Tik tai, kas svarbu mūsų skaitytojams

Tik tai, kas svarbu mūsų skaitytojams


Pagalbos beieškant


Esu neįgalus (man nustatytas 35 proc. darbingumas), socialiai remtinas pensininkas. Sergu nepagydoma liga. Mano pajamos – tik 100,80 euro per mėnesį. Per metus vieną kartą gaunu kietojo kuro šildymui. Daugiau jokių išmokų negaunu nei vaistams, nei transportui, nei higienai.
Socialinio skyriaus viršininkas juokiasi: „Noriu – duodu, noriu – ne“, nors ministro patvirtinta mažiausia šalpos pensija – 112 eurų. Paaiškinkite, kur man kreiptis?


112 eurų yra šalpos pensijų bazė (ŠPB), viso dydžio bazė mokama netekus 75–100 proc. darbingumo. Asmenys, pripažinti nedarbingais ar iš dalies darbingais, netekusiais 60 proc. ir daugiau darbingumo (iki 2005 m. liepos 1 d. – I ar II grupės invalidais), kaip jūs, gauna 100,80 euro (0,9 ŠPB).

Asmenims, netekusiems 60–70 proc. darbingumo, vaikams, kuriems nustatytas vidutinis neįgalumo lygis, ir asmenims, sukakusiems Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo nustatytą senatvės pensijos amžių, skiriama 0,5 tikslinių kompensacijų bazės dydžio priežiūros išlaidų tikslinė kompensacija. Dėl jos su šeimos gydytojo siuntimu reikia kreiptis į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą, kad ji nustatytų specialiuosius poreikius ir skirtų minėtą kompensaciją ar bent transporto išlaidų kompensaciją. Tuomet, jei pasisektų, galbūt turėtumėte nuolaidų ir vaistams.


Minėtas viršininkas, užuot pūtęsis, galėjo jums patarti, ką dar galėtumėte padaryti, nes yra mokesčių mokėtojų išlaikomas darbuotojas, be to, ne jūsų viršininkas, o tik socialinio skyriaus darbuotojų. Beje, visos socialinės išmokos skiriamos pagal griežtus kriterijus, tad darbuotojai jas skiriant neturi daug įtakos, nebent savo darbo vietoje yra įkūrę korupcijos lizdą.

REKLAMA


Dvi dienos – ir vėl bedarbis


Man 57 metai. Esu registruotas darbo biržoje, bet ir pats ieškau darbo. Susiradau, priėmė. Padirbau dvi dienas, darbdavys pasakė, kad netinku, ir nesumokėjo. Ar aš ir toliau būsiu registruotas biržoje ir gausiu bedarbio pašalpą (120 eurų)? Ar man reikės registruotis iš naujo ir prarasiu pašalpą? Norėčiau baigti apsaugininkų kursus. Ar darbo birža gali į juos siųsti?


Nuo šių metų liepos 1 dienos asmuo, norintis gauti nedarbo draudimo išmoką, turės būti išdirbęs 12 mėnesių per 30 mėnesių darbo stažo (anksčiau buvo 18 mėnesių per 36 mėnesius). Taip pat, nepriklausomai nuo darbo stažo, nuo 6 iki 9 mėnesių visiems bedarbiams pailgėjo nedarbo draudimo išmokos mokėjimo trukmė.


Jei tinkamai sutvarkėte visus teisinius formalumus, sugrįžęs į darbo biržą, bedarbio pašalpą vėl turėtumėte gauti. Tik užtruks, kol vėl bus sutvarkyti dokumentai.


Tiesa, galėjo viskas ir šiek tiek susivelti, tad kuo greičiau kreipkitės į darbo biržą ir žiūrėkite, ką jie jums pasakys. Taip pat paklauskite dėl apsaugininkų kursų, nes darbo biržos organizuoja ne visų profesijų mokymus.


Vieni dirba, kiti gyvena
Ant akmens vatos pakuočių parašyta, kad dirbant su ja reikia laikytis atsargumo priemonių. Kaip tai suprasti? Mūsų namas šiltinamas būtent šia medžiaga.

REKLAMA


Specialistų teigimu, akmens vata yra atspari aukštos temperatūros poveikiui (ugniai), pasižymi dideliu atsparumu daugelio cheminių substancijų poveikiui, jos vandens garų laidumo koeficientas yra labai aukštas, tad tai leidžia netrukdomai prasiskverbti vandens garams iš pastato vidaus (nepelija patalpų sienos), ja užtikrinama gera sienų garso izoliacija. Be to, lanksčios mineralinės vatos plokštės tinka lenkto kontūro pastatams.


Tiesa, akmens vata apie 30 proc. brangesnė nei tokios pačios šiluminės varžos šiltinti naudojamas polistirenas. Be to, šiltinimo mineraline vata darbai kainuoja daugiau nei šiltinant polistirenu. Visų pirma – dėl didesnių darbo sąnaudų, taip pat dėl kenksmingų darbo sąlygų (neigiamo akmens vatos dulkių poveikio organizmui).


Mineralinė vata sudaryta iš neorganinės pluoštinės medžiagos, jos dulkėmis kvėpuoti išties nėra sveika – jos alergizuoja. Tačiau kai mineralinė vata padengiama tinku, plėvele ar gipso kartono plokštėmis, dulkės jau nebesiskverbia. Todėl būtinos apsaugos priemonės dirbant, o ne gyvenant.

Deja, tobulos ekologiškos aplinkos daugiabutyje (net ir privačiame name) susikurti negalime, o akivaizdžiai nuodingos medžiagos šiais laikais paprastai nenaudojamos.


Tik tai, kas svarbu mūsų skaitytojams


Ir nemandagu, ir neteisėta


Mūsų namas yra keturių aukštų. Pirmojo aukšto kaimynas atliko savo aukšto remontą (išdažė sienas, išklijavo plytelėmis laiptus). Taip pat pakeitė laiptinės radiatorių, nusmalavo laiptinės stogelį (tai atliko nepasitaręs su namo gyventojais). Dabar reikalauja, kad už visus atliktus darbus sumokėtų visi laiptinės gyventojai. Ar tai teisėta? Pernai, kai remontavome savo aukštą, trys tame aukšte gyvenantys žmonės sumokėjome už savo aukšto remontą ir neprašėme kitų aukštų gyventojų pinigų. Už kokius darbus privalo mokėti visi laiptinės gyventojai ir už kokius darbus turi sumokėti tik pirmojo aukšto gyventojai?


Nei pirmo, nei kokio kito aukšto gyventojai atskirai jokių remontų neturėtų daryti, bent jau namo išorėje. Priešingu atveju mūsų miestų vaizdas visai neprimena civilizuoto – kiekvienas savaip nudažo balkoną, sumontuoja skirtingus langus, maža to, šį vaizdą „papuošia“ išvis neremontuoti balkonai apsilaupiusiais langais, kartais ir juose plevėsuojantys apatiniai...


Tad ir teisiškai, ir estetiškai, ir morališkai būtų teisinga, kad, kaip reikalauja įstatymai, bendraturčiai tvarkytų bendrą turtą tik bendru sutarimu. Juo labiau neteisėta iš anksto nesusitarus atlikti darbus ir reikalauti, kad už juos sumokėtų kiti. Privaloma padengti tik tas išlaidas, kurios priklauso pagal privalomuosius statinių priežiūros reikalavimus.

Liga – signalas


Gal galėtumėte papasakoti apie tokią ligą kaip cianozė? Apie ją radau labai nedaug informacijos.Cianozė yra liga, kuria sergant gleivinės ir oda įgauna melsvą atspalvį. Taip nutinka, kai kraujyje padidėja patologinio hemoglobino kiekis. Jei širdis tinkamai veikia, „siurbliai“ į plaučius tiekia kraują, prisotintą deguonies, ir jis būna intensyvios raudonos spalvos. Esant širdies ir kraujagyslių sistemos veiklos sutrikimų, atsiranda hipoksija – organizmo ląstelės su krauju negauna reikiamo kiekio deguonies.


Tad cianozė – tai signalas, kad sergama širdies, kvėpavimo takų ligomis, ji išsivysto ir apsinuodijus kai kuriomis medžiagomis, pavyzdžiui, narkotikais. Taigi visas medikų dėmesys skiriamas cianozės priežasčiai nustatyti ir pašalinti. Todėl nelabai daug apie ją galima pasakyti, nes vienos šios ligos, nenustačius priežasties, išgydyti neįmanoma.


Pasiaukojimas – vertinamas

10 metų slaugau visišką negalią turintį vyrą, tad dabar man trūksta darbo stažo pensijai gauti. Girdėjau, kad valstybė gali įskaityti slaugos laiką į darbo stažą. Kaip tai padaryti?


Pasak „Sodros“ atstovo Ryto Stalnionio, Valstybinio socialinio draudimo įstatymo nustatyta, kad neįgalius artimuosius slaugantys žmonės yra draudžiami valstybės lėšomis. Tokie asmenys draudžiami pensijų draudimu ir tai reiškia, kad darbo stažas jiems skaičiuojamas.


Tiesa, yra įvairių sąlygų ir reikalavimų, kuriuos reikia atitikti. Visų pirma, jei numatomi ilgi sunkiai sergančio artimo žmogaus slaugymo metai, reikia parašyti prašymą „Sodrai“, kad asmuo būtų pradėtas drausti valstybės lėšomis.


Svarbiausias dalykas tas, kad draudimas valstybės lėšomis įsigalioja nuo tada, kai atsiranda faktinės aplinkybės, kurios suteikia teisę į šį draudimą, tad būtina pasirūpinti pažymomis apie slaugomo asmens