Vangus augintinis: veterinarė paaiškina, kada tai signalizuoja rimtas problemas

Vangus augintinis: veterinarė paaiškina, kada tai signalizuoja rimtas problemas


Ar pastebėjote, kad jūsų augintinis tapo neįprastai tylus, mažiau juda ar nesidomi žaislais? Tokie pokyčiai gali būti ne tik laikinas nuovargis, bet ir svarbus signalas apie prastėjančią gyvūno sveikatą.


Pasak veterinarės Viktorijos Laibakojytės, vangumas yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl gyvūnų šeimininkai kreipiasi pagalbos į specialistus.


„Kadangi tai dažnai būna pirmas aiškus ženklas, kad su gyvūno organizmu kažkas vyksta ne taip – natūralu, jog rūpestingi šeimininkai sunerimsta. Ir gerai, nes laiku pastebėtas vangumas gali padėti išvengti rimtesnių pasekmių“, – teigia specialistė.


Vangumas – ne nuovargis

Pasak V. Laibakojytės, svarbu suprasti, kad vangumas ir trumpalaikis nuovargis nėra tolygūs. Pavargęs gyvūnas po poilsio atsigauna, o vangus – net po ilgos ramybės būna apatiškas, neatsigauna taip, kaip įprastai. Tai pastebimas energijos lygio pasikeitimas, kai augintinis mažiau juda, neberodo įprasto susidomėjimo aplinka, žaidimais ar žmonėmis.


„Vangumą dažnai lydi ir kiti simptomai: apetito sumažėjimas, svorio kritimas, vėmimas, viduriavimas, pasikeitęs kvėpavimas ar net elgesio pokyčiai.Pastebėjus šiuos požymius, nereiktų delsti kreiptis į veterinarą, ypač jei vangumas trunka ilgiau nei parą ar atsirado staiga. Tai gali būti ne tik lėtinių ligų, bet ir ūmių, gyvybei pavojingų būklių pradžia. Laiku suteikta pagalba gali išgelbėti gyvūno gyvybę“, – pabrėžia gydytoja.

REKLAMA


Tinkama mityba gerai savijautai

Nors tokį gyvūno negalavimą gali lemti daug skirtingų priežasčių, tokių kaip infekcijos, vidaus organų sutrikimai, skausmas dėl traumų, lėtinės ligos, apsinuodijimai ar net psichologiniai veiksniai, tokie kaip stresas ar depresija, veterinarė išskiria ir mitybos svarbą.


„Netinkama ar nevisavertė mityba gali sukelti energijos stoką, vitaminų ir mineralų trūkumus, virškinimo sutrikimus ar nutukimą – visa tai tiesiogiai veikia gyvūno savijautą. Šiuolaikinė veterinarija aiškiai parodo, kad subalansuotas ėdalas – tai ne tik sotumo, bet ir sveikatos, ilgaamžiškumo bei gero imuniteto pagrindas“, – teigia V. Laibakojytė.


Jei netinkama mityba buvo esminė vangumo priežastis, pakeitus ėdalą, pagerėjimą galima pastebėti net per kelias dienas ar savaites, tvirtina V. Laibakojytė.


„Svarbu ne tik pasirinkti kokybišką pašarą, bet ir įsitikinti, kad jis atitinka konkretaus gyvūno amžių, veislę, aktyvumo lygį ir sveikatos būklę. Kai kuriais atvejais naudingi ir papildai – vitaminai, žarnyno mikroflorą gerinantys preparatai, omega-3 riebalų rūgštys ar net probiotikai“, – teigia veterinarė.


Tinkamos mitybos būdu galima spręsti ne tik keturkojų vangumą, tačiau užtikrinti ir bendrą gyvūno savijautą.


BNS inf.







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 18 (2025)

    Savaitė - Nr.: 18 (2025)