Pakvips pavasariu: ruoškitės auginti pomidorus

Pakvips pavasariu: ruoškitės auginti pomidorus

Žiemai baigiantis - įprastas vaizdas ant palangės.


Pomidorai – kasdienės įprastos daržovės, tačiau užsiauginti jų nėra taip lengva. Tai žino kiekvienas sodininkas. Ir vis dėlto lietuvių šiltnamiai neįsivaizduojamas be pomidorų, nors, atrodytų, kad jų paprasčiau nusipirkti parduotuvėje. Tačiau pačių išauginti pomidorai skoniu ir kvapu niekada neprilygs pirktiems parduotuvėje.


Kaip išsirinkti norimą veislę


Pomidorų veislių ir hibridų pastaraisiais metais pasaulyje yra ne vienas tūkstantis, ir mūsų šalyje sėklomis prekiaujančios firmos ar pomidorų daigų augintojai siūlo didžiulį šių daržovių asortimentą. Taigi kaip nepasiklysti tarp tokios gausybės ir išsirinkti tai, ko norime ir kas mums tinka?


Agrofirmos „Sėklos“ produkto vadovė Jolita Grigienė sako, kad pomidorai, kitaip nei kitos daržovės, pasižymi vaisių formos, spalvų ir dydžių įvairove. Vaisiai gali būti žali (‘Green Zebra’), oranžiniai (‘Orange Queen’, ‘Zlatava’), geltoni (‘Lemon boy H’, ‘Jantar’, ‘Yellowstone’), raudoni (‘Orkado H’, ‘Uragan H’, ‘Jasminia H’, ‘Magnus H’), avietiniai (‘Malinowy rodeo’, ‘Faworyt’) ar net juodi (‘Black cherry’, ‘Noire de crime’). Skiriasi ir vaisių forma: vieni yra kriaušės formos (‘Radana’, ‘Yellow perashaped’, ‘Red pear’, ‘Aurea H’), kiti – slyvos (‘Šejk’, ‘Benito H’, ‘Santasian H’, ‘Chico III’) ar apvalūs (‘Tolstoi H’, ‘Fabiola H’, ‘Brooklyn H’, ‘Promyk’), briaunuoti (‘Costoluto fiorentino’, ‘Purple Calabash’), ovalūs (‘Toyoto H’, ‘Taiko’), vadinamosios jaučių širdys – stambiais, dideliais mėsingais vaisiais (‘Oxheart’, ‘Logistika H’, ‘Mondial H’, ‘Brutus’).

REKLAMA


Augintojams labai svarbu ir pomidorų kero aukštis. Pasak pašnekovės, pomidorai gali užaugti nuo kelių dešimčių centimetrų iki kelių metrų. Pagal tai pomidorai skirstomi į indeterminantinius, t. y. aukštaūgius, ilgastiebius, neriboto augimo, kurie dera iki pat rudens, išauga iki 2–3 m ir aukštesni (‘Raissa H’, ‘Premio H’ ir kt.), ir determinantinius – riboto augimo, krūmų tipo (užauga iki 90 cm aukščio), jų stiebai paprastai baigiasi susiformavus 4–6 ir daugiau žiedinių kekių (‘Polfast H’, ‘Polbig H’ ir kt.). Aukštaūgiai pomidorai yra reiklesni šviesai, šilumai, mitybos sąlygoms, jie auginami tiek šildomuose, tiek nešildomuose šiltnamiuose. Žemaūgius pomidorus tinka auginti nešildomuose stikliniuose ir polietilenu dengtuose šiltnamiuose arba lauke.


Renkantis sėklas svarbu atkreipti dėmesį į tokius dalykus kaip būsimų augalų aukštis, tai veislė ar hibridas, kur rekomenduojama veislę ar hibridą auginti. Hibridų sėklos yra brangesnės nei veislių, tačiau hibridai yra derlingesni, užauga vienodesni, atsparesni ligoms, kenkėjams, geriau dera ir išaugina kokybiškesnius vaisius.
Pagal derliaus sunokimo trukmę veislės arba hibridai skiriasi palyginti nedaug. Ankstyvosioms priskiriamos tos veislės ar hibridai, kurie uždera per 100–110 dienų nuo sudygimo, vidutinio ankstyvumo – per 111–125 dienas, vėlyvosioms – tos, kurios derlių sunokina per daugiau kaip 120 dienų. Bet dažnai derliaus ankstyvumą lemia geresnės augimo sąlygos, nes skurstantys net ir ankstyvųjų veislių augalai dera vėliau.

REKLAMA


Pakvips pavasariu: ruoškitės auginti pomidorus

‘Black cherry’ - tamsūs maži ir labai skanūs pomidorai.


Sėja ir daigų auginimas


Pomidorų sėklas geriausiai sėti į plastikines dėžutes (prieš tai dezinfekuotas kalio permanganato tirpalu) ar daigyklas, pripildytas švaraus, puraus, kokybiško, smulkios struktūros substrato, tinkamo sėjai. Galima naudoti ir durpių bei rupaus smėlio mišinį (3:1). Netinka daržo žemės, nes yra nemaža tikimybė pakenkti augalams dėl dirvožemyje esančių ligų sukėlėjų ir kenksmingų medžiagų. Prieš sėjant pomidorų sėklas substratą būtina pravėdinti ir papildomai sudrėkinti. Durpių substrato paviršius išlyginamas, palaistomas ir lengvai lentele suspaudžiamas. Kas 3 cm padaromi 1 cm gylio grioveliai, juose išdėliojamos sėklos ir užbarstomos 0,5–1 cm sluoksniu. Pasėjus pomidorus dėžutes reikėtų uždengti plėvele, kad ne taip greitai išgaruotų drėgmė. Laukiant, kol pomidorai sudygs, plėvelę kartkartėmis pravartu trumpam nuimti, kad daigykla kiek prasivėdintų.


Optimali sėklų dygimo temperatūra yra 20–25 °C. Kai temperatūra žemesnė, augalai dygsta ilgiau, vėliau susiformuoja žiedinės kekės. Sėkloms sudygti šviesoa nereikalinga, svarbu – šilta vieta. Pasirodžius daigeliams plėvelę reikėtų nuimti ir perkelti dėžutes į šviesesnę vietą. Praėjus 5–7 dienoms po sudygimo, dėžutes rekomenduojama pernešti į šaltesnę vietą, kur dieną būna 12–15 °C, o naktį – 8–10 °C. Tada geriau vystosi šaknys, daigai neištįsta.


Pomidorų daigų augimo metu svarbu palaikyti optimalią oro temperatūrą: dieną – 20–22 °C , naktį – 15–17 °C. Svarbi ir substrato, kuriame auga daigai, temperatūra – ji turėtų būti ne žemesnė nei 16° C. Kai daigai išleidžia pirmą tikrąjį lapelį, jie pikuojami į 10–12 cm skersmens vazonėlius su durpių substratu sėjai. Į paruoštą durpių substratą taip pat nepatartina maišyti komposto ar kitos daržo žemės. Pikuojami tik sveiki, tvirti daigeliai, kurių šaknelė gerai išsivysčiusi. Sodinti daigelį reikėtų giliau, negu jis augo, saugant, kad neužsilenktų šaknelė. Ilgą šaknelę reikėtų nugnybti, kad ji geriau šakotųsi į šonus. Daigams pikuoti patogu naudoti smaigelį ar kitą panašų daiktą.Pakvips pavasariu: ruoškitės auginti pomidorus

‘Green Zebra’ - ir prinokę būna žali.


Vazonėliai su augalais sustatomi taip, kad augant jų lapai nesiliestų tarpusavyje. Tik taip pomidorų daigai išaugs tvirti, kompaktiški, neištįsę. Pomidorų daigai laistomi retai, bet gausiai, šiltu vandeniu. Substratas vazonėlyje turi būti drėgnas, bet ne permirkęs.


Po dviejų savaičių pomidorų daigus galima patręšti trąšų „Fitomare“ 0,15–0,2 proc. ir „Razormin“ 0,2–0,3 proc. tirpalu, kad augalams netrūktų atskirų maisto medžiagų. Kai trūksta kurio nors elemento, tuoj pat sutrinka normalus augimas. Tačiau labai kenksmingas yra ir perteklinis tręšimas. Tuomet per daug išsivysto antžeminė dalis, o šaknų sistema būna silpna, menkai formuojasi ir žiedinių kekių užuomazgos.


Tinkami sodinti daigai turi būti sveiki, neperaugę, neištįsę, lapai – sodriai žalios spalvos. Daigų aukštis turėtų būti 30–35 cm, stiebo skersmuo – 0,8–1,0 cm, daigai turi turėti 7–8 lapus, gerai susiformavusias šaknis ir gali turėti pirmąją žiedų kekę. Dirvos, į kurią sodinsite pomidorus, temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 15 °C. Pasodintus pomidorus reikėtų apkaupti, kad jie išleistų papildomų šaknų. Svarbu, kad šaknys gautų pakankamai oro, todėl dirvą aplink augalus reikia nuolat purenti, bet ne giliau nei 2–3 cm, kad nebūtų pasiekiamos pomidorų šaknys – jos glūdi arti paviršiaus, tad jas lengvai galima pažeisti.


Svarbu


* Pomidorų vegetacijos trukmė ilga. Paprastai tinkamiausi sodinti daigai būna praėjus 50–55 dienoms nuo sudygimo. Šildomame šiltnamyje planuojamus auginti pomidorus geriausia sėti vasarį–kovo pradžioje, jei šiltnamis nebus šildomas, galima sėti kovo viduryje ir vėliau. Kovo pabaigoje sėjami pomidorai, kurie bus sodinami lauke.
* Aukštaūgius pomidorus reikia sodinti rečiau, žemaūgius – tankiau.


Daugiau svarbių, įdomių ir naudingų temų rasite: "Namie ir sode"  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 04 (2023)

    Savaitė - Nr.: 04 (2023)