Apie tai žinome mažai: kaip paruošti veją žiemai

Apie tai žinome mažai: kaip paruošti veją žiemai


Lietingi orai sutrukdė laiku atlikti įprastus vejos priežiūros darbus, tačiau svarbiausius iki žiemos dar tikrai suspėsite padaryti. UAB „Berima“ direktorius Ernestas Celskis pateikia keletą patarimų, padėsiančių išvengti vejos paruošimo žiemai klaidų.


Meilė Taraškevičienė


Pasak E. Celskio, tokiu drėgnu oru negalima aeruoti net senų vejų, nes bus padaryta daugiau žalos nei naudos. Kadangi žemė šlapia, veją sumindysite, o tikslo – pagerinti oro apykaitą žolės šaknyse, kad jos geriau augtų, taip ir nepavyks pasiekti. „Jei vejos rengimo metu buvo tinkamai įrengta vandens nutekėjimo sistema, jokių rūpesčių dėl per didelio drėgmės kiekio, galinčio sunaikinti veją, neturėtų kilti“, – dėsto pašnekovas ir patikina, kad nuolydį pertekliniam vandeniui nutekėti galima atrasti bet kuriame sklype.


E. Celskio teigimu, vejas rudenį būtina patręšti bent vieną kartą. Geriausia tai padaryti spalio mėnesį. Šiuo metu veją tręšti jau per vėlu, nes nežinia, kada užklups žiema. Kaip žinoma, trąšos paskatintų žolę augti, tad nespėjusi pasiruošti šalčiams ji greičiausiai iššaltų.

REKLAMA


Paprastai spalio mėnesį veja tręšiama ilgo poveikio trąšomis, į kurių sudėtį įeina nemažai kalio. Šis elementas skatina šaknų augimą ir užtikrina vejos atsparumą žiemos šalčiams. E. Celskis įspėja, kad vejos rudenį negalima tręšti azoto trąšomis. Pirkdami trąšas sodininkai turėtų atkreipti dėmesį į pakuotės etiketę, kurioje būna nurodyta, kam trąšos skirtos – rudeniniam ar pavasariniam vejos tręšimui. Patariama trąšas pirkti su mikroelementais. Jų kiekis trąšose nedidelis, tačiau labai svarbus augalams pasisavinant fosforą ir kalį.


Sinoptikams pranešus apie tai, kad žiema dar toli, veją derėtų patręšti dar kartą rudens pabaigoje – kai žolė jau nebeauga, bet vis dar žalia. Tai labai svarbus momentas. Per anksti patręšta žolė gali staigiai suželti ir būti ne tokia atspari žiemos staigmenoms. Patręšite per vėlai – dirva nepasisavins trąšų, todėl pinigai bus išmesti į balą. Rudenį tinkamai patręšus, pavasarį veją bus galima tręšti gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje.

REKLAMA


Jeigu dirvos rūgščių ir šarmų pusiausvyra (pH) yra žemesnė nei 6,5, į dirvą derėtų priberti kalkių. Naudokite nurūgštintas kalkes, pavyzdžiui, magnio oksidą ar jūros dumblių kalkes.


Lapkritį paskutinį kartą nupjaukite veją, tačiau tik taip, kad iki pirmojo sniego ji spėtų atsigauti ir užaugti maždaug 6–8 cm aukščio. Aukštesnė žolė linksta ir išgula ant šono, todėl žiemą iššunta. Žiemą derėtų stebėti, kokio storio sniego sluoksnis nuklojo veją, – kad dirva neįšaltų, sniego turėtų būti nemažai.


Svarbiausi darbai


1. Rudenį prieš tręšdami veją būtinai ištirkite dirvą. Svarbiausi rodikliai – azoto kiekis ir dirvos rūgščių bei šarmų pusiausvyra.
2. Spalį trąšų barstytuvu ant vejos paviršiaus išberkite vejoms skirtų ilgo poveikio trąšų. Trąšų kiekis priklauso nuo dirvos testų rezultatų.
3. Jeigu dirvos pH mažesnis kaip 6,5, po 2 savaičių, esant sausiems orams, ant vejos paviršiaus paskleiskite nurūgštintų kalkių sluoksnį – 1 kv. metrui vejos reikia 50 g kalkių.
4. Jeigu iškrinta palyginti nedaug kritulių ir orai sausi, veją derėtų gausiai palaistyti. Dirva turėtų įmirkti mažiausiai iki 15 cm gylio.


Tręšimas


Rudenį veją reikėtų tręšti sausomis, nevėjuotomis dienomis spalio pabaigoje arba lapkričio pradžioje. Tręšdami veją naudokite specialų trąšų barstytuvą – trąšas paskleisite tolygiai.


Vejai užšalus


Pasistenkite užšalusios vejos nemindžioti, nes galite aplaužyti ar pažeisti sušalusius žolės stiebelius. Prie vejos nutiestų takelių žiemą nebarstykite druska, bet berkite pelenus, smėlį, smulkią skaldą ar kitas birias medžiagas, kurių galite įsigyti sodininkų parduotuvėse.Lapai nereikalingi


Iki pirmojo sniego pasistenkite surinkti nukritusius lapus. Jei lapai liks po sniegu, šviesa nepasieks žolės ir per žiemą ji nunyks. Lapus galite sugrėbti į krūvą ir sudėti juos ant brezento arba sukišti į maišus. Lapus specialiu prietaisu galima surinkti į krūvą, paskui susiurbti, o po to panaudoti mulčiui. Tyrimai parodė, jog iki 15 cm sluoksnio lapų mulčias nekenkia vejai. Mulčią ruoškite tik gerai išgaląstais peiliais.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 48 (2023)

    Savaitė - Nr.: 48 (2023)