Vyriausybėje – siūlymas uždrausti naudoti laukinius gyvūnus cirko veikloje

Vyriausybėje – siūlymas uždrausti naudoti laukinius gyvūnus cirko veikloje


Ministrų kabinetas trečiadienį svarstys Aplinkos ministerijos siūlymą uždrausti naudoti laukinius gyvūnus cirko veikloje.


Vyriausybės nutarimo projekte siūloma apibrėžti cirką kaip keliaujančią parodą ar kilnojamą žvėryną, kuriame yra vienas arba daugiau gyvūnų. Taip pat – nustatyti draudimą naudoti laukinių žinduolių, paukščių, roplių ir varliagyvių rūšių gyvūnus cirkuose.


„Pažymėtina, kad siūlomas nustatyti draudimas neužkirs kelio šiuos gyvūnus naudoti pasirodymams vietose, kur gyvūnai laikomi nuolatos ir nekeliauja iš vienos vietos į kitą, pavyzdžiui, delfinų pasirodymai delfinariumuose“, – teigiama dokumente.


Siūloma nustatyti naują reikalavimą gauti leidimą įvežti į Lietuvą iš trečiųjų šalių bei išvežti iš Lietuvos nesaugomų rūšių laukinių gyvūnų trofėjus, išskyrus medžiojamųjų gyvūnų, nurodytų Medžioklės taisyklėse (pavyzdžiui, stirnų, briedžių, šernų ar elnių) medžioklės trofėjus.


Taip pat siūloma privačiuose miškuose leisti grybauti ar uogauti arčiau nei 100 metrų atstumu nuo jų savininkų sodybų.


Aplinkos ministerija taip pat siūlo nustatyti, kad savininko sutikimas reikalingas renkant riešutus privačioje ne miško žemėje. Miško žemėje toks reikalavimas nenumatomas.


Laukinės gyvūnijos įstatymo pataisas yra pateikęs Seimo narys Linas Balsys. Rugsėjį Aplinkos apsaugos komitetas pritarė projektui, tačiau nutarta jį patikslinti ir sujungti L. Balsio pasiūlymus su Aplinkos ministerijos pasiūlymais.


Projekto autorius pažymi, kad cirkas yra nesuderinamas su gyvūnų gerovės standartais – dresuojant ir juos kontroliuojant prieš gyvūnus yra taikomas smurtas, o juos vežant iš vienos vietos į kitą gyvūnai laikomi vilkikų priekabose, kur neįmanoma užtikrinti jų prigimtinių poreikių. Akcentuojama, kad gyvūnams gyvenant netinkamomis sąlygomis dažnai pasireiškia jų elgsenos sutrikimai, jų elgesys tampa neprognozuojamas.