Pirmųjų lietuviškų braškių derlius – jau balandį

Pirmųjų lietuviškų braškių derlius – jau balandį

Raimondas Obolevičius šį sezoną pasiryžęs išmėginti ne vieną braškių auginimo technologijos šiltnamyje naujovę.


Pirmųjų braškių laukia tiek patys augintojai, tiek pirkėjai. Šios uogos Lietuvoje – mėgstamiausios, bet kartu, ne paslaptis, ir brangiausios. Su kaimynais lenkais, skinančiais sunokusias uogas apie pora savaičių anksčiau nei mes, nepalenktyniausime, tačiau daugėja Lietuvoje ūkių, kuriuose siekiama kiek įmanoma paankstinti pirmųjų braškių derlių. Štai „Obelėlių“ ūkis (Rokiškio r.) planuoja braškes skinti balandžio pabaigoje–gegužės pradžioje.


Šiemet Raimondas Obolevičius nusprendė surizikuoti ir pamėginti užsiauginti ankstyvųjų braškių ne lauke, po dangomis, bet šiltnamyje. Eksperimentuoti pasiryžęs ūkininkas tam tikslui įsigijo daugiau kaip 600 ankstyvųjų ‘Magnum’ veislės braškių daigų.


Pirmųjų lietuviškų braškių derlius – jau balandį

Reikiamą temperatūrą šiltnamyje palaiko Raimondo sukonstruota šildymo sistema.


Tai Lietuvoje nauja braškių veislė. Paklaustas, kodėl pasirinko neišbandytą veislę, Raimondas sakė, kad patiko jos ypatybės. Ši veislė pasižymi intensyviu augimu, atspari ligoms, uogos būna tvirtos, o svarbiausia – skanios, nes tai aktualiausia vartotojui. Be to, Raimondo manymu, Lietuvos rinkai tikrai trūksta braškių veislių įvairovės, todėl eksperimentuoti, bandyti auginti naujas Lietuvoje būtina.


Šių braškių daigai auginti kubeliuose, o paskui užšaldyti. Pasak braškių augintojo, kubeliuose augintų daigų šaknų sistema kur kas geresnė nei šaldytų daigų, jų kategorija aukštesnė. Tiesa, ir kainuoja brangiau.


Prancūzijoje išvesta ‘Magnum’ veislė apibūdinama kaip greitai auganti ir anksti mezganti vaisius. Uogos užauga vidutinio dydžio arba didelės, tamsiai raudonos spalvos. Teigiama, kad šios braškės tinkamos auginti tuneliuose ar po dvigubu apdangalu. Ar pasitvirtins liaupsės ir braškės spėriai augs ir gausiai derės, Raimondas netruks sužinoti. Kovo 22 d. pasodintos braškės pirmąsias uogas turėtų sunokinti balandžio gale. Gal taip ir atsitiks, nes žydėti braškės pradėjo pirmosiomis balandžio dienomis.

REKLAMA


Nekantriai derliaus laukiantis ūkininkas šiais metais nuo kerelio tikisi priskinti apie 300 g uogų. Kad derlius bus neblogas, galima spėti jau dabar, nes pasodinti kokybiški daigai, kurių karūnėlės skersmuo – apie 17–22 mm. Raimondo teigimu, kuo jis solidesnis, tuo derlius sodinimo metais didesnis. O ‘Magnum’ veislės braškės pristatomos kaip itin derlingos, antraisiais ir vėlyvesniais metais ant kerelio užauginančios apie 600 g uogų.


Braškėms sodinti ūkininkas pirko specialiai paruoštą substratą maišuose. Viename 45 litrų talpos maiše, kuris yra 86 cm ilgio, 30 cm pločio ir 12 cm storio, Raimondas pasodino 10 braškių daigų. Sodinti mažiau daigų, siekiant gauti kuo didesnį derlių, pasak pašnekovo, neapsimoka. Visi sodinukai gerai prigijo, tačiau ne visi vienodai gerai auga. Tačiau bėdoti dėl daigų kokybės būtų nuodėmė, nes net 90 proc. jų – gana stiprūs. Maišai, kuriuose jie auga, baltos spalvos, kad atspindėtų šviesą. Kuo daugiau šviesos uogos gauna, tuo būna gražesnės, sultingesnės ir skanesnės.

REKLAMA


Kaip turi būti išdėstytos lentynos uogakrūmiams?
Kokia temperatūra reikalinga šiltnamyje?
Kaip reikia laistyti ir tręšti maišuose auginamas uogas?


Visa tai sužinosite įsigiję naujausią žurnalo „Namie ir sode“ numerį.


Žurnalą NAMIE IR SODE galite ir užsiprenumeruoti.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 04 (2023)

    Savaitė - Nr.: 04 (2023)