ES valstybės privertė Vengriją atsisakyti veto dėl pasaulinio minimalaus pelno mokesčio

ES valstybės narės susitarė dėl svarbios direktyvos, skirtos įgyvendinti naujam pasauliniam minimaliam pelno mokesčiui, kurią ilgą laiką blokavo Vengrija, pranešė ES pirmininkaujanti Čekija.
„Veiksmingas direktyvos įgyvendinimas sustabdys įmonių pelno mokesčio tarifų mažinimo lenktynes“, – teigiama Europos Vadovų Tarybos pranešime spaudai, paskelbtame pirmadienį vakare po ES valstybių narių nuolatinių atstovų susitikimo Briuselyje.
2021 metų spalio mėnesį 137 šalys, įskaitant ES ir JAV, pasirašė svarbų Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) koordinuojamą susitarimą dėl minimalaus 15 proc. pasaulinio pelno mokesčio tarifo.
Susitarimo tikslas – sustabdyti didžiųjų korporacijų pelno perkėlimą į regionus, kuriuose taikomi mažesni mokesčiai, ir priversti tarptautines įmones mokėti daugiau mokesčių ten, kur vykdo veiklą.
Pagal direktyvą, dėl kurios susitarė ES valstybės narės, didelės korporacijos, kurių pajamos viršija 750 mln. eurų, turi mokėti minimalų mokesčio tarifą neatsižvelgiant į jų veiklos vykdymo vietą.
REKLAMA
Antroje pasaulinio susitarimo dalyje reikalaujama, kad didžiosios tarptautinės bendrovės, tokios kaip „Facebook“, mokėtų daugiau mokesčių ten, kur gaunamas pelnas, o ne ten, kur įsikūrusios bendrovės. Tačiau dėl šios dalies vis dar vyksta tarptautinės derybos.
Remiantis pirmadienį pasiektu susitarimu, ES valstybės narės naująją direktyvą į nacionalinę teisę turi perkelti iki 2023 metų pabaigos.
Sprendimas priimtas po to, kai Vengrija pagaliau atšaukė savo veto šiam klausimui, paskelbtą dėl užsitęsusio ginčo su bloku dėl teisės viršenybės standartų, netinkamo ES fondų lėšų panaudojimo ir milijardų eurų popandeminės paramos lėšų išmokėjimo.
Pasak diplomatų, pirmadienio vakarą Budapeštas padarė nuolaidų ir sutiko su naująja direktyva, nes kai kurios valstybės narės, įskaitant Vokietiją, pagrasino blokuoti Vengrijos popandeminio ekonomikos gaivinimo plano patvirtinimą.
Tai būtų lėmę, kad metų pabaigoje 70 proc. iš skirtų 5,8 mlrd. eurų lėšų būtų buvę atimtos.
Pirmadienį didžioji dauguma ES valstybių narių taip pat susitarė įšaldyti apie 6,3 mlrd. eurų ES biudžeto lėšų, skirtų Vengrijai, nes susirūpinta, kad šalis nesilaiko teisės viršenybės principų.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 19 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-