Švietimo ministras: nesu už tai, kad dėl pamokų nelankymo būtų taikomos baudos

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas nemano, kad moksleiviams ar jų tėvams reikėtų skirti baudas už pamokų nelankymą. Pasak jo, nuo rugsėjo 1-osios įsigaliojanti nauja lankomumo tvarka turėtų išspręsti šią problemą. Visgi, politikas neatmeta, kad situacijai esmingai nepasikeitus, ministerijai gali tekti ieškoti papildomų sprendimų.
„Nesu už tai, kad būtų taikomos baudos, jei neatėjai į mokyklą“, – ketvirtadienį „Žinių radijui“ sakė G. Jakštas.
„Tikimės, kad tiesiog sutvarkius šį pirmąjį žingsnį (pakeitus lankomumo tvarką), reikės atlikti stebėseną, ar situacija iš esmės keičiasi. Jeigu situacija nesikeičia – reikės, matyt, žiūrėti tolimesnius žingsnius“, – svarstė jis.
Politikas patikino, kad daliai ugdymo įstaigų nauji pokyčiai bus kardinalūs.
„Toms mokykloms, kurios neturėjo tvarkos arba turėjo labai žemo lygmens tvarką – reikės pasitempti“, – pripažino jis.
Tačiau kalbėdamas apie siūlymus įvesti baudas, G. Jakštas teigė nemanąs, kad tai tinkama politika. Pasak jo, dalyje užsienio šalių veikia kitokia sistema – kai mokinių, kurie praleidžia pamokas dėl nepateisinamų priežasčių, tėvai turi susimokėti už papildomas konsultacijas su mokytoju.
REKLAMA
„Yra šalių, kur, pavyzdžiui, tėvai pasirenka neatvesti vaikų į mokyklą. Tai sukuria mokytojams papildomą krūvį – pavyzdžiui, parengti naujas užduotis kontroliniam darbui arba skirti papildomo laiko konsultacijai, kad vaikas neatsiliktų“, – aiškino ministras.
„Jeigu vaikas nelankė dėl nepateisinamų priežasčių – yra šalių, kur turėtų susimokėti už tas papildomas pamokas, už papildomą mokytojo darbą. Tai nėra baudos“, – užsienyje veikiančiomis praktikomis dalijosi G. Jakštas.
Visgi, kol kas Lietuvoje tokiu pavyzdžiu sekti neketinama, patikino jis.
Nuo šių mokslo metų mokinių tėvai galės pateisinti tik penkias mokymosi dienas per mėnesį, praleistas dėl ligos. Taip pat galės pateisinti ir daugiau pamokų, praleistų dėl objektyvių aplinkybių. Iki šiol tėvai galėjo pateisinti visas vaiko praleistas pamokas.
Nustatyta, kad dėl svarbių asmeninių priežasčių gali būti pateisinama iki 3 mokymosi dienų per pusmetį, arba ne daugiau nei 2 mokymosi dienos per trimestrą. Mokykla gali nusistatyti kitą tvarką ir pateisinti ir daugiau mokymosi dienų, jei atsiranda tam pagrįstos priežastys, pažymi ministerija.
REKLAMA
Praleistas mokinių pamokas mokyklos vadovas ar jo įgaliotas asmuo galės pateisinti dėl kitų priežasčių: jei mokinys dalyvauja sporto varžybose, olimpiadoje ar kitame renginyje, jei mokinys turi kvietimą atvykti į valstybinę ar savivaldybės instituciją ar įstaigą.
Pritaria, kad moksleiviai būtų tikrinami dėl disponavimo narkotikais
G. Jakštas sako, kad Lietuvos mokyklose galėtų atsirasti praktika tikrinti moksleivius, ar šie nedisponuoja narkotinėmis medžiagomis. Pasak jo, jei tokius patikrinimus vykdytų policija, o ne pedagogai – mokinių teisės nebūtų pažeistos.
„Svarbu, kad ši funkcija nebūtų nuleista pačioms mokykloms, mokytojams ar kitiems darbuotojams. Jeigu tai daro policija – tai jų funkcija. Tikiu, kad tai padarytų kompetentingai, nepažeidžiant mokinių teisių, nepadarant kažkokių skandalų“, – „Žinių radijui“ sakė G. Jakštas.
Visgi, akcentavo ministras, kalbant apie narkotikų problemą mokyklose, svarbiausia, kad patys mokiniai būtų atsparūs.
„Svarbiausia, kad mokiniai patys būtų atsparūs, suprastų, kad nereikia vartoti narkotinių medžiagų, kad suprastų, koks yra ilgalaikis narkotinių medžiagų poveikis“, – teigė jis, pridurdamas, kad tokio supratimo ugdymui bus skirta papildoma pamoka.
„Nuo šių metų startuoja nauja pamoka – gyvenimo įgūdžių, kuri orientuojasi tiek į socialinį, tiek į emocinį intelektą. Mokiniai turi būti atsparūs“, – sakė G. Jakštas.
Kaip rašyta anksčiau, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) specialistai pastebi, kad per pastaruosius ketverius metus sumažėjo mokinių, rūkančių įprastas cigaretes, ir žymiai padaugėjo vartojančiųjų elektronines cigaretes.
Birželio pradžioje atlikto vaikų sveikatos ir gyvensenos tyrimo duomenimis, kas dešimtas Lietuvos mokinys kasdien vartoja tabako gaminius. Nors įprastas cigaretes naujai mėginančių rūkyti mažėja, elektronines cigaretes rūko 1/5 šalies moksleivių.
Reaguodami į šią statistiką ir viešojoje erdvėje kilusias diskusijas opozicinė „Darbo partija“ užsiminė, kad inicijuos Švietimo įstatymo pataisas, numatant galimybę mokyklose tikrinti moksleivius, ar šie nedisponuoja narkotinėmis medžiagomis.
ELTA inf.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 19 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-