13 būdų, kaip lengvai išspręsti kasdienes problemas (I dalis)

13 būdų, kaip lengvai išspręsti kasdienes problemas (I dalis)


Buityje dažnai nutinka tokių dalykų, kuomet sprendimo ieškome klaidžiodami parduotuvėse ar kitur. Čia pateikiame 13 situacijų, kuomet kasdienes problemas galima išspręsti pasitelkiant dalykus, kurių dažnai rasite tiesiog namuose.


1. Pataisykite kavos kartumą


13 būdų, kaip lengvai išspręsti kasdienes problemas (I dalis)


Jau seniai žinoma, kad druska yra puikus pagardimas maistui, tačiau 1997 metais buvo nustatyta kodėl taip yra. „Nature“ žurnale išspausdintame tyrime nurodoma, kad savanorių buvo paprašyta išgerti karbamido gėrimo su sacharoze dėl saldumo, taip pat su natrio acetatu dėl sūrumo. Pats cukrus skonio nepagerino, tačiau visiškai priešingai nutiko su druska. O kai buvo sujungta druska su cukrumi, gėrimas tapo dar saldesnis. Pasirodo, druska neutralizuoja kartumą ir suaktyvina saldumą. Kavoje yra nemažai molekulių, kurios sukelia kartumą ir nėra lengva pasigaminti išties puikią kavą, tačiau jos skonį gali pataisyti druska.


2. Rūdžių šalinimas su kola


13 būdų, kaip lengvai išspręsti kasdienes problemas (I dalis)


Fosforo rūgštis yra tas rūgštusis ingridientas, kuris subalansuoja saldumą viename populiariausių gėrimų pasaulyje. Tačiau tai gali būti panaudojama ne tik gėrimų industrijoje, o ir buityje. Ši medžiaga šalina rūšis, kadangi geba paversti raudonąjį geležies oksidą į geltonai tonuotą geležies fosfatą. Pakanka tiesiog apipilti rūdimis padengtą vietą ir leisti šiam gėrimui padaryti visą darbą. Kola ne tik pašalina rūdis, bet ir prideda apsaugą, kuri išvengti korozijos.


3. Kaip patikrinti, ar kiaušinis yra šviežias


13 būdų, kaip lengvai išspręsti kasdienes problemas (I dalis)


Švieži kiaušiniai viduje yra visiškai užpildyti tryniu ir baltymu, tačiau turi porų, jog besivystantis viščiukas galėtų kvėpuoti. Laikui bėgant oras patenka pro apsauginį sluoksnį ir kiaušinyje pradeda formuotis burbulas. Tam, kad galėtumėte nustatyti ar kiaušinis yra šviežias, pakanka jį įdėti į dubenį vandens ir pažiūrėti, ar kiaušinis nuskęsta, ar lieka plūduriuoti. Šviežias kiaušinis turėtų nusileisti iki dubens dugno ir ten horizontaliai „atsigulti“. Kiek senesnis kiaušinis šiek tiek panirs į vandenį ir apsivers aukštyn kojomis, bet ne visiškai plūduriuos. Išties senas kiaušinis liks visiškai plūduriuoti, tokį reikėtų išmesti, nes jis nebėra tinkamas vartojimui.


4. Atvėsinkite gėrimus su druska


13 būdų, kaip lengvai išspręsti kasdienes problemas (I dalis)


Ant ledo paviršiaus dažnai galima išvysti ir vandens sluoksnį, kuris susidaro ant ledo patekus druskos. Ištirpinta druska sulėtina procesą, kuomet vandens molekulės prisitvirtina prie ledo, tačiau nepaveikia to, kaip greitai molekulės išsiskiria iš kietosios medžiagos. Tai reiškia, kad ledas greičiau tirpsta, bet druska neleidžia vandeniui kelti temperatūros. Tad įdėjus skardinę gėrimo į kibirą ledo šals tik tam tikros skardinės vietos. Tačiau sumaišius ledą su druska gėrimai bus gerokai efektyviau atvėsinti.


5. Išlaikykite daržovių spalvą jas verdant


13 būdų, kaip lengvai išspręsti kasdienes problemas (I dalis)


Kai įdedate daržoves į vandenį, pasirodo vandens burbuliukai ir trumpam daržovės tampa dar žalesnės, tačiau ilgainiui pradeda geltonuoti. Taip yra dėl to, kad magnio jonas, esantis žaliajame pigmente chlorofile, yra pakeičiamas vandeniliu tuomet, kai virimo metu išsiskiria rūgštys. Norint to išvengti, reikia trumpinti virimo trukmę, naudoti daugiau vandens, kad atskiestumėte išskiriamą rūgštį ir nenaudoti acto ar citrinos tol, kol maistas nebus paruoštas valgymui.


6. Nokinkite vaisius su vaisiais


13 būdų, kaip lengvai išspręsti kasdienes problemas (I dalis)


Tokie sunokę vaisiai kaip pomidorai ar bananai išskiria etileną arba eteną. Ši natūrali cheminė medžiaga yra dar žinoma kaip vaisių nokinimo dujos ir yra jau šimtmečius naudoja tam, kad būtų pagreitintas kitų vaisių nokimas. Senovės egiptiečiai padarydavo skylutes figose, kad išleistų šias dujas, senovės Kinijoje degindavo smilkalus, jog išlaisvintų etileną, o šiuolaikinėse transporto priemonėse yra pumpuojamos dujos virš vaisių, jog šie greičiau noktų pakeliui į parduotuves. Namuose tam, kad greičiau sunokintumėte kitus vaisius, prie jų galima padėti tokius etileną išskiriančius vaisius kaip bananai, figos, mangai, nektarinai ar slyvos.