Patvirtintas naujas Nacionalinio stadiono projektas: kas keisis?

Patvirtintas naujas Nacionalinio stadiono projektas: kas keisis?


Trečiadienį Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė pokyčiams, numatytiems sostinės daugiafunkciame projekte. Komplekse turėtų atsirasti universali kultūros ir sporto renginiams tinkama arena, didės Nacionalinio stadiono vietų skaičius, po indeksavimo sutarties vertė augs iki 157,2 mln. eurų.


„Už“ balsavo 27, „prieš“ – 17, susilaikė 3 tarybos nariai. Prieš galutinį balsavimą savivaldybė buvo pritarusi klausimo svarstymui viena stadija.


Opozicijos atstovų Artūro Zuoko ir Vydūno Sadausko pristatytiems siūlymams dėl pokyčių projekto indeksavime taryba nepritarė.


Prieš statybų atnaujinimą savivaldybei dar reikės sulaukti teigiamų Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) ir Europos Komisijos (EK) išvadų.


Atnaujintą projektą pristatęs Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Adomas Bužinskas kalbėjo, kad yra ne tik galimybė, bet ir pareiga indeksuoti statybas.


„Turime ne tik galimybę indeksuoti, bet ir visų pirma pareigą, indeksuoti pagal rizikų matricos 1.7 punktą, kuomet numatytas tam tikrų rizikų materializavimasis ir jis yra įvykęs. Kitas punktas dėl nenumatytų aplinkybių, statybų kainoms buvo labai nebūdingas šuolis, dėl pandemijos ir Rusijos pradėto karo Ukrainoje“, – Vilniaus savivaldybės tarybos posėdžio metu teigė A. Bužinskas.

REKLAMA


Paklaustas, kas nutiktų tuo atveju, jeigu EK pateiktų neigiamą išvadą dėl Nacionalinio stadiono statybų pokyčių, A. Bužinskas aiškino, kad tokia apimtimi projektas tuomet žlugtų ir būtų ruošiamasi teisminiams procesams.


„EK sąlyga ir atsirado tam, kad virš mūsų sprendimo bus kažkas, kas įvertins, ar tai skaidru, ar ne. Jei EK kvestionuotų indeksaciją ar papildomus darbus, planas B būtų projekto šia apimtimi žlugimas, nes jis finansiškai būtų nebevalidus ir sutarties rėmuose nebegalėtume daryti kažkokių pakeitimų, kas leistų jį išsaugoti“, – kalbėjo Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius.


„Tada būtų ruošiamasi teisminiams procesams ir aiškinamasi, kas kaltas, kad tas projektas neįvyko, savivaldybė ar koncesininkas“, – sakė jis.


Taip pat jis pažymėjo, kad dėl papildomų darbų sutarties trukmė bus pratęsiama 18 mėnesių.


„Dėl papildomų darbų sutarties trukmė bus pratęsiama 18 mėnesių. Terminas neatsirado iš niekur, vertinant rinkos dalyvių pasiūlymus ekspertas vertino kiek laiko truks tokį objektą pastatyti. Po jo išvados gavome terminą, kuriam laikotarpiui galime darbus pratęsti“, – tikino A. Bužinskas.

REKLAMA


Kalbėdamas apie visą projektą buvęs Vilniaus meras A. Zuokas tikino, kad pokyčiai rodo, jog V. Benkunskas atstovauja „BaltCap“ ir Šarūną Stepukonį.


„Svarstome svarbų ir aktualų klausimą. Turime didelį skepsį ir pasitikėjimą tais, kurie projektui klausimus pateikia. Ar kas nors atstovauja, ypač kalbant apie savivaldybės merą, vilniečių interesams? Ar tiesiog vaidina, gal ir meluoja“, – teigė buvęs sostinės vadovas.


„Mes už stadiono statybą ir dabar, bet tik už sąžininga ir protingą kainą. „BaltCap“ ir Š. Stepukonis turi savo atstovą šiandien, sėdi už mano nugaros, Valdas Benkunskas, todėl mes ir siekiame savo pasiūlymais, aktyviu dalyvavimu atstovauti vilniečius ir patį Vilnių”, – aiškino jis.


Savivaldybės tarybos opozicijos atstovas Aleksandras Nemunaitis akcentavo, kad visas konkursas dėl stadiono statybų vyksta „ypatingai neskaidriai“.


„Šis konkursas vyksta ypatingai neskaidriai. Tas pats raštas, nuo kurio viskas prasidėjo indeksuoti sutartį, užtruko porą mėnesių, kol mes jo išsireikalavome, dabar visi matote, kodėl jis buvo slepiamas, nes jis buvo pasirašytas Š. Stepukonio‘, – sakė A. Nemunaitis.


Posėdžio metu buvo prašoma leisti pasisakyti Šiaulių savivaldybės nariui Gintautui Lukošaičiui, tačiau sostinės savivaldybės taryba balsų dauguma nusprendė jam nesuteikti žodžio.


Galiausiai buvęs sostinės vadovas Remigijus Šimašius pabrėžė, kad šiuo metu esantis projektas yra „geriausia alternatyva iš visų“.„Ta vieta atrodo tarsi užkeikta, ar Š. Stepukonis pinigus pralošė, ar Viešųjų pirkimų tarnyba neleido statyti stadiono (...). Bet šiandien esame ne laiko skalėje kažkur atgal, bet esame ten, kur esame“, – kalbėjo R. Šimašius.


„Realistiškai žiūrint visiškai akivaizdu, kad tai ką turime šiandien padėta balsavimui, tai iš visų netobulų alternatyvų yra pati geriausia alternatyva“, – teigė jis.


Nacionalinio stadiono projektą Vilniuje iš kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ ketina perimti nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Hanner“. Pasak sostinės mero Valdo Benkunsko, vien faktinė statybų kaina nuo 2020 m. pradžios iki 2022 m. vidurio padidėjo 40 proc.


V. Benkunskas antradienį teigė, kad po indeksavimo Nacionalinis stadionas su visu daugiafunkciu kompleksu turėtų kainuoti maždaug 1,2 mln. eurų daugiau nei planuota anksčiau, t. y. 157,2 mln. eurų. Skaičiuojama, statybos darbai pabrango 27,1 mln. eurų, dar prisidėtų naujų darbų (3 tūkst. papildomų vietų stadione ir universali arena), t. y. 13 mln. eurų. Tačiau teigiama, kad 38,1 mln. eurų būtų galima sutaupyti skolinantis tik 2 m., o ne 22 m., kaip planuota anksčiau.


Sostinės savivaldybės Kontrolės komitetas, kurio daugumą sudaro opozicijos nariai, praeitą savaitę kritiškai vertino pristatytus projekto pokyčius ir nusprendė kreiptis į VPT dėl teisinio įvertinimo.


Seimo Audito komitetas savo ruožtu nusprendė kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybę su rekomendacija, kad balsavimas sostinės taryboje dėl šio projekto būtų atliktas tik gavus Finansų ministerijos bei VPT išvadas.


„BaltCap“ šiuo metu susiduria su reputacijos problemomis, po to, kai paaiškėjo, kad buvęs fondo partneris Šarūnas Stepukonis galėjo pasisavinti apie 40 mln. eurų ir bent dalį jų pralošti kazino.

REKLAMA


„Hanner“ savininkas Arvydas Avulis nurodo, kad stadiono statybas galėtų užbaigti iki 2026 metų pabaigos.


Visą daugiafunkcį kompleksą sudaro Nacionalinis stadionas su sporto muziejumi viduje, sporto centras su krepšinio, rankinio, gimnastikos, bokso salėmis, trys futbolo treniruočių aikštės, tarptautinės kategorijos lengvosios atletikos stadionas su futbolo aikšte, lengvosios atletikos apšilimo zona su mėtymo sektoriais, kultūros centras su biblioteka ir 300 vietų vaikų darželis.


ELTA inf.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 16 (2024)

    Savaitė - Nr.: 16 (2024)