G. Nausėdos komanda sumenkino Baltarusijos kreipimąsi dėl V. Adamkaus: politikavimas bandant nukreipti dėmesį

G. Nausėdos komanda sumenkino Baltarusijos kreipimąsi dėl V. Adamkaus: politikavimas bandant nukreipti dėmesį


Prezidento vyriausioji patarėja ir teisės grupės vadovė Jūratė Šovienė teigia, kad Baltarusijos teisėsaugos prašymas leisti kaip liudininką apklausti buvusį Lietuvos prezidentą Valdą Adamkų, tiriant baudžiamąją bylą dėl gyventojų genocido Baltarusijoje Antrojo pasaulinio karo metais, yra politikavimas, bandant nukreipti dėmesį nuo režimo vykdomų nusikaltimų.


„Kreipimosi neteko matyti, bet iš viešos erdvės pats kreipimosi faktas yra žinomas. Sakyčiau, tai yra tiesiog politikavimas, bandant nukreipti dėmesį nuo nūdienos įvykių ir režimo sulaikytų, kalinamų, kankinamų asmenų“, – LRT radijui ketvirtadienį teigė J. Šovienė.


Kaip trečiadienį pranešė žiniasklaida, Baltarusijos teisėsauga paprašė apklausti kadenciją baigusį Lietuvos prezidentą Valdą Adamkų, kaip liudytoją tiriant baudžiamąją bylą dėl gyventojų genocido Baltarusijoje Antrojo pasaulinio karo metais.


Pats V. Adamkus teigia, kad šis Baltarusijos teisėsaugos prašymas yra visiška nesąmonė ir nevykęs režimo žingsnis sukelti sąmyšį tarp lietuvių, kurie aktyviai remia Baltarusijos pilietinės visuomenės kovą už demokratiją. V. Adamkus pažymi, kad, siekiant demokratijos Baltarusijoje priemonių, kurių ėmėsi tarptautinė bendruomenė, nebepakanka. Pasak jo, reikia aktyvesnės veiklos, kuri galėtų išjudinti šiuo metu, rodos, įšalusį Baltarusijos klausimą.

REKLAMA


V. Adamkus: laikotarpiu, apie kurį jie kalba, buvau 14 metų


Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus stebisi Baltarusijos teisėsaugos prašymu leisti jį kaip liudytoją apklausti tiriant baudžiamąją bylą dėl gyventojų genocido Baltarusijoje Antrojo pasaulinio karo metais.


Lietuvai dvi kadencijas vadovavęs prezidentas sako, kad tai yra visiška nesąmonė ir nevykęs režimo žingsnis sukelti sąmyšį tarp lietuvių, kurie aktyviai remia Baltarusijos pilietinės visuomenės kovą už demokratiją.


V. Adamkus pažymi, kad siekiant demokratijos Baltarusijoje priemonių, kurių ėmėsi tarptautinė bendruomenė, nebepakanka. Pasak jo, reikia aktyvesnės veiklos, kuri galėtų išjudinti,šiuo metu, rodos, įšalusį Baltarusijos klausimą.


„Tai yra nesąmonė. Kadangi yra Lietuvos simpatijos Baltarusijos patriotams, kurie kovoja už demokratinę savo valstybės ir piliečių teises, siekiama kaip nors sukelti sąmyšį ar nesantaiką, kažkokį įtarimų šešėlį lietuvių tautoje... Tai pasinaudoja tokia proga ir bando kažką išprovokuoti“, – Eltai komentuodamas Baltarusijos teisėsaugos kreipimąsi sakė prezidentas.

REKLAMA


Kita vertus, akcentavo V. Adamkus, kai kurie Baltarusijos režimo teisėsaugos pareiškimai, esą jis galėjo būti Antano Impuliavičiaus, kurio vadovaujamas nacių SS pavaldus policijos batalionas per karą vykdė baudžiamąsias operacijas Baltarusijos teritorijoje, patikėtinis kelia tik šypseną.


„Aš su šypsena iš dalies tai priimu, nes, man atrodo, kad aš laikotarpiu, apie kurį jie kalba, buvau 14 metų. Apskritai aš to žmogaus gyvenime nesu matęs, net neįsivaizduoju kaip jis atrodo. Tad tik su šypsena galiu perskaityti tą faktą“, – sakė V. Adamkus.


„Nejaugi Lukašenkos įstaigos pareigūnai nieko gudresnio negalėjo sugalvoti kaip tik paleisti visišką nesąmonę, kuria niekas negali patikėti“, – pridūrė dvi kadencijas Lietuvai vadovavęs prezidentas.  


Kartu jis neatmetė galimybės, kad tokiais absurdiškais pareiškimais Baltarusijos režimas tiesiog nori nukreipti dėmesį nuo klausimų, kurie pastariausiais metais šalį pastūmėjo į tarptautinę izoliaciją.   


„Demonstracijos, kurios nuskambėjo per pasaulį, lėktuvo nutupdymas... Dabar reikia kažkaip nukreipti pasaulio dėmesį ir tautoje sukelti nepasitikėjimą vienas kitu. Aš tikrai stebiuosi.... Jei jie galvojo, kad jie gali tokia provokacija paveikti lietuvius – tai, aš manau, jie turėjo ką nors gudresnio ir protingesnio sugalvoti“, – teigė prezidentas.Baltarusijos klausimui išspręsti reikia aktyvesnių priemonių


V. Adamkus neslėpė apmaudo dėl susiklosčiusios situacijos Baltarusijoje. Pasak jo, siekiant, kad baltarusiai atgautų savo kaip piliečių teises, reikia aktyvesnio Vakarų įsitraukimo.


„Noriu, kad Baltarusija ir Baltarusijos žmonės atgautų savo teises, bet tam reikia aktyvesnės Vakarų veiklos. Reikia jungtinės veiklos (...). Nes dabar sustojo reikalai. Reikia aktyvesnių priemonių imtis, kad būtų galima tikėtis, kad situacija Baltarusijoje pasikeistų“, – teigė V. Adamkus ir pažymėjo, kad Lietuva šiuo atžvilgiu užėmė teisingą poziciją.


„Lietuvos užimta pozicija remti laisvės kovotojus yra teisingas žingsnis. Džiaugiuosi, kad lietuvių tauta stovi viena iš pirmųjų pasaulyje, aiškiai pasisakiusi už laisvę Baltarusijai“, – apibendrino prezidentas.


Baltarusijos generalinė prokuratūra trečiadienį kreipėsi į Lietuvą, prašydama suteikti teisinę pagalbą baudžiamojoje byloje dėl Baltarusijos gyventojų genocido Antrojo pasaulinio karo metais, pranešė tyrimų grupės pirmininko pavaduotojas, Baltarusijos generalinės prokuratūros vyresnysis prokuroras Eduardas Skuratas.


„Remdamiesi Baltarusijos Respublikos ir Lietuvos Respublikos 1992 m. spalio 20 d. pasirašyta sutartimi dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių civiliniais, šeiminiais ir baudžiamaisiais klausimais, Baltarusijos generalinė prokuratūra kreipėsi į kompetentingas Lietuvos teisėsaugos institucijas su prašymu suteikti teisinę pagalbą baudžiamojoje byloje dėl Baltarusijos gyventojų genocido“, – žurnalistams sakė E. Skuratas.

REKLAMA


Pasak E. Skurato, šioje byloje Baltarusija kaip liudytoją nori apklausti kadenciją baigusį Lietuvos prezidentą Valdą Adamkų.


„Tyrėjai tikrina informaciją apie tai, kad vadinamosios Tėvynės gynimo armijos štabe, savanoriškai davęs priesaiką kaip „Minsko mėsininko“ Antano Impulevičiaus padėjėjas, tarnavo ne kas kitas, o Voldemaras Hubertas Laimutis Adamkavičius, vėliau pakeitęs vardą į Valdo Adamkaus“, – teigė prokuratūros atstovas.


A. Impulevičiaus vadovaujamas nacių SS pavaldus pagalbininkų batalionas per Antrąjį pasaulinį karą vykdė baudžiamąsias operacijas Baltarusijos teritorijoje.


Baltarusijos prokuroras patikslino, kad tiriamos 1944 m. V. Adamkaus eitos pareigos.


„Šiuo metu turime duomenų apie 1944 m. Galimai bus nustatyta kitų duomenų“, – teigė E. Skuratas.