Rusija vienašališkai nusprendė perbraižyti sienas su Lietuva ir Suomija Baltijos jūroje

Rusija vienašališkai nusprendė perbraižyti sienas su Lietuva ir Suomija Baltijos jūroje


Rusijos valdžios institucijos vienašališkai nusprendė pakeisti šalies jūrų sienas su Lietuva ir Suomija Baltijos jūroje, tvirtinama teisės aktų portale paskelbtame vyriausybės nutarimo projekte.


Šiame dokumente, kurį parengė Rusijos gynybos ministerija, sakoma, kad Rusija ketina paskelbti dalį vandenų rytinėje Suomijos įlankos dalyje bei teritorijoje netoli Kaliningrado srities Baltijsko ir Zelenogradsko miestų savo vidiniais vandenimis.


Tam, kad galėtų pasiekti šį tikslą, Rusija pakeitė taškų, nustatančių bazines linijas, nuo kurių matuojamas Rusijos teritorinės jūros ir gretimos zonos palei pakrantę bei salas plotis, geografines koordinates.


Remiantis vyriausybės nutarimo priedu, pasienyje su Suomija Rusijos vyriausybė planuoja pakoreguoti koordinates prie Jagrų, Somerso, Hoglando, Rodšero, Malyj Tiuters ir Vigrundo salų, taip pat prie šiaurinės įplaukos į Narvos upę.


Tuo metu pasienyje su Lietuva Rusija ketina peržiūrėti teritorijas palei Kuršių neriją, Tarano kyšulį ir Baltijos neriją.

REKLAMA


Gynybos ministerija siūlo pripažinti 40 metų senumo Sovietų Sąjungos Ministrų Tarybos dekretą, reglamentuojantį sienas Baltijos jūroje, iš dalies „negaliojančiu“.


Dokumentas dėl sienų peržiūros, kurio Suomijos ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos kol kas oficialiai nekomentavo, buvo pristatytas beveik tuo pat metu, kai Rusija pradėjo taktinių branduolinių ginklų pratybas.


Lietuva kviečiasi Rusijos atstovą: tai sąmoninga provokacija

Rusijos sprendimas vienašališkai keisti jūrines sienas su Lietuva ir Suomija yra sąmoninga, kryptinga, eskalacinė provokacija, nurodo Užsienio reikalų ministerija (URM). Skelbiama, jog trečiadienį į ministeriją iškviestas Rusijos atstovas išsamiai paaiškinti susiklosčiusią situaciją.


„Tokie Rusijos Federacijos veiksmai vertinti kaip sąmoninga, kryptinga, eskalacinė provokacija, siekiant bauginti kaimynines valstybes ir jų visuomenes. Tai dar vienas įrodymas, Rusijos agresyvi ir revizionistinė politika kelia grėsmę kaimyninių valstybių ir visos Europos saugumui“, – teigiama ministerijos komentare, kurį Eltai perdavė ministro atstovė Paulina Levickytė.

REKLAMA


„Lietuva šiandien kviečiasi Rusijos atstovą išsamaus paaiškinimo bei koordinuojasi savo atsaką su partneriais“, – nurodo URM.


Ministerija ragina Rusiją gerbti ir laikytis visuotinai pripažintų tarptautinės teisės principų bei normų, taip pat ir tarptautinių ir dvišalių susitarimų dėl sienų neliečiamumo – 1991 m. sutarties dėl tarpvalstybinių santykių pagrindų, 1997 m. sutarties dėl valstybės sienos, tais pačiais metais patvirtintos sutarties dėl išskirtinės ekonominės zonos ir kontinentinio šelfo apribojimų Baltijos jūroje, 2005 m. susitarimo dėl išskirtinių ekonominių zonų ir kontinentinio šelfo ribų sankirtos Baltijos jūroje.


ELTA inf.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 24 (2024)

    Savaitė - Nr.: 24 (2024)