Vargina akių ašarojimas? Tai gali būti vienas iš akių alergijos požymių

Vargina akių ašarojimas? Tai gali būti vienas iš akių alergijos požymių


Šiltasis metų sezonas daugeliui žmonių gali sukelti nemažai problemų dėl pasireiškiančių alergijų. Tiesa, neretai atpažinti, kas būtent sukėlė tokią organizmo reakciją kaip akių ašarojimas, gali būti gana sudėtinga. Visgi, tai padaryti itin svarbu, nes nediagnozuotos ir negydomos alergijos gali komplikuotis į dar rimtesnius sveikatos sutrikimus.


Į kokius simptomus svarbu atkreipti dėmesį ir kaip sau padėti, pasakoja Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Akių ligų centro gydytoja oftalmologė dr. Donata Montvilaitė.


„Ašarojančios akys – tik vienas iš alerginio konjunktyvito požymių, tačiau tikrai ne vienintelis. Tai nėra specifinis akių alergijos simptomas, bet dažniausiai pasireiškia kiekvienam su ja susidūrusiam pacientui. Žmonės taip pat skundžiasi akių niežuliu, nedideliu jų paraudimu, vokų pabrinkimu, negausiu vandeningai gleivingu sekretu akių skliaute, deginimo jausmu, perštėjimu ar šviesos baime. Taip pat kartu pasireiškia ir sloga ar čiaudulys“, – pastebi gydytoja oftalmologė.

REKLAMA


Kodėl kyla akių alergija?

Alergija – tai organizmo gynybinis atsakas, kylantis kaip pernelyg stipri ir netinkama imuninės sistemos reakcija į tam tikras medžiagas.


„Alergiško žmogaus imuninės sistemos antikūnai reaguoja su tam tikromis organizmo ląstelėmis, kurios kovai su alergenu į kraują išskiria chemines medžiagas. Tokiais atvejais pasireiškia daugybė minėtų simptomų ir būtent vienas iš jų yra akių ašarojimas“, – pažymi dr. D. Montvilaitė.


Šis požymis visada yra labiau išreikštas būnant ryškioje saulėje, šaltuoju metų laikotarpiu, esant stipriam vėjui, nes tai yra papildomi dirgikliai akims. Visgi, dažniausiai patiems pacientams sunku suprasti akių ašarojimo priežastį, todėl jie yra linkę akių alergiją sau diagnozuoti klaidingai, net sirgdami kitos kilmės akių uždegimu.


Kodėl svarbu gydyti akių alergiją?

Tiek ašarojimas, tiek kiti jaučiami akių alergijos požymiai turi įtakos paciento gyvenimo kokybei, pavyzdžiui, jai pasireiškiant nepatariama nešioti kontaktinių lęšių. Žinoma, nepašalinus alergeno iš aplinkos ir nesiėmus jokių gydymo priemonių, alergijos simptomai gali užsitęsti, o neretai ir komplikuotis.

REKLAMA


„Nemalonūs alerginio konjunktyvito simptomai sukelia daug diskomforto, o negydomos ir neprižiūrimos akių būklės gali komplikuotis. Nors ir retais atvejais, bet pacientams, sergantiems akių alergija, gali prisidėti keratitas – ragenos uždegimas, kuris komplikuojasi į dar rimtesnę akių būklę – keratokonjunktyvitą, turintį pavojingesnes, ilgalaikes pasekmes“, – atkreipia dėmesį gydytoja oftalmologė.


Norint užkirsti kelią alergijai ir ją sukontroliuoti, yra būtina, kad paciento gydytojas patvirtintų alerginio konjunktyvito diagnozę. Specialisto konsultacija naudinga jau pirmą kartą susidūrus su minėtais požymiais, primenančiais sezoninę alergiją. Tai leidžia nesupainioti akių būklės su kito tipo konjunktyvitu ar akių liga bei paskirti tinkamą gydymą.


„Jeigu akių alergijos simptomai yra tik pradiniai ir paciento itin nevargina, jam gali padėti ir jo šeimos gydytojas. Visgi, kai alergijos požymiai yra labai ūmūs arba paskirtas gydymas nėra veiksmingas, tuomet vertingas vizitas pas savo gydytoją oftalmologą“, – sako dr. D. Montvilaitė.


Alergija nėra nuosprendis

Apsaugoti akis nuo alergijos galima keliais būdais: vartojant gydytojo paskirtus akių lašus arba sisteminius vaistus nuo alergijos.


„Sezoninis alerginis konjunktyvitas gali būti gydomas antihistamininiais lašais, kurie slopina histamino, sukeliančio uždegimines reakcijas, išsiskyrimą. Taip pat lašais į akis ar geriamaisiais sisteminio priešalerginio poveikio vaistais“, – pasakoja gydytoja oftalmologė.Jei pasireiškia sezoninio alerginio konjunktyvito simptomai, akis naudinga atgaivinti specialiais vėsiais kompresais. Verta atkreipti dėmesį, kad nors ilgą laiką sustabdyti alergijų buvo neįmanoma, šių dienų medicinai gerokai pažengus, atsirado būdų, kaip su ja kovoti, o vienas iš šioje srityje itin gelbėjančių sprendimų – imunoterapinis gydymas.


„Pagal alergeną taikoma specifinė imunoterapija – šiuo metu naujausias gydymo metodas visame pasaulyje. Jo metu pirmiausia tiksliai nustatomi alergenai, kuriais vėliau, pagal tam tikrą metodiką, organizmas paveikiamas, kad būtų tarsi atpratintas į juos reaguoti. Šį gydymo būdą taiko gydytojai alergologai“, – teigia gydytoja oftalmologė dr. D. Montvilaitė.


BNS inf.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 29 (2024)

    Savaitė - Nr.: 29 (2024)