JAV: Rusija prie Ukrainos sienos sutelkusi tiek karių, kiek jų nebuvo nuo konflikto pradžios

JAV: Rusija prie Ukrainos sienos sutelkusi tiek karių, kiek jų nebuvo nuo konflikto pradžios


Rusija, JAV duomenimis, prie Ukrainos sienos sutelkė tiek pajėgų, kiek jų nebuvo nuo konflikto pradžios regione prieš septynerius metus.


„Rusija dabar pasienyje su Ukraina turi daugiau karių nei bet kada nuo 2014 metų“, - ketvirtadienį žurnalistams sakė prezidento Joe Bideno atstovė Jen Psaki. Vašingtonui, anot jos, „vis didesnį nerimą kelia aštrėjanti Rusijos agresija Rytų Ukrainoje“.


Rusų dalinių perdislokavimas prie Ukrainos sienos šiuo metu Vakaruose kelia didelį susirūpinimą. Vokietijos kanclerė Angela Merkel ketvirtadienį per pokalbį telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu pareikalavo mažinti pajėgas šalia Rytų Ukrainos.


Be to, nuo vasario vidurio vėl suintensyvėjo susirėmimai tarp prorusiškų separatistų ir vyriausybinių pajėgų Donbase. Kijevas ir Vakarai dėl padėties paaštrėjimo kaltina prorusiškus kovotojus ir Maskvą.


Per 2014 metais įsiplieskusį konfliktą Rytų Ukrainoje žuvo daugiau kaip 13 000 žmonių. Praėjusių metų liepą konflikto šalys susitarė dėl paliaubų, tačiau jos vis būdavo sulaužomos.

REKLAMA


V. Zelenskis ragina NATO parodyti „realų signalą“ Rusijai


Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį paragino NATO paspartinti Ukrainos narystės Aljanse planą, nes esą būtina tokį signalą parodyti Rusijai šiuo metu, kai regione kyla įtampa.


Savo „Twitter“ paskyroje, besikreipdamas į NATO generalinį sekretorių Jensą Stoltenbergą po to, kai jiedu kalbėjosi telefonu, V. Zelenskis teigė, kad Kijevas yra pasirengęs imtis gynybos reformų, kurių reikalauja Aljansas, prieš patvirtindamas Ukrainos narystės NATO veiksmų planą (MAP).


„Vien reformos Rusijos nesustabdys. NATO yra vienintelis būdas užbaigti karą Donbase. Ukrainos MAP būtų realus signalas Rusijai“, – pareiškė V. Zelenskis.


A. Merkel ragina Rusiją mažinti prie Ukrainos sutelktų karių skaičių


Vokietijos kanclerė Angela Merkel ketvirtadienį telefonu kalbėjosi su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir paragino mažinti prie Ukrainos sutelktas pajėgas, teigiama jos biuro paskelbtame pranešime.

REKLAMA


„Vienas iš pokalbio metu aptartų klausimų – prie rytinio Ukrainos pasienio sutelktų karinių pajėgų didinimas, – teigiama pranešime. – Kanclerė paragino atšaukti dislokuotą pastiprinimą ir mažinti įtampą regione.“


Rusija Ukrainos konflikte kaltina NATO „isterija“


Rusija Ukrainos konflikte apkaltino NATO „isterija“ ir paragino karinį aljansą nutraukti „agresyvią kampaniją“.


Vakarai mėgina Maskvai suversti kaltę dėl eskalacijos ir įtampos Donbase ir Rusijos ir Ukrainos pasienyje, trečiadienį kritikavo Rusijos Užsienio reikalų ministerija. Ministerijos atstovė Marija Zacharova kaltino neįvardytas NATO šalis dėl „ginkluotųjų pajėgų veiksmų Ukrainoje ir Juodojoje jūroje prie pat Rusijos sienos“.


Atstovė kalbėjo apie suintensyvėjusius žvalgybinius skrydžius ir tolesnę NATO šalių karinę paramą Ukrainai. Esą vien tik šiais metais Ukrainos teritorijoje planuojamos septynios pratybos su įvairiomis Aljanso šalimis. „NATO valstybės Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms toliau teikia finansinę ir materialinę-logistinę paramą“, - sakė M. Zacharova.


Anot jos, Ukrainai toliau tiekiami mirtini ginklai, o Vakarų ekspertai apmoko ukrainiečių karius. Remiantis sausį Ukrainos parlamento priimtu sprendimu, šiais metais Ukrainoje gali nuolat būti 4 000 JAV ir kitų NATO šalių kareivių.„Visa tai neprisideda prie saugumo regione ir konflikto Donbase išsprendimo bei kelia Rusijai rimtą susirūpinimą“, - tęsė M. Zacharova. „Rusofobiška propagandos kampanija, karinis pasirengimas ir įtampos Donbase didinimas“ esą turi liautis.


Savo „dezinformacijos politika“ Vakarai nori nukreipt dėmesį nuo Ukrainos karinių pasirengimų įvykiams Donbase“, - kalbėjo atstovė. Ji apkaltino Kijevą „sabotuojant“ Minsko taikos planą. Todėl Ukrainos vyriausybė esą pati atsakinga už čia aštrėjančią situaciją.