Kyjivas: ES šalys, blokuojančios naftos embargą, „prisideda“ prie Rusijos nusikaltimų

Kyjivas: ES šalys, blokuojančios naftos embargą, „prisideda“ prie Rusijos nusikaltimų


Ukraina trečiadienį pareiškė, kad Europos Sąjungos šalys, blokuojančios Rusijos naftos importo embargą, finansuodamos Maskvos karinę galią prisidės prie nusikaltimų, kuriuos Rusijos kariuomenė įvykdė Ukrainos teritorijoje.


„Jeigu Europoje yra kokia nors valstybė, kuri ir toliau priešinsis Rusijos naftos embargui, bus rimta priežastis sakyti, kad ši šalis prisideda prie Rusijos įvykdytų nusikaltimų Ukrainos teritorijoje“, – sakė Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba socialiniuose tinkluose.


Europos Komisija pasiūlė laipsniškai uždrausti Rusijos naftos importą, kad nubaustų Maskvą už jos invaziją į Ukrainą, per šešis mėnesius nutraukiant žalios naftos tiekimą iš Rusijos.


Tačiau Vengrija anksčiau trečiadienį perspėjo negalinti pritarti siūlomam draudimui dabartine forma, nes tai „visiškai sunaikintų“ jos energijos tiekimo saugumą.


D. Kuleba teigė, kad Rusija naudoja pajamas iš naftos ir dujų, kad „toliau finansuotų savo karo mašiną“.


Jis pridūrė, kad jei kuri nors bloko narė priešinasi embargui, „tai reiškia vieną dalyką: jie žaidžia Rusijos pusėje ir dalijasi atsakomybe už viską, ką Rusija daro Ukrainoje“.

REKLAMA


Vengrija nepritaria ES siūlomam „tokios formos“ Rusijos naftos uždraudimo planui


Vengrija trečiadienį perspėjo, kad ji negali pritarti Europos Sąjungos (ES) siūlomam dabartinės formos Rusijos naftos embargui, nes tai „visiškai sunaikintų“ jos energijos tiekimo saugumą.


Pasiūlymui „negali būti atsakingai pritarta tokios formos, mes negalime už jį atsakingai balsuoti“, – savo feisbuko paskyroje paskelbtoje vaizdo žinutėje sakė užsienio reikalų ministras Peteris Szijjartas. „Šis sankcijų paketas visiškai sunaikintų Vengrijos energijos tiekimo saugumą“, – sakė jis. 


Pagal ES pasiūlymą per ateinančius šešis mėnesius palaipsniui būtų uždrausta importuoti iš Rusijos žalią naftą ir perdirbtus degalus iki metų pabaigos, tačiau Vengrija ir Slovakija, abi labai priklausomos nuo Maskvos naftos eksporto, tai turėtų padaryti iki 2023 metų pabaigos.


27 Europos Sąjungos šalių ambasadoriai trečiadienį susitiko įvertinti šį planą, kuriam prieš įsigaliojant reikės pritarimo visais balsais. P. Szijjartas pareiškė, kad Budapeštas pritartų pasiūlymui, jei ES draudimas nebūtų taikomas vamzdynais tiekiamai žaliai naftai. „Tai nėra politinės valios, ketinimų ar laiko trūkumo klausimas, o tiesiog fizinė, geografinė ir infrastruktūros realybė“, – sakė jis.

REKLAMA


Pasak vyriausybės, 65 proc. Vengrijos naftos ir 85 proc. dujų tiekiama iš Rusijos. Vengrija jau seniai atmeta galimybę paremti bet kokį importo draudimą, jos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas, pastaraisiais metais palaikęs glaudžius ryšius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, tai motyvuoja šios Vidurio Europos šalies priklausomumu nuo Rusijos dujų ir naftos.


„Pagal dabartinį pasiūlymą nematome jokio plano ar garantijos, kaip būtų galima tai suvaldyti net ir su pereinamuoju laikotarpiu ir kas garantuotų Vengrijos energetinį saugumą“, – sakoma Vengrijos vyriausybės spaudos tarnybos pranešime, anksčiau trečiadienį atsiųstame naujienų agentūrai AFP.