Istorinė akimirka: JAV Atstovų rūmai balsavo už apkaltą D. Trumpui

Istorinė akimirka: JAV Atstovų rūmai balsavo už apkaltą D. Trumpui


JAV Atstovų rūmai trečiadienį 232 balsais prieš 197 nubalsavo už apkaltą prezidentui respublikonui Donaldui Trumpui dėl to, kad jis praėjusią savaitę pakurstė savo šalininkus įsiveržti į Kapitolijų. Per balsavimą 10 respublikonų stojo į demokratų pusę ir balsavo už apkaltą prezidentui.


Jis tapo vieninteliu istorijoje JAV prezidentu, kuriam per kadenciją antrą kartą pradėtas apkaltos procesas.


Iki D. Trumpo kadencijos pabaigos ir išrinktojo Joe Bideno inauguracijos liko vos septynios dienos.


Demokratų kontroliuojami Atstovų rūmai kaltina D. Trumpą pakursčius savo šalininkus įsiveržti į Kapitolijų ir surengti jame riaušes, kurių metu žuvo keli žmonės.


Praėjusį trečiadienį sakydamas kalbą Vašingtone, D. Trumpas dar kartą paskleidė tikrovės neatitinkančius teiginius, neva JAV prezidento rinkimų rezultatai buvo suklastoti, ir paragino savo rėmėjus žygiuoti prie JAV Kapitolijaus, kur įsikūręs Kongresas.

REKLAMA


Jo šalininkai įsiveržė į pastatą ir sutrikdė posėdį, kurio metu turėjo būti oficialiai patvirtinta J. Bideno pergalė 2020 m. prezidento rinkimuose. Tačiau posėdis sėkmingai įvyko po to, kai baigėsi neramumai.


Dabar D. Trumpo laukia teismas Senate. Kad prezidentas būtų nuteistas, reikia dviejų trečdalių daugumos. Senatą vis dar kontroliuoja respublikonai. Tačiau teismas Senate greičiausiai įvyks tik po to, kai kitą savaitę demokratas J. Bidenas bus inauguruotas naujuoju JAV prezidentu.


Kadenciją baigiantis Senato daugumos lyderis Mitchas McConnellis atmetė teismo procesą prieš J. Bideno inauguraciją ir demokratų raginimus sukviesti Senatą į skubų posėdį iki sausio 19-osios.


„Paprasčiausiai nėra jokių šansų, kad sąžiningas ar rimtas teismo procesas galėtų įvykti iki išrinktojo prezidento J. Bideno inauguracijos kitą savaitę“, – teigė jis.

REKLAMA


Nors jau bus per vėlu pašalinti D. Trumpą iš pareigų, Senatas gali balsuoti už tai, kad iš D. Trumpo būtų atimta teisė dar kartą kandidatuoti į prezidento postą, tam reikėtų paprastos balsų daugumos.


D. Trumpas naujame vaizdo įraše pasmerkė smurtą, tačiau apie apkaltą neužsiminė


Netrukus po to, kai JAV Atstovų Rūmai balsavo už apkaltą Donaldui Trumpui, kadenciją baigiantis prezidentas kreipėsi į gyventojus, ragindamas siekti susitaikymo. „Aš vienareikšmiškai smerkiu smurtą, kurį matėme praėjusią savaitę“, - sakė D. Trumpas penkių minučių trukmės vaizdo įraše, kurį Baltieji rūmai trečiadienio vakarą paskelbė „Youtube“ portale.


„Smurtas ir vandalizmas neturi visiškai jokios vietos mūsų šalyje ir jokios vietos mūsų judėjime“, - kalbėjo D. Trumpas. Jis paragino gyventojus mažinti įtampą, nusiraminti ir prisidėti prie taikos šalyje. Drauge ženkime pirmyn, sakė jis. Prezidentas nė žodžiu neužsiminė apie jam pradėtą apkaltos procesą.


Įtūžę D. Trumpo rėmėjai praėjusios savaitės trečiadienį po kurstančios D. Trumpo kalbos įsiveržė į Kapitolijų. Per riaušes žuvo keli žmonės. Demokratai apkaltino D. Trumpą kursčius neramumus ir per kelias dienas pasiruošė apkaltos procesui, kurį trečiadienį oficialiai pradėjo Atstovų rūmai.


D. Trumpas vaizdo įraše mėgino atsiriboti nuo smurtavusių savo šalininkų, kurie šturmavo Kapitolijų. „Nė vienas tikras mano šalininkas niekada nerems politinio smurto“, - sakė jis. Tie, kas pasisako už smurtą, esą ne remia jo judėjimą, o puola judėjimą ir šalį. „Su tuo mes negalime taikstytis“, - pažymėjo D. Trumpas. Esą nėra jokio pateisinimo smurtui.Turėdamas omenyje pranešimus apie galimus smurtinius protestus sostinėje Vašingtone ir kitose šalies dalyse ateinančiomis dienomis, D. Trumpas paragino atsisakyti smurto.


Apklausa: D. Trumpas paliks Baltuosius rūmus, turėdamas žemiausią reitingą nuo savo kadencijos pradžios


JAV prezidentas Donaldas Trumpas paliks Baltuosius rūmus, turėdamas žemiausią reitingą per visus ketverius kadencijos metus.


Kaip rodo trečiadienį paskelbti apklausos, kurią surengė kompanija „Morning Consult“ ir laikraštis „Politico“, rezultatai, jo darbą valstybės vadovo poste teigiamai vertina 34 proc. amerikiečių, neigiamai – 63 proc.


Sausio 6 d. įvykiai, kai Amerikos lyderio šalininkai įsiveržė į Kongreso pastatą Vašingtone, iš esmės įtvirtino procentinį JAV piliečių pasiskirstymą į D. Trumpo šalininkus ir priešininkus, pažymi „Politico“. Mat per analogišką apklausą, surengtą sausio 6-7 dienomis, taip pat 63 proc. amerikiečių pareiškė laiką JAV prezidentą D. Trumpą daugiau ar mažiau atsakingu už riaušes, kilusias trečiadienį ant Kapitolijaus kalvos.


Leidinys primena, kad per ketverius metus D. Trumpo reitingas svyravo nuo 40 proc. iki 50 proc. ir labai priklausė nuo respondentų politinių simpatijų. Tarp Demokratų partijos šalininkų prezidento populiarumas iš esmės buvo lygus nuliui, tarp respublikonų pasiekdavo ir 83 proc.


Kaip konstatuoja „Politico“, dauguma respublikonų rėmėjų net ir po sausio 6 d. įvykių liko ištikimi savo lyderiui – naujausios apklausos duomenimis, 75 proc. jų teigiamai vertina D. Trumpo darbą Amerikos prezidento poste. Tokios pat nuomonės laikosi ir 29 proc. politiškai nepriklausomų rinkėjų, nors dar gruodžio mėnesį tokių buvo 38 proc.


Sausio 8-11 dienomis surengtoje apklausoje dalyvavo 1 996 amerikiečiai.