Dovana – kambarinis augalas

Dovana – kambarinis augalas


Gėlių puokštė visada džiugina, tačiau jos gyvavimas, deja, trumpalaikis. Jei norite padovanoti dalelę žalumos, kuri džiugintų namuose ilgą laiką, rinkitės kambarinius augalus. Jie puošia, atgaivina, kartais net dezinfekuoja patalpas. Tai graži ir originali dovana, dėl kurios gavėjui nereikės laužyti galvos, kur ją pritaikyti praktiškai.


Lina VAIGOLĖ


Augalą vazone galima padovanoti vadovui, draugei, būsimai anytai ir net mažai pažįstamam žmogui, apie kurio pomėgius beveik nežinote. Tačiau išrinkti, kokį būtent augalą dovanoti, gali būti nelengva, ypač jei nežinote, kokios augimo sąlygos bus gavėjo namuose ar kiek noro rūpintis žaliuoju augintiniu jis turės. Nuostata, esą kuo retesnis ar brangesnis augalas – tuo geriau, šiuo atveju netinka, nes augalas yra gyvas organizmas su savo poreikiais. Be to, perkant retus kambarinius augalus reikia atsižvelgti į tai, kad kai kurie gali išsiskirti toksinų ir alergenų.

REKLAMA


Kaip išrinkti dovanų kambarinį augalą


Renkantis augalą svarbu yra namų dydis, į vidų patenkančios šviesos kiekis, lubų aukštis.


* Jeigu ketinate nudžiuginti erdvaus buto savininkus, drąsiai pirkite draceną, nėrūnę, fatsiją, difenbachiją, araukariją, kordiliną. Šios gražuolės praturtins interjerą. Jos gali papuošti erdvę arba užmaskuoti lapais nedidelius defektus. Interjerinius augalus įprasta dovanoti naujakuriams, kraštovaizdžio dizaineriams, sodininkams, kurie vazonus su augalais vasarą gali perkelti į sodybą.


* Mažų kambarių su siauromis palangėmis savininkus pradžiugins kalnarūtės, kalatėjos, trispalvės marantos. Moterims, mėgstančioms namuose miniatiūras, skulptūrėles, dekoratyvinius fontanėlius, patiks įvairių rūšių kambariniai ožekšniai, tradeskančių giminaičiai dvispalviai rėjai, viksvuolės.


* Verta atkreipti dėmesį į gausiai žydinčius augalus. Čia pirmauja begonijos, sanpaulijos, kamelijos, ciklamenai, vėzdūnės. Ir aukšti, ir nykštukiniai šie augalai vienodai žavūs, neįnoringi ir ilgą laiką vis krauna pumpurus.

REKLAMA


Gėlės įvairioms progoms


Vestuvių kompozicijai tik puošnios gėlės dideliais baltais arba kreminiais žiedlapiais.


Sutuoktuvių metinių proga dažnai dovanojamos miniatiūrinės rožės, sanpaulijos, anturiai. Pagal simbolinį vestuvių sukakties pavadinimą galima pritaikyti ir vazoną: medinį, porcelianinį, su sidabriniais piešiniais ir pan.


Kalėdų staigmena taptų puošnioji karpažolė, arba puansetija, taip pat kalėdinis plokštenis.


Velykų džiaugsmo namus pripildys narcizai vazonėliuose, raktažolės, kaktusai oranžinių, geltonų atspalvių žiedais.


Ekspertai pataria


Kokius vazoninius augalus tinka dovanoti, kad jie nudžiugintų, bet netaptų gavėjui galvos skausmu? Štai keletas specialistų pateiktų pavyzdžių.


* Jei dovanojate gėlę žmogui, neauginusiam kambarinių augalų, galima rinktis sansevjerą (Sansevieria). Jų yra įvairių rūšių – nuo labai įprastų iki egzotiškai atrodančių, tokių kaip cilindrinės sansevjeros (S. cylindrica ) ietis primenančiais lapais. Dar vieni nereiklūs augalai – paprastieji zamiokulkai (Zamioculcas zamiifolia), ypač tinkantys tiems, kurie daug keliauja ar gali tiesiog pamiršti apie augalą, nes jis lengvai ištveria sausrą – pakanka palaistyti kartą per mėnesį. Zamiokulkas gali gyvuoti netgi be tiesioginės šviesos, todėl labai tinkamas biuro patalpoms.* Kiek daugiau dėmesio reikia kalatėjoms (Calathea). Jos laistomos kas 7–10 dienų, tačiau nereiklios šviesai. Tai labai svarbu, jei nežinote, ar augalas naujuose namuose jos gaus pakankamai. Kalatėjos spalvingos, puošnios ir gali atstoti gėlių puokštę. Be to, jos visiškai netoksiškos namie gyvenančioms katėms ir šunims.


* Turinčiam patirties augalų mylėtojui padovanokite kokį nors retą kaktusą, pavyzdžiui, pienuotąją karpažolę (Euphorbia lacte). Nors dažnai manoma, kad kaktusus ir sukulentus paprasta auginti, jų priežiūra reikalauja kruopštumo, ypač laistymas. Atidaus laistymo reikia ir paparčiams, todėl jie tinka tik patyrusiems gėlių augintojams. Kai kurių paparčių rūšių priežiūra nesudėtinga, kai kurių – tikras iššūkis, o lizdines kalnarūtes (Asplenium nidus) auginti galėtų daugelis.


Daugiau įdomių ir aktualių straipsnių rasite žurnale „Savaitė“. Jį galite gauti tiesiai į savo namus – užsiprenumeravę arba skaityti elektroninę žurnalo versiją.