Lietuva – brangiausia Europoje šalis paprastam žmogui

Lietuva – brangiausia Europoje šalis paprastam žmogui


Šalies valdantieji giriasi, kokią gerą mokesčių reformą sugalvojo. Tačiau iš esmės ji nieko nelemia. Lietuva kaip ir anksčiau, taip ir dabar išlieka brangiausia šalimi Europos Sąjungoje paprastiems mirtingiesiems – čia lengviausia uždirbti atlyginimą tik tiems, kurie uždirba labai daug.


Ramūnas Fetingis


Nori uždirbti tūkstantį – valstybei sumokėk pusę tiek

Tūkstantis eurų „į rankas“ – nėra toks jau didelis atlyginimas. Tačiau tam, kad tiek gautumėt, valstybė pasiima dar 470 eurų mokesčių. Tiek daug nemoka nei viena šalis Europos Sąjungoje. Po mokesčių reformos nuo kitų metų valstybei teks mokėti „ženkliai” mažiau – 420 eurų ir Lietuva vis tiek išliks brangiausia ES šalimi.


Arčiausiai Lietuvos šiuo atžvilgiu yra tik kaimynai – latviai ir lenkai, šiose šalyse atitinkamai teks sumokėti papildomai 400 ir 380 eurų. Kitos šalys apmokestina žmones gerokai mažiau. Pavyzdžiui, Vokietijoje valstybei reikėtų mokėti vos 200 eurų, o Didžiojoje Britanijoje – 50 svarų. Britai, žvelgdami į mažiausiai uždirbančius, vadovaujasi paprasta logika – geriau uždirbk mažai ir nemokėk mokesčių visai, negu nedirbk ir vaikščiok prašyti pašalpų. Taigi, uždirbantiems iki tūkstančio svarų per mėnesį netaiko jokių pajamų mokesčio, tik darbdavys turi sumokėti 87.45 svarus socialinio draudimo.

REKLAMA


Jeigu žiūrėtume tik į GPM ir darbuotojo socialinius mokesčius, tai Lietuva yra pati brangiausia šalis ES – čia valstybei tenka pakloti 32.3% mokesčių. Nuo kitų metų, kai įsigalios „super reforma”, mokėti teks šiek tiek mažiau – 31.7% mokesčių. Taip mes nebebūsime patys brangiausi! Už nugaros paliksime Italiją su 32% mokesčių, bet vis tiek liksime antri pagal šį rodiklį.


Vidutinis atlyginimas „į rankas“ šiuo metu mūsų šalyje yra apie 1320 eurų. Tokiu atveju Lietuvoje valstybei tenka sumokėti 850 eurų mokesčių (po mokesčių reformos jie sumažės iki 780 eurų). Tad mes net ir po reformos išliksime daugiausiai mokesčių reikalaujančia šalimi.


Mokesčiai Lietuvoje palankūs tik daug uždirbantiems

Jeigu gaunate 10 000 eurų per mėnesį „į rankas” – sveikiname. Jūs ne tik vienas iš maždaug 6000 žmonių šalyje, kuris gauna tokią algą, bet ir vienas mažiausiai mokesčių mokančių (skaičiuojant procentine išraiška) visoje Europoje.

REKLAMA


Norint gauti dešimt tūkstančių, valstybei papildomai nuo kitų metų reikės mokėti apie 7000 eurų mokesčių. Šiuo atžvilgiu mūsų šalis jau tampa konkurencinga – tai vienas mažiausių mokesčių visoje ES. Mat dauguma šalių turi progresinius mokesčius ir kuo daugiau uždirbi, tuo mažiau gauni „į rankas”. Toks mokestis prilygsta Vokietijos ar Didžiosios Britanijos mokesčiams, bet gerokai nusileidžia Skandinavijos ir kitų šalių tarifams.


Iš esmės nuo maždaug 3000 eurų atlyginimo „į rankas” Lietuva jau tampa konkurencinga Europos Sąjungos šalių tarpe ir kuo toliau „į viršų”, tuo labiau veržiasi į lyderius.


Na, o mūsiška mokesčių reforma iš esmės palies tik taip vadinamą vidurinę klasę, žmones, kurie uždirba nuo 2 iki 3,5 tūkstančių eurų. Visi kiti mokesčių pasikeitimo praktiškai nepajus. Taigi, seime jau ne pirmą kartą iš esmės be reikalo laužomos ietys.


„Mažiausias pajamas gaunančių žmonių padėtis dėl mokesčių reformos nei kiek nepasikeis. Jie vis dar bus apmokestinami didžiausiais mokesčiais visoje Europoje. Mes manome, kad dėl tokios mokesčių tvarkos Lietuva per metus netenka maždaug dviejų procentų dirbančiųjų, kurie emigruoja į kitas šalis,“ – sako mokestinis patarėjas Sigitas Živoltas.


Kur geriausia gauti atlyginimą?

Jeigu kalbame apie Europą, tai turbūt mažiausius mokesčius darbuotojui turi Šveicarijos Cugo (Zug) kantonas, esantis centrinėje šalies dalyje. Čia nesvarbu kiek uždirbate – mokėsite tik dešimt procentų mokesčių. Penki procentai atitenka socialiniam draudimui ir dar penkis reikės sumokėti kaip kantono ir nacionalinį mokestį.



Na, o tikras mokesčių rojus yra JAE – Dubajuje. Čia netaikomas joks pajamų mokestis. Jis visada yra nulinis. Tačiau reikia nepamiršti, kad čia nėra soc. draudimo, taigi gydymosi išlaidas reikės padengti pačiam, o ir pragyvenimas (būsto nuoma) čia nėra labai pigus, nors maisto kainos parduotuvėse nelabai skiriasi nuo Lietuvos, turbūt kaip ir visur – galima gyventi labai prašmatniai, bet galima ir neišlaidaujant.


„Naujoji mokesčių reforma Lietuvoje gal ir padidins mokesčių progresyvumą, tačiau skirtumas bus labai mažas ir bendros mokesčių aplinkos tikrai nepakeis. Įplaukos į biudžetą padidės mūsų skaičiavimu maždaug 200 milijonų eurų, tačiau Lietuvos, kaip didelius mokesčius turinčios šalies įvaizdžio tai nepakeis, o ir biudžeto skylių papildomi pinigai neužlopys,” – sako S. Živoltas.


Anot jo, žmonės ir toliau pamažu paliks Lietuvą, o dar blogiau yra tai, kad tokios iš esmės nieko nelemiančios reformos daro meškos paslaugą valstybės įvaizdžiui – tarptautinio verslo į Lietuvą pritraukti jos tikrai nepadeda ir konkurencingumo nepadidina – per dažnai Lietuvoje vyksta tos mokesčių reformos.


BNS inf., pranešimas spaudai.








  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 21 (2025)

    Savaitė - Nr.: 21 (2025)