Ar Lietuva neturi politinės valios atsijungti nuo Rytų elektros sistemos?

Ar Lietuva neturi politinės valios atsijungti nuo Rytų elektros sistemos?


Lietuvai trūksta politinės valios atsijungti nuo Rytų elektros sistemos, o Astravo atominės elektrinės (AE) pagaminta elektra kol kas laisvai tekės į Lietuvą, sako buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas.


„Lietuva priklauso „Nord Pool“ biržai. Tiek Latvija, tiek Estija nepasižadėjo, kad nepirks ar neįsileis elektros energijos iš Rusijos. O į Rusiją Baltarusijos elektra tekės be kliūčių. Kalbant apie neįsileidimą nukrypstama į detales ir nekalbama apie esmę.


Lietuva dalyvauja „Brell“ sutartyje, į Lietuvą ateina 4 elektros perdavimo linijos iš Baltarusijos ir jomis teka elektra. Lietuva neišjungia tų linijų todėl, kad ta elektra yra reikalinga. Toks yra supratimas. Astravo elektra tomis linijomis ir užpildys Lietuvos elektros energetikos sistemą. Jei gauname elektrą, tai teks už tą elektrą vienaip ar kitaip mokėti. Neišjungus šių linijų, Lietuva ir toliau liks „Brell“ žiede ir elektros sistemoje kartu su Rusija. Neatjungus šių linijų nepavyks sinchronizuotis su Europa, štai visa esmė“, – „Žinių radijo“ laidoje „Ryto espresso“ sakė A. Sekmokas.

REKLAMA


Jo manymu, Lietuvai trūksta politinės valios traukiantis iš „Brell“ žiedo.


„Ta laikina perspektyva, matome, jau tęsiasi. Buvo įstatymas, kad Lietuva ir Baltijos šalys turi pasitraukti iš Rusijos energetinės sistemos ir sinchronizuotis su Europa iki 2020 m. Tas įstatymas buvo nukeltas iki 2025 m., ir nematau priežasčių, kodėl jis turėtų būti nukeltas toliau“, – laidoje teigė buvęs ministras.


„Nėra politinės valios ryžtis trauktis iš „Brello“ sutarties ir nustatyti aiškias datas, kada bus išjungtos šios linijos“, – pridūrė A. Sekmokas.


Baltarusija 2400 MW galios atominę elektrinę stato netoli Astravo miesto, nuo Vilniaus nutolusio vos per 50 km. Pirmąjį jėgainės reaktorių tikimasi paleisti jau šiemet, antrąjį – kitais metais.


Lietuva yra priėmusi sprendimą neįsileisti elektros iš Baltarusijos, kai pradės veikti Astravo AE. Tokį sprendimą yra priėmusi ir Lenkija. Lietuvos ir Latvijos pozicijos Astravo AE atžvilgiu buvo išsiskyrusios. Latviai nerodė didelio solidarumo Lietuvos interesui, kad kaimyninės šalys ateityje taip pat neįsileistų Astravo AE energijos į savo rinkas.


2017-ųjų birželį Seimas pripažino, kad Baltarusijoje, Astrave, statoma branduolinė elektrinė yra nesaugi ir kelianti grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai.







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 16 (2024)

    Savaitė - Nr.: 16 (2024)