Europa vilioja persikelti JAV spaudimą patiriančius mokslininkus

Europa vilioja persikelti JAV spaudimą patiriančius mokslininkus


Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen Paryžiuje deda pastangas, kad pritrauktų JAV mokslininkus, dėl prezidento Donaldo Trumpo politikos pasirengusius persikelti. 


Europos Sąjungos (ES) komisarai, mokslininkai ir šalių narių mokslinių tyrimų ministrai, be kitų dalykų, aptars finansines paskatas siekiant pervilioti nepatenkintus amerikiečių mokslininkus iš šalies už Atlanto. Konferencijos „Rinkis Europą mokslui“ šeimininkas yra Paryžiaus Sorbonos universitetas, baigiamąsias kalbas pasakys E. Macronas ir U. von der Leyen.


D. Trumpui vadovaujant, JAV universitetai ir mokslinių tyrimų įstaigos patiria vis didesnį politinį ir finansinį spaudimą, įskaitant grasinimus dideliu mastu sumažinti federalinį finansavimą. Mokslinių tyrimų programoms gresia uždarymas, dešimtys tūkstančių federalinių darbuotojų buvo atleisti, užsienio studentai baiminasi galimų deportacijų dėl savo politinių pažiūrų. 


Europos Sąjunga tikisi pasiūlyti alternatyvą tyrėjams ir tuo pačiu „ginti mūsų strateginius interesus ir skatinti universalistinę viziją“, sakė E. Macrono biuro pareigūnas. 

REKLAMA


Prancūzijos prezidentas dar praėjusį mėnesį prašė užsienio, ypač JAV, mokslininkų „rinktis Prancūziją“ ir pristatė planus finansuoti programos, kad padėtų universitetams ir kitoms mokslinių tyrimų įstaigoms padengti užsienio mokslininkų atvykimo į Prancūziją išlaidas. 


Pretendentų antplūdis 

Marselio universitetas šalies pietuose pranešė, kad programa „Saugi vieta mokslui“ sulaukė daugybės prašymų, kai kovo mėnesį buvo paskelbta, kad atveriamos durys JAV mokslininkams.


Praėjusią savaitę pagrindinis Prancūzijos mokslinių tyrimų centras CNRS pradėjo naują iniciatyvą, kuria siekiama pritraukti užsienio mokslininkus, kurių darbui gresia pavojus, bei užsienyje dirbančius prancūzų mokslininkus, kai kurie jų „nenori gyventi ir auginti vaikus D. Trumpo Jungtinėse Valstijose“, sakė CNRS prezidentas Antoine'as Petit. 


Pasak E. Macrono biuro pareigūno, pirmadienio konferencija vyksta „tokiu metu, kai akademinių laisvių mažėja ir daugeliu atvejų joms kyla grėsmė, o Europa yra patrauklus žemynas“. 

REKLAMA


Vis dėlto ekspertai sako, kad ES šalys, nors ir gali pasiūlyti konkurencingą mokslinių tyrimų infrastruktūrą ir aukštą gyvenimo kokybę, tiek mokslinių tyrimų finansavimu, tiek atlygiu tyrėjams gerokai atsilieka nuo JAV lygio. Nepaisant to, CNRS vadovas A. Petit praėjusią savaitę sakė tikintis, kad atlyginimų skirtumas atrodys mažiau reikšmingas atsižvelgus į mažesnes švietimo ir sveikatos išlaidas bei dosnesnes socialines išmokas. 


E. Macrono biuro teigimu, Prancūzija ir ES taikosi į daugelio konkrečių sektorių, įskaitant sveikatos, klimato, biologinės įvairovės, dirbtinio intelekto ir kosmoso, mokslininkus.


AFP inf.







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 18 (2025)

    Savaitė - Nr.: 18 (2025)