Seimas antradienį ketina rinktis į neeilinį posėdį: siūlo A. Lukašenką paskelbti neteisėtu vadovu

Seimas antradienį ketina rinktis į neeilinį posėdį: siūlo A. Lukašenką paskelbti neteisėtu vadovu


Seimas dėl suklastotų Prezidento rinkimų ir žmogaus teisių padėties Baltarusijoje antradienį ketina surengti neeilinę Seimo sesiją. Daugiau nei trečdalio Seimo narių reikalavimu inicijuojamos neeilinės sesijos metu turėtų būti ne tik išklausyti Baltarusijos pilietinės visuomenės ir opozicijos atstovai, bet ir priimta rezoliucija „Dėl padėties Baltarusijos Respublikoje po suklastotų Prezidento rinkimų“.


Šio dokumento projekte ne tik siūloma nepripažinti rugpjūčio 9 vykusių Prezidento rinkimų Baltarusijoje, o Aliaksandą Lukašenką paskelbti nelegitimiu vadovu, tačiau kartu raginima Europos Sąjungą priimti įvairias sankcijas Baltarusijos režimo atstovams, tarp kurių siūlymas atsakingiems asmenims įšaldyti lėšas bei draudimas atvykti į ES šalis.


Rezoliucijos projekte taip pat išreiškiamas palaikymas prezidento Gitano Nausėdos trečiadienį pateiktam trijų punktų planui, skirtam suvaldyti politinę krizę kaimyninėje valstybėje.


Siūloma nedelsiant sudaryti ES tarpininkavimo misiją Baltarusijai. Ši misija, kaip skelbiama rezoliucijos projekte, turėtų padėti išspręsti politinę krizę Baltarusijoje ir sureguliuoti konfliktinę situaciją.


Rengiamoje rezoliucijoje kalbama apie naujų ir skaidrių Prezidento bei parlamento rinkimų Baltarusijoje būtinybę bei deklaruojamas raginimas paleisti visus kalinamus opozicijos bei pilietinės visuomenės atstovus ir žurnalistus.


Projekte taip pat numatytas siūlymas aktyviai remti ir teikti pagalbą nukentėjusiems Baltarusijos piliečiams bei baltarusių nevyriausybinėms organizacijoms, o iškilus būtinybei suteikti jiems prieglobstį.

REKLAMA


Galiausiai siūloma surengti Europos Vadovų Tarybos posėdį, skirtą situaciją Baltarusijoje aptarti.


Seimo rezoliuciją teikia visų pagrindinių Seimo frakcijų atstovai: Ingrida Šimonytė, Gabrielius Landsbergis, Linas Linkevičius, Gediminas Kirkilas, Ramūnas Karbauskis, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Žygimantas Pavilionis, Juozas Bernatonis, Rasa Budbergytė, Aušrinė Armonaitė.


Įtampa Baltarusijoje kilo po sekmadienį vykusių Baltarusijos prezidento rinkimų, kai laimėtoju buvo paskelbtas jau ketvirtį amžiaus šalį valdantis Aliaksandras Lukašenka. Dėl to sekmadienį Baltarusijos miestuose prasidėjo masinės protesto akcijos, kurios virto susirėmimais su teisėsauga.


Į tai reaguodamas prezidentas G. Nausėda trečiadienį pristatė trijų punktų planą krizei Baltarusijoje suvaldyti. G. Nausėda siūlo Baltarusijos valdžiai nutraukti smurtą prieš piliečius, paleisti suimtuosius ir atnaujinti dialogą su visuomene.