Kaip pagerinti kraują?

Kaip pagerinti kraują?

Sunegalavę dažniausiai kreipiamės į šeimos gydytoją, kuris pirmiausia paskiria atlikti kraujo tyrimą. Geras kraujas – stiprios sveikatos rodiklis. Kokie produktai gerina kraują?
Mėta Inkė


Atlikus bendrą kraujo tyrimą galima įvertinti sveikatos būklę. Kraujo tyrimas parodys, ar yra uždegimas, alergija, infekcija, o gal ankstyvųjų kitų ligų požymių.
Kraujo plazmą sudaro eritrocitai, leukocitai ir trombocitai. Baltieji kraujo kūneliai – leukocitai – apsaugo organizmą nuo įvairių infekcijų, virusų bei bakterijų. Iš kraujo leukocitai patenka į audinius ir sunaikina juose esančias bakterijas ar grybelius.
Kai kraujyje sumažėja trombocitų (bespalvių kraujo kūnelių), jis blogai kreša. Taigi kraujo plokštelės – trombocitai – padeda susiformuoti krešuliui ir taip apsaugo nuo nukraujavimo. Sumažėjus eritrocitų skaičiui ir hemoglobino kiekiui kraujyje, vystosi mažakraujystė. Hemoglobinas yra baltymas, kurio pagrindinė funkcija – išnešioti deguonį iš plaučių į visus organizmo audinius.
Beje, vyrų hemoglobino norma – 140–180 g/l, o moterų –120–160 g/l.


Kraują gerina geležis, varis ir kobaltas
Gerai kraujo kokybei užtikrinti reikalingas pakankamas kiekis geležies, vario ir kobalto. Geležis suteikia kraujui raudoną spalvą. Svarbu, kad šio mineralo būtų užtektinai hemoglobino sudėtyje. „Vartokite kuo daugiau uogų (spanguolių, bruknių), daržovių (burokėlių, petražolių, svogūnų), vaisių (abrikosų, kivių), taip pat grikių kruopų. Valgant natūralių žalių produktų geležis yra geriau pasisavinama nei vartojant vaistinių preparatų“, – pataria klinikos „Corpus sanum“ šeimos gydytoja Edita Puolienė.
Mikroelementas varis reikalingas raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) gamybai ir padeda organizmui įsisavinti geležį. Vario nemažai turi jūrų gėrybės (vėžiai, krevetės, austrės), baklažanai, žalieji žirneliai, česnakai, agrastai. Vartojant įvairių maisto produktų organizmas paprastai vario stygiaus nejunta.
Kad organizme netrūktų kobalto, patariama dažniau valgyti žalių svogūnų laiškų, pomidorų, kopūstų. Obuoliai, žalieji žirneliai, švieži arba džiovinti abrikosai, agurkai ir medus gerina kraujo sudėtį. Be to, rekomenduojama gerti natūralių šviežiai spaustų morkų ir burokėlių sulčių (1:1), po truputį mažinant morkų ir didinant burokėlių sulčių kiekį.

REKLAMA


Kraujo vitaminai
Gerai kraujotakos sistemai palaikyti reikalingi ne tik minėti mineralai, bet ir vitaminai. Bene pagrindinis kraujo sudėtyje esantis vitaminas yra vitaminas B12, kurio trūkstant juntamas oro trūkumas ar galūnių (rankų, kojų pirštų, padų ir kt.) dilgčiojimas. Šis vitaminas svarbus ir hemoglobino sintezei bei kraujo kūnelių gamybai. Vitamino B12 atsargas papildysite valgydami kepenų, jautienos, vištienos, žuvų, taip pat žaliųjų lapinių salotų, špinatų, brokolių.
Folio rūgštis reguliuoja hemoglobino kiekį organizme ir lemia kraujo kokybę. Valgydami žalių kopūstų lapų, lapinių daržovių, špinatų, ankštinių pupelių, apelsinų, avokadų padidinsite folio rūgšties atsargas, o tai padės išvengti trombų susidarymo bei širdies infarkto. Kraujagyslių sieneles stiprina vitaminai C, P, PP, kurių gausu erškėtuogėse, juoduosiuose šermukšniuose, liesose žuvyse. Ypač gera cheminė sudėtis (yra vitaminų C, PP, geležies ir t. t.) granatų, kurie stiprina kraują, širdį, gydo mažakraujystę, saugo nuo vėžio. Todėl ypač nusilpusiems po persirgtų ligų ar vartojusiems ilgą laiką antibiotikų žmonėms patariama valgyti granatų ar gerti jų sulčių.
Nepamirškite ir mūsų laukuose, miškuose ar darželiuose augančių vaistažolių. Pavyzdžiui, dilgėlių, kraujažolių, rausvažiedžių ežiuolių arbatos bei nuovirai ne tik stiprina kraują, bet turi ir kraują valančių savybių.
Kraujo kokybę lemia hemoglobino kiekis. Kuo jis didesnis, tuo geresnės sudėties yra jūsų kraujas. Jeigu oda pablyškusi, svaigsta galva, greitai pavargstama, juntamas bendras organizmo silpnumas, lūžinėja nagai, slenka plaukai, galima įtarti, kad kraujyje trūksta hemoglobino. Tuomet patariama apsilankyti gydymo įstaigoje pas šeimos gydytoją ir atlikti kraujo tyrimą.

REKLAMA


**************
Kraujo gerinimo receptai


Morkų ir burokėlių kokteilis


Stiklinė morkų sulčių,
stiklinė burokėlių sulčių.


Išspauskite morkų ir burokėlių sulčių ir jas sumaišę (palaipsniui burokėlių sulčių kiekį didinkite, o morkų sulčių – mažinkite) išgerkite 0,5 l (ar daugiau) per dieną.
Šios sultys ypač naudingos moterims klimakteriniu periodu.


Gėrimas „Stiprus kraujas“


Šaukštas razinų,
4 džiovinti abrikosai,
5 džiovintos slyvos (be kauliukų).


Vakare nuplaukite džiovintus vaisius, sudėkite į pusės litro stiklainį ir užpilkite karštu vandeniu. Ryte vaisius suvalgykite ir išgerkite vandenį, kuriame mirko vaisiai.
Gerkite kas rytą kelias savaites, ir hemoglobino kiekis kraujyje turėtų padidėti.


Gardumynas „Energija“


Šaukštas medaus,
šaukštas smulkintų graikinių riešutų,
šaukštas spanguolių.


Sutrinkite spanguolių uogas mediniu šaukštu. Įdėkite medaus, smulkintų riešutų ir viską išmaišykite. Valgykite šio mišinio po vieną valgomąjį šaukštą (vaikams – po arbatinį šaukštelį) tris kartus per dieną.


Vitamininis kokteilis „Jėga“


0,5 stiklinės spanguolių sulčių,
0,5 stiklinės burokėlių sulčių,
0,5 stiklinės granatų sulčių,
0,5 stiklinės morkų sulčių,
1 šaukštas medaus,
truputis maltų imbierų.


Sumaišykite spanguolių, burokėlių, morkų ir granatų sultis, įdėkite šaukštą medaus ir maišykite, kol ištirps. Vieną stiklinę sulčių išgerkite po pusryčių, kitą – po pietų arba vakarienės. Šį kokteilį gerkite 1–2 savaites, po to padarykite 1–1,5 mėnesio pertrauką. Ir vėl galite gerti, tačiau ne ilgiau nei dvi savaites.



Gėrimas „Sveikata“


1,5 l vandens,
valgomasis šaukštas dilgėlių,
valgomasis šaukštas beržų lapų,
0,5 stiklinės burokėlių sulčių.


Sumaišykite džiovintų dilgėlių ir beržų lapų. Jų mišinį užpilkite 1,5 stiklinės verdančio vandens ir uždengę palaikykite 1 valandą. Į nukoštą skystį įpilkite 0,5 stiklinės šviežiai spaustų burokėlių sulčių.
Patariama gerti 2 mėnesius: po 0,5 stiklinės 20 minučių prieš valgį.
Ypač rekomenduojama nusilpusiems po sunkios ligos žmonėms.


Arbata „Švarus kraujas“


Šaukštelis didžiųjų dilgėlių lapų,
šaukštelis paprastųjų kraujažolių žiedų,
šaukštelis kiaulpienių šaknų.


Dilgėlių, kraujažolių ir kiaulpienių mišinį užpilkite 1,5 stiklinės verdančio vandens ir uždengę palaikykite 3 valandas. Nukošę gerkite 20 minučių prieš valgį 3 kartus per dieną.







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 13 (2024)

    Savaitė - Nr.: 13 (2024)