Ką daryti, jeigu suskaudo ausį

Ką daryti, jeigu suskaudo ausį


Ausų skausmo priežasčių gali būti įvairių, todėl pirmiausia jas turi ištirti ir gydymą skirti gydytojas. Išsiaiškinę negalavimų priežastis ir pasitarę su gydytoju, ausų skausmui malšinti galite pasitelkti ir namines priemones.


Remigija ZINKEVIČIENĖ


Ausis – sudėtingas jutimo organas, kuris junta garsus ir palaiko kūno pusiausvyrą. Jis sudarytas iš 3 dalių: išorinės, vidurinės ir vidinės. Otitas – ausies uždegimas. Jis būna išorinis (pažeidžiamas ausies kaušelis ar klausomosios landos išorinė dalis), vidurinis ar vidinis, kai pažeidžiamas klausos nervas. Ausies skausmas dažniausiai kamuoja sergant išorinės ar vidinės ausies uždegimu. Išorinę landą gali pažeisti kokia nors infekcija, furunkulas, klausomojoje landoje įstrigęs svetimkūnis. Dažniausiai ausį pradeda skaudėti, kai susergama vidurinės ausies uždegimu, kurį sukelia bakterijos ar virusai. Neretai otitas atsiranda kaip slogos ar kvėpavimo takų uždegimo komplikacija, kai į vidurinę ausį iš nosiaryklės per ausies trimitą patenka bakterijos. Dėl prisidauginusių bakterijų paburksta vidurinės ausies gleivinė ir kaupiasi pūliai. Už būgnelio esančioje ertmėje susikaupę pūliai spaudžia būgnelį, todėl juntamas stiprus skausmas. Ausų skausmas gali pasireikšti sergant ir kitomis, su ausimis nesusijusiomis ligomis, pavyzdžiui, sinusitu, nosies, ryklės ligomis, tonzilitu bei seilių liaukų ligomis. Ausis gali skaudėti ir dėl šalčio poveikio.

REKLAMA


Dažniau otitu susergama, jei iškrypusi nosies pertvara, kamuoja išaugę adenoidai, nusilpus organizmui, sergant cukriniu diabetu. Susirigus otitu, pirmiausiai gali atsirasti pojūtis, lyg ausis būtų kažko pripildyta, vėliau kamuoja ilgai trunkantis pulsuojantis ausies skausmas, kuris gali sklisti į skruostą, kaklą, pakaušį. Dažnai pasireiškia ir kiti simptomai: spengimas, skambesys, ūžimas ausyse, pablogėjusi klausa, pakilusi temperatūra. Jeigu vidurinės ausies ertmėje susikaupia daug pūlių, gali plyšti ausies būgnelis; tuomet iš ausies teka gleivingi pūliai, aprimsta skausmas. Jei otitas tinkamai negydomas, ausų būgneliai galimai bus pažeisti daugybę kartų, tada ant jų susidarys randai, kurie pastebimai pablogins klausą. Negydomas arba nepakankamai gydomas otitas gali tapti lėtiniu ir kamuoti daugybę metų.


Ausų uždegimas – rimta liga, kuri gali baigtis kurtumu, tad jeigu skausmai yra dideli, ilgai nepraeina, juos lydi karčiavimas, būtina kreiptis į gydytoją. Į gydytoją nedelsiant reikia kreiptis ir tuo atveju, jei įtariama, kad prasidėjo ūminis vidurinės ausies uždegimas arba iš skaudamos ausies teka skystis.

REKLAMA


Vaistai iš virtuvės


* Svogūnų kompresas – veiksmingas naminis vaistas nuo ausų uždegimo. Smulkiai supjaustykite 1–2 svogūnus, sutrinkite ir šia košele aptepkite marlinę servetėlę, ją sulankstykite ir, atsigulę ant šono, uždėkite ant skaudamos ausies, šiltai apriškite.


* Smulkiai supjaustykite česnaką, susukite jį su vata į mažą kamštelį ir įdėkite į skaudamą ausį. Atsigulkite į lovą ir ausį šiltai apriškite.


* Petražolės malšina skausmą ir stabdo ūminio ausų skausmo spazmus. Sutrinkite ryšelį petražolių lapų į košelę, suvyniokite į marlę ir uždėkite ant skaudamos ausies, šiltai apriškite.


Šildomieji kompresai


Ausų skausmą apmalšina šiluma. Paprasčiausia ir nežalinga skausmą malšinanti priemonė yra šildomasis ausies kompresas, kuris dedamas ant ausies kaušelio ir ant srities už jo. Ausies šildymas slopina skausmą ir malšina uždegimą. Gydytis sausais kompresais drąsiai galima ir patiems, o štai dėti spiritinius kompresus galima tik pasitarus su gydytoju.


* Ūminį vidinės ausies uždegimą patariama gydyti sausa šiluma, prie ausies priglaudus sausą rankšluostį ir ant jo uždėjus pūslę arba butelį su karštu vandeniu. Ūminį otitą taip pat galite gydyti ir maišeliais su karšta druska arba smėliu.


* Kamparo spiritą praskieskite (lygiomis dalimis) šiltu vandeniu, sumirkykite tirpale marlės servetėlę, nuspauskite, tampriai susukite. Kompresą apsukite apie ausį, uždenkite polietileno plėvele, palikdami laisvą tik ausies angą, paskui uždenkite storu vatos sluoksniu ir apriškite. Šį šildomąjį kompresą palaikykite kelias valandas.Ausų lašai


Jeigu įtariama, kad plyšo būgnelis, draudžiama tą ausį plauti ar lašinti į ją kokių nors vaistų. Ausį būtina saugoti nuo vandens. Visais atvejais lašinti į ausį pačių pasigamintus lašiukus reikėtų tik pasitarus su gydytoju. * Išsivysčius vidurinės ausies uždegimui, liaudies medicinos žinovai pataria 2 kartus per dieną į išvalytas ausis lašinti po 2 lašus 30 proc. spiritinio bičių pikio tirpalo (iš vaistinės). Gydymo kursas 10 dienų.


* Galite gydytis bičių pikio ir alyvuogių aliejaus mišiniu: sumaišykite spiritinio bičių pikio tirpalo su alyvuogių aliejumi santykiu 1:4 ir gerai suplakite. Susukite marlę į vamzdelį, pamirkykite mišinyje ir atsargiai įkiškite į ausį. Patariama šiuos vaistus palaikyti kuo ilgiau, suaugusiems žmonėms – pusantros paros, vaikams – per naktį. Vaistus patariama dėti kas antrą dieną, iš viso 10–12 kartų.


* Šviežios ankstyvųjų šalpusnių arba gysločių lapų sultys, įlašintos į ausį, taip pat padeda nuo ausų uždegimo.


Gydomieji augaliniai aliejai


* Jei ausis skauda peršalus, padės arbatmedžių aliejus: vandens vonelėje pašildykite mažą dubenėlį su trupučiu alyvuogių arba migdolų aliejaus, į kurį įlašinta 3–4 lašai arbatmedžių aliejaus. Šilto aliejaus mišinio įlašinkite po kelis lašus į skaudamas ausis ir užkiškite vatos tamponu.


* Alyvuogių ir kamparo aliejus: vatos tamponą suvilgykite 2 lašais aliejaus (po 1 lašą alyvuogių ir kamparo), ir įkiškite į skaudamą ausį. Vatos tamponą keiskite kas valandą.


* Į skaudamą ausį atsargiai įlašinkite kelis lašus migdolų aliejaus ir užkiškite vatos tamponu.

REKLAMA


* Levandų aliejaus kompresas: į ausį įlašinkite 2–3 lašus levandų aliejaus, ant ausies uždėkite storą vatos sluoksnį ir apriškite. Kompresą palaikykite per naktį.


* Alyvuogių aliejaus ir ramunėlių mišinys: užvirkite 50 g alyvuogių aliejaus, suberkite 10 g džiovintų ramunėlių žiedų, pavirkite minutę, paskui nukoškite. Atvėsinto šilto mišinio įlašinkite į ausį ir užkiškite vatos tamponu.


Daugiau įdomių ir aktualių straipsnių rasite žurnale „Savaitė“. Jį galite gauti tiesiai į savo namus – užsiprenumeravę arba skaityti elektroninę žurnalo versiją.