Kaip efektyviau planuoti savo finansus?

Kaip efektyviau planuoti savo finansus?


Finansinio saugumo užtikrinimas – svarbus žingsnis mūsų gyvenime. Nebūtina tapti finansų ekspertais ar turėti didelį investicijų portfelį, kad tą pasiektume – pirmiausia svarbu išmokti tinkamai planuoti savo pajamas ir išlaidas. Pateikiame svarbiausius patarimus ir nemokamus įrankius, kurie palengvins kasdienį finansų planavimą.


Apskaičiuokite savo mėnesio išlaidas


Pirmasis žingsnis, kurį svarbu atlikti prieš pradedant planuoti savo biudžetą – apskaičiuoti preliminarias mėnesio išlaidas ir išskirti konkrečias išlaidų kategorijas, pavyzdžiui, maistas, buitis, mokesčiai, drabužiai ir kt. Lengviausias būdas tą padaryti – rinkti apsipirkimo kvitus arba, jeigu mokate kortele, išsitraukti banko išrašą. Išlaidas galima skirstyti į reguliarias, kintančias ir atsirandančias nenumatytais atvejais. Kiekvieną mėnesį suma gali skirtis, todėl rekomenduojama išlaidas nuolat sekti.


Apskaičiuokite gaunamas pajamas


Planuojant savo biudžetą lygiai taip pat svarbu vesti suvestinę, kiek kiekvieną mėnesį gaunate pajamų. Viskas labai paprasta tiems, kurie gyvena vieni ir turi vieną pajamų šaltinį, tačiau ši taisyklė ypač pasitarnaus turintiems keletą pajamų šaltinių, planuojantiems biudžetą poroje ar šeimoje.

REKLAMA


Pasirinkite tinkamą biudžeto skirstymo metodą


Suskaičiavus, kiek pinigų gaunate ir išleidžiate per mėnesį, galite pradėti ieškoti priimtiniausių metodų, kaip tvarkyti savo finansus. Daugelis finansų specialistų rekomenduoja laikytis 50-20-30 biudžeto skirstymo taisyklės. Ką tai reiškia? Renkantis šį metodą, visos pajamos ir išlaidos yra skirstomos į tris pagrindines grupes: 50 proc. pajamų dalis skiriama būtinosioms išlaidoms (maistas, paskolos, komunaliniai mokesčiai ir t. t.), 30 proc. atidedama pramogoms, laisvalaikiui, drabužiams, mokymams ir panašiems dalykams. Likusi 20 proc. dalis atidedama taupymui.


Sekite savo finansus ir juos kontroliuokite


Pasirinkus jums priimtiniausią taupymo metodą, laikas pradėti žymėti mėnesio pajamas ir išlaidas skaičiuoklėje, pavyzdžiui, „Excel“ dokumente. Kartais pirkimo čekiai pasimeta arba tiesiog pamirštame pridėti netikėtai gautas pajamas. Tokiais atvejais patariama nelaukti savaitės ar mėnesio pabaigos ir kiekvieną pirkinį pažymėti vos jį prisiminus. Pajamas ir išlaidas ypač patogu žymėti išmaniuosiuose telefonuose, turinčiuose „multi active window“ funkciją – ji leidžia įrenginio ekrane vienu metu naudotis keliomis programomis. Pavyzdžiui, sulenkiamas telefonas suteikia galimybę viename ekrane matyti „Excel“ lentelę, patikrinti banko išrašus ir tuo pačiu naudotis skaičiuotuvu.

REKLAMA


Naudokitės pagalbinėmis programėlėmis


Specialios mobiliosios programėlės dar labiau palengvina finansų tvarkymą. Štai 3 populiariausios nemokamos mobiliosios aplikacijos „Android“ išmaniesiems telefonams:


1. Daugiafunkcė programėlė „EveryDollar: Budget Planner & Expense Tracker Tool“. Ši finansų planavimo programėlė yra laikoma viena populiariausių pasaulyje. Patogu, kad šią aplikaciją galima susieti su visomis sąskaitomis ir žymėti grynuosius mokėjimus. Programėlė automatiškai seks visas jūsų išlaidas ir įplaukas. Patogu, kad galima nustatyti biudžeto limitą ir gauti įspėjamąsias žinutes, kai jis viršijamas.


2. Šeimos biudžeto planavimui: „Savings tracker“. Kiekvienas šeimos narys, įsidiegęs šią programėlę, galės matyti bendra biudžeto likutį bei išsamią jo analizę.


3. Paprastas ir patogus finansų planavimo įrankis „Expense manager“. Ši aplikacija puikiai tiks tiems, kurie nori tik patogiai sekti savo biudžetą, tačiau nesusieti su programėle savo banko sąskaitos. Į šią programėlę visą svarbiausią informaciją galima įvesti rankiniu būdu.


Stebėkite savo progresą


Finansų planavimas yra ilgalaikis procesas, todėl rekomenduojama progresą tikrinti ir stebėti kiekvieną savaitę. Tokia dažna finansų peržiūra leis stebėti, kaip jums sekasi, o prireikus – koreguoti biudžetą. Žinoma, susiformavus planavimo įpročiui, tikrinti biudžetą galite kas dvi savaites ar mėnesį.


Vieni griežtai seka visas savo išlaidas ir planuoja ateities pirkinius, kiti laisviau leidžia pinigus kasdien, tačiau nuolat atsideda dalį pinigų taupymui. Kad ir kokiais metodais besivadovautumėte, svarbiausia taisyklė – planavimas.







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 13 (2024)

    Savaitė - Nr.: 13 (2024)



Daugiau >>