasidalinti nuomonėmis, vis dėl to jos turi būti pagrįstos faktais ir aiškios – tuo diskusija ir skiriasi nuo įprasto pokalbio, kurio metu galime kalbėtis apie bet ką, nepateikdami jokių argumentų. Diskutuoti reikia mokėti“, - įsitikinusi I. Kulikauskienė.

REKLAMA


Specialistė pažymi, kad diskutuojant svarbiausia yra abipusė pagarba. „Tai yra pats svarbiausias diskusijos bruožas. Kalbantis svarbu konstruktyviai dėstyti savo mintis ir įsiklausyti į kito žmogaus žodžius nepaisant to, kaip aršiai norisi ginti savo nuomonę, kaip stipriai esame įsitikinę savo tiesa – juk visada galime tuo pasidalinti atsakingai, oriai ir nebandydami pakeisti pašnekovo. Bandymas per trumpą laiką pakeisti žmogaus mąstymą, kuris formavosi keliolika ar keliasdešimt metų, yra tiesiog beprasmiškas“, - pagarbaus pokalbio svarbą pabrėžia I. Kulikauskienė.


Kalbėjimosi kultūros mokanti konsultantė išskiria vieną diskusijose dažnai naudojamą frazę, kurios atsisakius galima išvengti nesutarimo.


„Jeigu pokalbio metu nevartotume frazės „bet aš“, o vietoje jos sakytume, pavyzdžiui, „suprantu, jog jūsų nuomonė skiriasi, pasakysiu, kodėl aš manau kitaip“, parodytume pašnekovui, kad norime ne tik išreikšti savo nuomonę, bet ir gerbiame jo išsakytas mintis. Svarbiausia yra girdėti, ką sako pašnekovas, o ne užsidaryti savyje. Tikrai nebūtina perimti kito žmogaus nuomonės, bet galima ją priimti ir tuomet argumentuotai išdėstyti, kodėl turime kitokį požiūrį“, - esminiais diskusijos principais dalijasi I. Kulikauskienė.


Anot jos, diskusijos tikslas nėra prieiti vieningą nuomonę, o siekti, kad skirtingi požiūriai vestų į vieningą tikslą arba atvertų galimybes pažinti kito žmogaus išsakytus argumentus.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 47 (2022)

    Savaitė - Nr.: 47 (2022)