Buvę JAV prezidentai pasmerkė smurto proveržį Kapitolijuje

Buvę JAV prezidentai pasmerkė smurto proveržį Kapitolijuje


Visi gyvi kadenciją baigę JAV prezidentai pasmerkė Donaldo Trumpo šalininkų, įsiveržusių į Kapitolijaus pastatą, sukeltas riaušes, dėl kurių kongresmenai ir senatoriai buvo priversti evakuotis. Skelbiama, kad per susirėmimus žuvo keturi žmonės.


D. Trumpą palaikanti minia prieštaravo Joe Bideno pergalės lapkritį vykusiuose rinkimuose patvirtinimui Kongrese.


George'as Bushas sukritikavo savo kolegas respublikonas už „sukilimo“ kurstymą ir palygino situaciją su „bananų respublika“.


„Esu pasibjaurėjęs neatsakingai kai kurių politinių lyderių veiksmais nuo pat rinkimų ir šiandien išreikštu pagarbos mūsų institucijoms, mūsų tradicijoms ir mūsų teisėsaugai trūkumu“, – neslėpdamas kritikos D. Trumpui teigė G. Bushas.


Barackas Obama taip pat kaltino respublikonus ir D. Trumpas, „kuris ir toliau nepagrįstai meluoja apie teisėtų rinkimų baigtį“.


D. Trumpo pirmtakas incidentą Kapitolijuje vadino „didžiule mūsų tautos gėda ir negarbe“.„Bet mes būtume naivūs, jei tai laikytume visišku netikėtumu“, – sakė B. Obama, teigdamas, kad riaušės Kapitolijuje yra pasekmės to, jog D. Trumpas ir jo šalininkai nepripažino lapkričio 3 d. rinkimų rezultatų.


Savo ruožtu Billas Clintonas pasmerkė riaušes kaip „precedento neturintį“ išpuolį prieš JAV Kapitolijų ir pačią amerikiečių tautą.


„Šiandien susidūrėme su precedento neturinčiu išpuoliu prieš mūsų Kapitolijų, mūsų Konstituciją ir mūsų šalį“, – sakė buvęs prezidentas.


„Kibirkštį įžiebė Donaldas Trumpas ir aršiausi jo šalininkai, įskaitant Kongreso narius, siekę apversti jo pralaimėtų rinkimų rezultatus“, – teigė B. Clintonas.

REKLAMA


Vyriausias šio išskirtinio klubo narys, 96-erių demokratas Jimmy Carteris sakė esąs „sunerimęs“ dėl trečiadienio įvykių, kuriuos jis pavadino „nacionaline tragedija“.


„Kartu su kitais piliečiais meldžiame taikaus sprendimo, kad mūsų tauta galėtų pasveikti ir užbaigti valdžios perdavimą, kaip tai darėme daugiau nei du šimtmečius“, – pranešime teigė J. Carteris.Vašingtono policija: per neramumus Kapitolijuje keturi žmonės mirė, 52 buvo sulaikyti


Per susirėmimus su policija JAV Kapitolijuje, į kurį trečiadienį įsiveržė riaušes sukėlę Donaldo Trumpo šalininkai, mirė keturi žmonės, pranešė Vašingtono policijos vadas Robertas Contee. Jo teigimu, per neramumus iš viso buvo sulaikyti 52 žmonės.


Pasak R. Contee, vieną moterį policijos pareigūnai pašovė Kapitolijaus viduje, ji vėliau ligoninėje mirė. Policijos vadas tikino, kad dėl šio incidento bus atliktas vidaus tyrimas, ir išreiškė užuojautą aukos artimiesiems.


Dar viena moteris ir du vyrai mirė dėl atskirų medicininių priežasčių.


Policijos vadas taip pat informavo, kad buvo sulaikyti 52 žmonės, iš jų keturi – už ginklų laikymą, o 47 – už komendanto valandos pažeidimą.


R. Contee teigimu, per susirėmimus buvo sužeisti mažiausiai 14 policijos pareigūnų, du iš jų – sunkiai. Vieną iš dviejų pareigūnų protestuotojai įtraukė į minią, kur jis buvo sumuštas, o antrasis patyrė veido sužalojimus dėl į jį mesto daikto.


Protestai prasidėjo netrukus po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas savo nepagrįstais teiginiais apie rinkimų klastojimą pakurstė savo šalininkus ir paskatino juos žygiuoti į Kapitolijų.

REKLAMA


JT vadovai yra „labai sunerimę ir nuliūdę“ dėl smurto JAV Kapitolijuje


Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas ir Generalinės Asamblėjos pirmininkas Volkanas Bozkiras pasmerkė trečiadienį prasiveržusį smurtą JAV Kapitolijuje.


A. Guterresas, pasak jo atstovo Stephane'o Dujarričiaus, buvo „nuliūdęs“ dėl Donaldo Trumpo šalininkų įsiveržimo į JAV Kapitolijaus pastatą.


„Tokiomis aplinkybėmis svarbu, kad politiniai lyderiai paragintų savo rėmėjus susilaikyti nuo smurto ir gerbti demokratinius procesus bei teisės viršenybę“, – pranešime teigė S. Dujarričius.


Tuo tarpu buvęs Turkijos ministras V. Bozkiras pabrėžė ypatingą JT ir JAV, kaip organizaciją priimančios šalies, santykį.


„Esu labai sunerimęs dėl smurto Kapitolijuje, Vašingtone ir demokratinių procesų sutrikdymų JT priimančioje valstybėje“, – teigė V. Bozkiras.


„JAV yra viena pagrindinių pasaulio demokratijų. Tikiu, kad taika ir pagarba demokratiniams procesams mus priimančioje šalyje nugalės šiuo kritiniu metu“, – sakoma V. Bozkiro pranešime.


JAV Kongresas patvirtino J. Bideno pergalę prezidento rinkimuose


JAV Kongresas po riaušių Kapitolijuje patvirtino Joe Bideno pergalę prezidento rinkimuose.


Oficialiai J. Bideno pergalė paskelbta, kai Kongreso patvirtintų rinkikų balsų skaičius viršijo 270.Bendra Kongreso rūmų sesija buvo nutraukta prieš kelias valandas, kai Donaldo Trumpo šalininkai sukėlė riaušes ir įsiveržė į Kapitolijaus pastatą, o parlamentarai buvo evakuoti.


Atstovų Rūmams ir Senatui atnaujinus darbą, Senato respublikonų daugumos lyderis Mitchas McConnellas pasmerkė Kapitolijuje surengtas riaušes ir pavadino tai „nepavykusiu sukilimu“.


„Jie bandė sutrikdyti mūsų demokratija. Jiems nepavyko. Jiems nepavyko. Jiems nepavyko sutrukdyti Kongresui“, – sakė aukšto rango respublikonas.


Tvirtinimo procesą kiek užlaikė ir dalis respublikonų, kurie bandė užginčyti rinkikų balsų tvirtinimą kai kuriose valstijose. Visi tokie bandymai buvo atmesti.


D. Trumpas žada sklandų valdžios perdavimą J. Bidenui sausio 20 d.


Kadenciją baigiantis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pagaliau pareiškė, kad sausio 20 d. taikiai pasitrauks iš prezidento posto, ir pažadėjo „sklandų valdžios perdavimą“ Joe Bidenui.


„Nors visiškai nesutinku su rinkimų rezultatai ir faktai tai patvirtina, sausio 20 d. įvyks sklandus valdžios perdavimas“, – sakoma D. Trumpo pranešime, paskelbtame netrukus po to, kai JAV Kongresas formaliai patvirtino J. Bideno pergalę.


„Nors tai žymi didingiausios pirmosios kadencijos per visą JAV prezidentavimo istoriją pabaigą, tačiau tai yra tik mūsų kovos padaryti Ameriką vėl didžią pradžia“, – pridūrė jis, tuo užsimindamas apie galimą kandidatavimą 2024 m. rinkimuose.


Oficialiai J. Bideno pergalė paskelbta, kai Kongreso patvirtintų rinkikų balsų skaičius viršijo 270.


Bendra Kongreso rūmų sesija buvo nutraukta prieš kelias valandas, kai Donaldo Trumpo šalininkai sukėlė riaušes ir įsiveržė į Kapitolijaus pastatą, o parlamentarai buvo evakuoti.


Tvirtinimo procesą kiek užlaikė ir dalis respublikonų, kurie bandė užginčyti rinkikų balsų tvirtinimą kai kuriose valstijose. Visi tokie bandymai buvo atmesti.