A.Kupčinskas siūlo, kad vienas mero pavaduotojas būtų opozicijos atstovas

A.Kupčinskas siūlo, kad vienas mero pavaduotojas būtų opozicijos atstovas


Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Andrius Kupčinskas įregistravo Vietos savivaldos įstatymo pataisas, kuriomis siūloma nustatyti reikalavimą merui siūlant kandidatus į mero pavaduotojus įtraukti vieną kandidatą iš savivaldybės tarybos opozicijos.


„Įstatymo pakeitimo projektą paskatino siekis kelti demokratijos lygį vietos savivaldoje. Skandinavijos šalių savivaldybėse įprasta praktika, kad pasibaigus rinkimams ir skiriant į pareigas politinio lygmens pareigūnus, opozicijai atitenka mero pavaduotojo pareigybė.


Tuo tarpu Lietuvoje, įvykus tiesioginiams mero rinkimams, laimėjusiems atitenka visos svarbiausios politinės pozicijos, nors vėliau opozicija pasiskelbę politiniai judėjimai ir visuomeniniai komitetai taip pat sulaukia reikšmingo visuomenės palaikymo ir pasitikėjimo“, – sako parlamentaras A.Kupčinskas.


Šiandieninis reglamentavimas nenustato merui pareigos siūlant kandidatus į mero pavaduotojus įtraukti vieną kandidatą iš savivaldybės tarybos opozicijos. Tačiau vietos savivaldos lygmeniu opozicija galėtų vykdyti kasdienę priežiūrą ir užtikrinti nuolatinę demokratinę kontrolę savivaldybių tarybose, analogiškai parlamentinei kontrolei Seime.

REKLAMA


Seimo statutas nustato, kad kandidatus į Seimo pirmininko pavaduotojų pareigas, pasitaręs su frakcijomis, Seimo pirmininkas siūlo taip, kad Seimo pirmininko pavaduotojais būtų ne mažiau kaip du Seimo opozicijos atstovai.


Parlamentaro nuomone, po tiesioginių rinkimų meras įgauna pakankamai administracinių instrumentų, būtinų vietos valdžios suformavimui ir rinkimų programos įgyvendinimui per vietos administracijos struktūrą ir jai pavaldžias įmones bei įstaigas.


Tuo tarpu opozicijai tenka tik visuomeninės pareigybės (kontrolės komiteto, antikorupcijos ir etikos komisijos pirmininkų), be realių svertų. Todėl siekiant kelti vietos demokratijų lygmenį ir stiprinti demokratinę kontrolę, reikalinga, kad vienas iš mero pavaduotojų būtų skiriamas iš opozicijos atstovų.