Suaugusieji šiemet 44 kartus daugiau skiepijosi nuo tymų

Suaugusieji šiemet 44 kartus daugiau skiepijosi nuo tymų


Šiemet per penkis mėnesius pasiskiepijusių suaugusiųjų (18 m. ir vyresnių) nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės padaugėjo 44 kartus, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, – pernai pasiskiepijo 321, o šiemet – 14 125 asmenys, rodo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenys.


Paskiepytų vaikų (iki 17 m. amžiaus) skaičius taip pat šiemet padidėjo daugiau kaip ketvirtadaliu – 26,5 proc., palyginti su 2018 metų tuo pačiu laikotarpiu, – pernai – 24 362, o šiemet – 17 929 paskiepyti vaikai.


Iš viso, ULAC duomenimis, per penkis šių metų mėnesius nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės pasiskiepijo dvigubai daugiau asmenų nei pernai per tą patį laikotarpį – atitinkamai 38 487 ir 18 250 asmenų.


Naujausiais ULAC duomenimis, iki liepos 24 d. tymais Lietuvoje susirgo 789 asmenys. Daugiausia susirgimų tymais registruota Kauno ir Vilniaus miestuose. Pagal amžių jauniausias, susirgęs tymais, – 4 mėnesių kūdikis, vyriausias – 78 metų asmuo. Daugumos suaugusiųjų tymais skiepijimo būklė nežinoma, o dauguma vaikų – neskiepyti.


„Pastaruoju metu galima konstatuoti, jog suaktyvėjęs gyventojų ir medikų švietimas, informavimas užtikrino didesnį pasiskiepijusių gyventojų skaičių, ir tai leido pristabdyti tymų protrūkį šalyje“, – pažymėjo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas.

REKLAMA


Pasak prof. S. Čaplinsko, nors tymų protrūkis pristabdytas, raginame gyventojus išlikti budrius, o tiems, kurie neskiepyti, nežino savo skiepijimo būklės ar skiepyti tik viena vakcinos doze, rekomenduojame pasiskiepyti.


Tymų infekcijos šaltinis – tik sergantis žmogus, kuris tymų virusą į aplinką išskiria 4–5 dienas iki ir 4 dienas po išbėrimo. Asmenys, paskiepyti nuo tymų, kitų asmenų negali užkrėsti.


Naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centr duomenimis, per šių metų pirmuosius penkis mėnesius (sausio – gegužės) Europos Sąjungos (ES) ir Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyse iš viso užregistruoti 8 358 susirgimai tymais. Daugiausia susirgimų tymais registruota Prancūzijoje (1 526 atvejai), Italijoje (1 107 atvejai), Lenkijoje (1 003 atvejai), Bulgarijoje (796 atvejai), Rumunijoje (780 atvejų) ir kt.


Pasak specialistų, tymų virusas neplis, kai imunitetą turės daugiau nei 95 proc. visų amžiaus grupių gyventojų.


ULAC užsakymu atlikta reprezentatyvi visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad 6 iš 10 gyventojų pritaria skiepijimams, siekiant apsisaugoti nuo užkrečiamųjų ligų, likusieji – nepritaria ir 3,1 proc. – nežino.


Pasaulio sveikatos organizacija šiemet paskelbė dešimt didžiausių grėsmių sveikatai sąrašą. Jame viena iš grėsmių – skeptiškas požiūris į vakcinaciją ar visiškas skiepų atsisakymas.