Kuo patręšti česnakus, kad jie negelstų?

Kuo patręšti česnakus, kad jie negelstų?


Besibaigiant pavasariui ne vienas daržininkas pastebėjo gelstančius česnakų lapų galiukus. Priežasčių, dėl kurių gelsta česnakų lapai, gali būti įvairių, tačiau šiemet pagrindiniai kaltininkai, ko gero, yra sausra ankstyvą pavasarį ir maisto medžiagų trūkumas. Ką turėtume padaryti dar, kad česnakai toliau negelstų?


Marija Naudžiūnienė


Mineralinės trąšos – būtinas maistas gelstantiems česnakams


Česnakų laistymą visada patariama derinti su tręšimu. Tręšti česnakus pavasarį galima ir anksčiau, iškart, kai tik praeina šalnų pavojus. Kadangi šiais metais gegužė iki mėnesio vidurio vis krėtė įvairiausius pokštus, patręšti galima ir dabar, gegužės pabaigoje.


Po žiemos česnakams dažniausiai trūksta azoto. Žinoma, ši problema būna daug ryškesnė, kai žiema būna snieginga, o pavasarį tirpstantis sniegas išplauna iš dirvožemio daug mineralinių medžiagų. Tačiau ir šiųmetį pavasarį azotas nepakenks. Azotinių trąšų galima tiesiog pabarstyti česnakų tarpueiliuose prieš juos supurenant, tačiau česnakai labai mėgsta skystas trąšas, juolab tokį sausą pavasarį.

REKLAMA


Česnakams ruošiamas tirpalas su karbamidu: į 10 l vandens dedama 25–30 g karbamido. Tokiu tirpalu česnakai gali būti laistomi arba purškiami (tręšiama per lapus). Purkšti siūloma, kai česnakai atrodo labai liūdnai, – taip augalai greičiau pasisavina maisto medžiagas ir sparčiau atsigauna. Nestipriai gelstančius česnakus visiškai pakaks palaistyti.


Jauniems česnakams žalingas ir kalio trūkumas. Dėl to gali netolygiai augti lapeliai, kai kurie ima vysti. Todėl praėjus 2 dienoms po tręšimo karbamidu naudinga česnakus nupurkšti kalio sulfato tirpalu (į 1 l vandens beriamas šaukštelis trąšų). Purkšti būtina sausą nevėjuotą vakarą. Kalio sulfatą galima pakeisti ir kompleksinėmis trąšomis, sudėtyje turinčiomis daugiau kalio.


Praėjus savaitei, česnakai tręšiami antrą kartą. Galima pasirinkti vieną šių trąšų variantų:


• 10 l vandens ištirpinami 2 šaukšteliai karbamido ir kalio chlorido.


• Į 10 l vandens įpilama 25 ml amoniako.


Česnakai iš pradžių paliejami paprastu vandeniu, o tada ant drėgnos dirvos pilamas trąšų tirpalas. Laiku patręšus ir palaisčius paprastai galima apsaugoti česnakus nuo daugelio problemų ir užtikrinti gerą derlių.

REKLAMA


Biologiškai aktyvūs kompleksiniai preparatai – modernu ir efektyvu


Blogai augančius ir gelstančius česnakus galima pamaitinti ir specialiai paruoštais biologiškai aktyviais trąšų kompleksais, augimo aktyvikliais ir pan. Jie stiprina augalus, padeda prisitaikyti prie nepalankių aplinkos sąlygų, didina česnakų gebėjimą pasisavinti maisto medžiagas, padeda kovoti su kenkėjais.


Tokių augimo reguliatorių pasiūla tikrai didelė, todėl bet kurioje specializuotoje parduotuvėje pardavėjai tikrai patars, kokį preparatą vertėtų įsigyti. Galima paminėti vos kelis tokius kompleksinius preparatus.


• Biologiškai aktyvus trąšų kompleksas „Delfan“ – mikroelementinės trąšos su aminorūgštimis, natūralus azoto šaltinis sunkiai augantiems augalams. Preparatas ypač efektyvus augalams kenčiant nuo sausros ar patyrus kitokį stresą (šalnas, sniegą, karštį ir t.t.). Šiais metais česnakams tokios trąšos tikrai pravers.


• Augalų augimo biostimuliatorius „Epin-extra“ saugo česnakus nuo virusinių ir grybelinių ligų, be to, turi labai stiprų antistresinį poveikį, dėl kurio didėja augalų atsparumas nepalankioms sąlygoms (kai jiems pakenkia ilgalaikiai lietūs, sausra, šaltis, karštis ir kt.)


• Biologinis preparatas „Fitosporin“ stimuliuoja naujų laiškų augimą, stiprina šaknis ir viso augalo atsparumą kenkėjams bei ligoms.


Česnakai purškiami pagal instrukciją paruoštais tirpalais.


Liaudiškos priemonės niekada nepakenks


Nuo seno pavasarinei česnakų priežiūrai buvo naudojamos ir senolių patikrintos priemonės.


Taip trūkstamo azoto česnakams gali suteikti organinės trąšos. Tik svarbiausia – nepersistengti. 0,5 kibiro sauso mėšlo (puikiai tinka pirktinis) reikia užpilti 2 kibirais vandens ir palaikyti 2 savaites. Tada užpilas dar praskiedžiamas vandeniu (1:5) ir juo laistomi česnakai. Tiesa, jei trąšas pradėsite ruošti gegužės paskutinę dekadą, česnakus patręšite jau tik birželio pradžioje. Tačiau geriau tai padaryti vėliau, nei palikti juos likimo valiai...Visada pasiteisina ir medienos pelenų naudojimas. Jei dirva nemulčiuota, pelenus galima tiesiog išbarstyti česnakų lysvėje. Kitas pelenų panaudojimo būdas – tirpalo ruošimas. Jam 300 g persijotų pelenų užpilama 1,5 l verdančio vandens ir palaikoma 20 min. Tada praskiedžiama 10 l vandens ir įpilamas šaukštas skystojo muilo. Tokiu tirpalu purškiami česnakai ir palaistoma dirva.


Daugiau įdomių ir aktualių straipsnių rasite žurnale „Savaitė“. Jį galite gauti tiesiai į savo namus – užsiprenumeravę.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 04 (2023)

    Savaitė - Nr.: 04 (2023)