I. Šimonytė: ministrų kabineto sąrašas bus kitą savaitę

I. Šimonytė: ministrų kabineto sąrašas bus kitą savaitę


Buriamos centro dešinės koalicijos lyderė Ingrida Šimonytė teigia, kad pretendentų gauti ministrų portfelius pavardžių Vyriausybėje, kuriai ji vadovaus, dar reikės šiek tiek palaukti. 


„Tikiuosi, kad rytoj turbūt nepavyks paskelbti viso sąrašo, bet ilgiau nei po savaitgalio tai neturėtų užtrukti. Tebevyksta, sakyčiau, dvišalės konsultacijos, kaip geriausiai atsižvelgti į koalicijos partnerių interesus ir pasiūlyti geriausius kandidatus tose pozicijose, kuriose yra daugiau nei vienas vienos partijos pretenduojantis kandidatas. Tam dar reikia šiek tiek laiko“, – ketvirtadienio vakarą Seime žurnalistams teigė I. Šimonytė.  


Valdančiąją daugumą formuojančių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Liberalų sąjūdžio ir Laisvės partijos lyderiai ketvirtadienio vakarą parlamento rūmuose rinkosi tartis dėl naujos kadencijos Seimo vadovybės. 


Kandidatė į premjero postą I. Šimonytė taip pat patvirtino, kad nuolat vyksta diskusijos ir su Prezidentūra. Anot jos, su šalies vadovu Gitanu Nausėda aptartos pavardės tiek tų asmenų, kurie yra realiai svarstomi kaip galintys užimti konkrečias ministerijas, tiek tų, kurių pavardės pasirodė viešojoje erdvėje, tačiau, anot politikės, tikrai nebus teikiamos.

REKLAMA


„Su prezidentu esu diskutavusi apie darbus, apie koalicijos formavimą, apie aktualijas. Taip pat apie kai kurias pavardes, kurios visada tokiuose susitikimuose yra minimos. Bet jokio sąrašo, kurį būčiau pateikusi prezidentui vertinti, kol kas nesu pateikusi (...). Prezidentas akylai stebi viešąją erdvę ir taip pat teiraujasi, ar tai kas yra girdima yra svarstoma. Tų pavardžių buvo minima daug, todėl ir reakcija buvo atitinkama“, – teigė I. Šimonytė.


Pasak būsimos premjerės dar nėra aišku, kokios partijos kokias konkrečiai ministerijas gaus.


„Jeigu būtų galutinai aišku turbūt būtų galutinai aiškus ir ministrų kabineto siūlomas sąrašas“, – teigė ji.


Tačiau, tikino I. Šimonytė, koaliciją formuojančioms partijoms ministerijų portfelių kvotos, dėl ko jau buvo sutartą šios savaitės pradžioje, nebeturėtų keistis.


„Dėl to diskusijų nėra, yra diskusijos labiau dėl pozicijų į kurias pretenduoja kelių partijų atstovai – geri atstovai. Kadangi tik vienas žmogus gali būti šioje pozicijoje, tuomet lieka sutarti, ką galima pasiūlyti kitose institucijose“, – apibendrino naujos valdančiosios daugumos lyderė.

REKLAMA


Naujosios valdančiosios koalicijos partneriai – konservatoriai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija – šios savaitės antradienį teigė preliminariai pasitvirtinę ministrų portfelių kvotas. Tuomet teigta, kad nuspręsta į Seimo pirmininko postą kelti V. Čmilytės-Nielsen kandidatūrą. Taip pat teigta, kad bent du ministerijų postai atiteks Liberalų sąjūdžiui ir trys – Laisvės partijai.


Naujoji valdančioji koalicija pasidalino komitetus bei Seimo vicepirmininkų pozicijas


Po ketvirtadienio vakarą vykusių naujosios valdančiosios koalicijos derybų paaiškėjo, kad konservatoriai turės 3 vicepirmininkus, Laisvės partija – 1 bei 2 Seimo pavaduotojų pozicijos atiteks opozicijai.


Pasak konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio penktadienį Seimui svarstyti bus teikiami du pavaduotojai: konservatorius Jurgis Razma bei vienas kandidatas iš opozicijos.


„Koalicija, tikiuosi, vieningai palaikys Viktorijos kandidatūrą į Seimo pirmininkus (...) Bus teikiamas Jurgis Razma iš valdančiųjų, o opozicijos negaliu pasakyti, paaiškės rytoj“,  – sakė G. Landsbergis.


Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė teigė, kad jų frakcija dar nenusprendė, kurią kandidatūrą teiks į Seimo pavaduotojus.


„Frakcija spręs artimiausiu metu. Žinoma, pirmiausia, sulauksime Seimo pirmininkės teikimo. Laisvės partijoje yra vienuolika žmonių. Kažkas iš jų taps komitetų vadovais, kažkas taps frakcijos seniūnu, kažkas išeis į Vyriausybę, mes matome visą savo komandą viename paveiksle. Dėl to dar reikia pasvarstyti“, – sakė A. Armonatė.Tuo metu Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen sakė, kad jų frakcija yra patenkinta Seimo pirmininko pozicija bei trimis Seimo komitetais.


„Koalicijos partneriai išreiškė paramą man į Seimo pirmininkus. Aptarėme proporcijas ir postų pasidalinimus. Esame šiuo sprendimu visi patenkinti“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.


Taip pat koalicija nutarė, kad Liberalų sąjūdis turės 3 Seimo komitetus, o Laisvės partija – 2.


Antradienį centro dešinės koaliciją buriančios politinės jėgos teigė sutarusios, kad Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen bus siūloma užimti naujai išrinkto Seimo pirmininkės postą. Jei naujasis Seimas jos kandidatūrai pritartų, ji vadovavimą parlamentui perimtų iš „valstiečiams“ priklausiusio Viktoro Pranckiečio, kuris po konflikto su Ramūnų Karbauskio galiausiai tapo Liberalų sąjūdžio nariu.


Seimo statute nustatyta, kad parlamento vadovas renkamas slaptu balsavimu Seimo pirmojoje sesijoje visam Seimo įgaliojimų laikui. Kandidatus į Seimo pirmininko pareigas gali siūlyti raštišku pareiškimu ne mažiau kaip 1/10 Seimo narių (15 parlamentarų). Kandidatas laikomas išrinktu, jeigu už jį balsavo daugiau kaip pusė balsavusių Seimo narių.


Šiuo metu Seimo statutas numato, kad parlamento pirmininkas turi ne daugiau nei 7 pavaduotojus. Juos slaptu balsavimu taip pat turi išrinkti Seimas.


Šiuo metu Seimo statute numatyta, kad kandidatus į Seimo pirmininko pavaduotojų pareigas, pasitaręs su frakcijomis, Seimo pirmininkas siūlo taip, kad Seimo pirmininko pavaduotojais būtų ne mažiau nei 2 Seimo opozicijos atstovai.

REKLAMA


Būsima opozicija dėl pretendentų į pirmininko pavaduotojus dar nesutarė.


Naujojo Seimo opozicijoje liksiantys socialdemokratai šią savaitę pranešė kelsiantys partijos pirmininko Gintauto Palucko kandidatūrą eiti Seimo pirmininko pavaduotojo pareigas.


Tuo tarpu „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis tvirtino, kad jo vadovaujama frakcija penktadienį spręs, kurį Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narį siūlyti į parlamento vicepirmininkus. Politikas taip pat užsiminė, kad svarstoma darbą baigiančio premjero kandidatūrą siūlyti užimti opozicijos lyderio poziciją.


Seimo rinkimuose 5 proc. kartelę perkopusi Darbo partija dėl galimybės užimti kėdę parlamento valdyboje taip pat turėtų spręsti penktadienį.


Seimo statutas numato, kad parlamento pirmininko pavaduotojų yra ne daugiau kaip 7.


Naujosios valdančiosios koalicijos partneriai – konservatoriai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija – šios savaitės antradienį teigė preliminariai pasitvirtinę ministrų portfelių kvotas. Tuomet teigta, kad nuspręsta į Seimo pirmininko postą kelti V. Čmilytės-Nielsen kandidatūrą.


Taip pat teigta, kad bent du ministerijų postai atiteks Liberalų sąjūdžiui ir trys – Laisvės partijai.


Penktadienį, lapkričio 13-osios vidurdienį, į pirmąjį posėdį renkasi 2020–2024 metų kadencijos Seimas.