Koronavirusas toliau šienauja gyvybes, bet daugelis šalių – nepasiruošusios

Koronavirusas toliau šienauja gyvybes, bet daugelis šalių – nepasiruošusios


Naujojo koronaviruso epidemija toliau sparčiai plečiasi. Infekcijų ir mirčių skaičius Kinijoje pasiekė didžiausią rodiklį per vieną parą.


Pacientų padaugėjo 1 981 iki 9 692, pranešė Sveikatos komisija. Mirusiųjų skaičius išaugo 42 iki 213.


Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) viruso plitimą paskelbė „ekstremalia tarptautine situacija“. Tai reiškia, kad 190 šalių narių derins savo veiksmus, paisydamos PSO rekomenduojamų priemonių.


JAV sveikatos apsaugos pareigūnai paskelbė apie pirmąjį atvejį, kuomet Kinijoje nebuvęs žmogus užsikrėtė naujuoju koronavirusu nuo kito žmogaus šalyje. Virusu vyras užsikrėtė nuo Kinijoje buvusios žmonos.


„Antrasis žmogus Ilinojuje, kuriam diagnozuotas naujasis koronavirusas yra Čikagos gyventojas ir sutuoktinis (moters), kuriai patvirtintas pirmasis su kelione susijęs atvejis“, – sakė Ligų kontrolės ir prevencijos centro direktorius Robertas Redfieldas.


Pirmoji Ilinojuje koronavirusu užsikrėtė į septintą dešimtį įkopusi moteris, kuri neseniai keliavo į Uhaną. Jos vyras Kinijoje nesilankė.

REKLAMA


Daugelis pasaulio šalių yra nepasiruošusios suvaldyti Kinijoje ir kitose šalyse plintantį mirtiną koronavirusą, įspėja sveikatos apsaugos priemonių stebėtojai, raginantys valstybių vyriausybes kuo skubiau ruoštis naujo tipo virusui.


Pasaulinė pasiruošimo stebėsenos taryba (GPMB) – nepriklausoma organizacija, įsteigta Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Pasaulio banko – sveikino greitą Kinijos ir kitų šalių, paveiktų naujojo koronaviruso, reakciją.


„Vis dėlto Taryba yra sunerimusi, kad daug šalių nėra pasiruošusios, ir ragina visų šalių lyderius nedelsiant imtis veiksmų, kad užtikrintų, jog šalyse yra visi pajėgumai (suvaldyti koronaviruso protrūkį)“, – sakoma GPMB pranešime.


„Visos šalys, įskaitant tas, kurios dar nėra paveiktos, turi nedelsiant skirti išteklių ir parengti visus būtinus pasiruošimo pajėgumus“, – teigė GPMB.

REKLAMA


Šalys turi būti pasirengusios „protrūkio prevencijai, atpažinimui, informacijai apie jį ir reakcijai“.


Tuo tarpu PSO surengė posėdį, kuriame sprendė, ar dėl koronaviruso protrūkio skelbti pasaulinę ypatingąją padėtį. Iki šiol virusas pražudė 170 žmonių, užsikrėtimų atvejų užfiksuota beveik 8 tūkst.


Naujojo koronaviruso suvaldymui prireiks daug lėšų, įspėjo GPMB, nes kol kas nėra nei vakcinos, nei vaistų nuo viruso.


Organizacija paragino tiek viešąsias, tiek privačias tyrimų institucijas „paspartinti bendrą vakcinų nuo koronaviruso, diagnostikos ir terapijos kūrimą“.


Stebėtojai taip pat pabrėžė, kad šalys turi skirti daugiau lėšų PSO, kad ši galėtų imtis daugiau veiksmų viruso plitimui suvaldyti.


Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė sako, kad iki šiol imtasi visų priemonių kovojant su galimu koronaviruso plitimu Lietuvos teritorijoje.


„Šiuo metu aš tikrai su visa atsakomybe galiu pasakyti, kad imtasi visų priemonių, ir nematau nė vienos, kurios mes ėmėmės be reikalo. Galbūt jos bus nepakankamos tuoj, po pietų, bet čia jau bus kitas klausimas“, – teigė ji.


Pasak NVSC Vilniaus departamento direktorės, su visais Kinijoje buvusiais žmonėmis centro specialistai susisiekė asmeniškai.


„Tiesą pasakius, nuo šeštadienio ryto kiekvieną dieną su kiekvienu Kinijoje buvusiu žmogumi, ar jis būtų kinas, ar lietuvis, (...) su visais žmonėmis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai susisiekė asmeniškai arba per jų studijų koordinatorius, sužinojome jų sveikatos būklę. Jie visi sveiki“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje sakė ji.R. Lingienės teigimu, visiems keliavusiems iš Kinijos yra skiriamas ypatingas dėmesys.


„Keliavusius iš Kinijos, nesvarbu tautybė, jiems skiriame ypatingą dėmesį. Su kiekvienu iš jų asmeniškai bendraujama, suteikiamos rekomendacijos žodžiu, įduodami lankstinukai raštu, (...) ką daryt, jei jų sveikata pablogėtų. Be abejo, išsiaiškiname jų sveikatos būklę (...). Įsitikinus, kad viskas gerai, tie žmonės keliauja toliau, pasilikus jų kontaktinius duomenis, mes turime jų visų vardus, pavardes, su visais jais galima susisiekti“, – sakė ji.


Viruso protrūkis sukėlė nerimą dėl poveikio pasaulio ekonomikai, nes epidemija jau sutrikdė oro transportą, taip pat buvo paveikta pramonė, tarptautinė prekyba ir turizmas.


Norėdamas užtikrinti maksimalią prevenciją koronaviruso plitimui, Kinijos paštas dezinfekuos visas per Uhano miestą keliaujančias siuntas, remdamasis Pasaulinės pašto sąjungos informacija, anksčiau pranešė „Lietuvos paštas“.


Anksčiau R. Lingienė teigė, kad visuose Lietuvos oro uostuose imamasi saugos priemonių, kad būtų patikrinta Kinijoje besilankiusių ir su asmenimis iš Kinijos kontaktavusių žmonių sveikata.