A. Dulkys perspėjo nesiskiepyjančius: gali tekti imtis griežtų priemonių

A. Dulkys perspėjo nesiskiepyjančius: gali tekti imtis griežtų priemonių


Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, kad ministerija jau ruošia scenarijus, kokių priemonių reikėtų imtis, jei epidemiologinė situacija dėl COVID-19 imtų vėl blogėti. Vis dėlto ministras tikina, kad jei rudenį prireiktų karantino, nuo COVID-19 pasiskiepiję gyventojai galėtų tikėtis švelnesnių karantino sąlygų.


„Taip, svarstome. Žiūrime kriterijus, svarstome scenarijus ir šiuo metu tai aptariame tarpinstituciniu lygmeniu, žiūrime į tai kaip į visumą, nes už to stovi ir šalies ekonomika. Ir, be abejo, matyt, pagrindinis skirtumas, kad dabar mes nebegalime naudoti to paties matymo, kuris buvo ankstesnių pandeminių bangų metu“, – žurnalistams po apsilankymo Palangos vakcinacijos centre teigė A. Dulkys.


„Viena pandemijos banga buvo, kai nebuvo nei patirties, nei žinojimo, nei vakcinų, nei testų. Kitą bangą mes jau pasitikome be vakcinų, bet jau turėdami testavimą. Dabar mes turime vakcinas, turime testavimą, vadinasi, čia turi veikti kitoks komplektas“, – pridūrė jis.

REKLAMA


Vis dėlto ministras akcentavo, kad svarstant papildomas saugos priemones reikėtų galbūt daugiau sekti ne patį koronaviruso atvejų skaičių, o to pasekmes.


„Koks yra hospitalizacijos mastas, kokio sunkumo yra ligoniai, kaip pildosi sveikatos apsaugos sistema, ar pajėgia su tuo gyventi. Nes žinutė yra tokia, kad tai gali tapti mūsų nuolatiniu gyvenimo palydovu ir mums reikia išmokti gyventi kitaip“, – sakė jis.


Rudenį karantinas būtų kitoks


A . Dulkys taip pat patikino, kad jei dėl blogėjančios situacijos rudenį prireiktų įvesti karantiną, jis, anot ministro, būtų kitoks. Jo teigimu, nuo COVID-19 pasiskiepiję gyventojai galėtų tikėtis švelnesnių karantino sąlygų.


„Mes dabar jau esame tame etape, kai nebeturime teisės ignoruoti pusės Lietuvos gyventojų, kurie pasiskiepijo. Ir jie taip pat turi teisę kelti klausimą, kad nebegalime naudoti tokių pačių priemonių. Mes norime gyventi normalų gyvenimą“, – sakė A. Dulkys.

REKLAMA


Ministras teigė, kad pasiskiepijusiems gyventojams ir karantino metu galėtų galioti Galimybių pasas ar panašios priemonės, suteikiančios didesnių galimybių.


Jis taip pat atkreipė dėmesį į kai kuriose šalyse kilusią diskusiją dėl privalomo skiepijimo. A. Dulkys pabrėžė, kad vakcinacijos apimtims nedidėjant apie privalomą skiepijimą gali tekti svarstyti ir Lietuvoje.


„Mes dar nesame pasiekę to etapo, bet aš neslėpsiu, jeigu toliau didės grėsmės visos visuomenės sveikatai, valstybės interesams, tai yra ir valstybės nacionalinio saugumo klausimas, tai yra nejuokinga. Jeigu tų „zuikiaujančių“ ir toliau bus daugiau, gali tekti svarstyti ir kitas priemones“, – teigė A. Dulkys.


Ministras taip pat prakalbo ir apie galimybę tam tikrais atvejais apmokestinti COVID-19 testus.


„Testai kainuoja. Ir aš suprantu, kad kol kovojame su didžiule pandemijos banga, taip, mūsų yra interesas, kad valstybė tai finansuotų. Tačiau jeigu jau valstybė turi efektyvesnį būdą, jis yra pasiūlytas ir juo nenorima naudotis, labai natūralu, kad mes pradėsime diskutuoti, jog tam tikrais atvejais už testus reikėtų mokėti patiems“, – sakė A. Dulkys.