Vilčių į interpeliacijas ministrams R. Karbauskis nededa: tai būtų tuščias oro virpinimas

Vilčių į interpeliacijas ministrams R. Karbauskis nededa: tai būtų tuščias oro virpinimas


Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis opozicijos ketinimus rudenį teikti interpeliaciją ne tik užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui, tačiau ir energetikos ministrui Dainiui Kreiviui vadina tuščiu oro virpinimu. Nors R. Karbauskis teigia palaikysiantis inicijuojamas interpeliacijas, tačiau, neabejoja jis, pokyčiai Seime po jų tikrai neįvyks.


„Ir vieną, ir kitą interpeliuoti būtų tuščias oro virpinimas, nes realiai žinant, kad Saulius Skvernelis ir jo vadinamieji demokratai balsuoja už Vytauto Landsbergio pripažinimą valstybės vadovu, o kitą dieną pradeda kalbėti, koks blogas yra Gabrielius Landsbergis, nors jie yra bičiuliai, tai aš paprasčiausiai netikiu, kad opozicijos konsolidacija įmanoma. Šioje vietoje vienintelis kelias, kur galėtų pasikeisti vienas ar kitas ministras, yra premjerė ir tik jos sprendimu tai galėtų būti padaryta. Bet matosi, kad nėra jokios politinės valios“, – penktadienį „Žinių radijui“ teigė „valstiečių“ lyderis.

REKLAMA


R. Karbauskis pažymėjo, esą „valstiečiai“ iniciatyvas palaikytų tik tam, kad ministrai viešai atsakytų į klausimus.


„Jas reikia rengti vien dėl to, kad ministrai priverčiami Seime viešai atsakinėti į klausimus, tai dėl to reikia tai daryti. Tai tikrai visas interpeliacijas paremsime ir inicijuosime ką tik galėsime. Bet esmė ta, kad žmonės tikisi pokyčių, bet pokyčiai realiai Seime neįvyks, nes nėra opozicijos, kuri šiandien būtų pajėgi su valdančiąja dauguma rungtis ir atstatydinti ministrus“, – pridūrė jis.


Praėjusį penktadienį „Perlas Energija“ pranešė, kad sparčiai augant elektros kainoms, nebegali vykdyti savo įsipareigojimų fiksuotą elektros tiekimo kainą pasirinkusiems klientams ir jiems pritaikys tiekimo planus kintama kaina, susieta su elektros kainomis biržoje.


Toks įmonės žingsnis sukėlė diskusijas, kad vertėtų atidėti trečiąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą. Pasak prezidento patarėjo Vaido Augustinavičiaus, jį stabdyti būtina, kol nesugriežtinta tiekėjų veiklos priežiūros tvarka. Energetikos ministerija pirmadienį pranešė, jog atitinkami teisės aktų pakeitimai ruošiami, bus pateikti Vyriausybei artimiausiu metu, o rudens sesijos pradžioje – ir parlamentui. Energetikos ministras Dainius Kreivys taip pat neatmetė, kad trečiasis etapas gali būti atidėtas.

REKLAMA


Vis tik LEA ketvirtadienį dar pranešė, kad, naujausiais duomenimis, trečiojo etapo dalyviai tiekėją renkasi aktyviai – jau 50 proc. iš visų 820 tūkst. vartotojų jau yra sudarę sutartį su viena iš šešių elektrą tiekiančių bendrovių.


Opozicija prakalbo, kad rudenį dėl susiklosčiusios situacijos, jei energetikos ministras Dainius Kreivys neatsakys į visus klausimus, gali būti svarstoma ir dėl dar vienos interpeliacijos, mat, pažymi jie, tiekėjo „Perlas Energija“ sprendimas yra valdžios atsakomybė.


Mano, kad trečiasis elektros rinkos liberalizavimo etapas turėtų būti stabdomas


Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis sako, kad trečiasis elektros rinkos liberalizavimo etapas turėtų būti stabdomas.


Pasak politiko, procesą, kuris pagal dabartinę tvarką truks iki gruodžio vidurio, reikia nukelti, kadangi rinkoje nėra galimybių atsirasti naujiems pigią elektrą tieksiantiems tiekėjams. Didžiąją dalį jos šiuo metu sudaro trijų Baltijos šalių kapitalo įmonės – Lietuvos „Ignitis“ (apie 70 proc. visos rinkos), Latvijos „Elektrum Lietuva“ ir estų „Enefit“ (abi po maždaug po 8 proc.).


„Stabdyti ir analizuoti padėtį. Šiandien rinkoje veikia trys valstybinės įmonės (...) nematau jokių perspektyvų, kas gali būti kitaip, jei nebus imtasi rimtų priemonių padėti atsirasti naujiems pigios, žalios elektros gamintojams“, – penktadienį „Žinių radijui“ sakė R. Karbauskis.R. Karbauskio teigimu, elektros tiekėjų rinka nekonkurencinga, kadangi Lietuvoje trūksta vietinės elektros gamybos.


„Nėra generacijos, nėra gamintojų. Kuo jų bus daugiau, tuo bus pigesnė elektros energija“, – sakė „valstiečių“ lyderis.


Anot LVŽS pirmininko, atsakingos institucijos turėtų peržiūrėti elektros perdavimo ir kaupimo tinklų plėtros politiką. R. Karbauskis akcentavo, kad Energetikos ministerijai žadant po kelerių metų turėti itin daug atsinaujinančios energetikos pajėgumų, tikėtina, jog Lietuvoje trūks elektros perdavimo tinklų pajėgumų.


„Reiktų padaryti analizę ir tam tikrą dabartinės situacijos auditą – ir tinklų, ir galimybių. Turime labai didžiules galimybes Lietuvoje – Lietuva gali pagaliau išeiti iš užburto rato, kai buvo priklausoma nuo Rusijos, Baltarusijos, kitų šalių energijos ir patys tapti eksportuotojais. Bet turime visiškai pakeisti požiūrį į savo elektros energijos generaciją“, – svarstė jis.


„Valdžia turėtų galvoti apie tai, kaip be jokių subsidijų, papildomų išmokų pigią elektros energiją perduoti vartotojui“, – pridūrė politikas.


Praėjusį penktadienį antras daugiausia vartotojų turintis nepriklausomas elektros tiekėjas „Perlas Energija“ pranešė, kad sparčiai augant elektros kainoms, nebegali vykdyti savo įsipareigojimų fiksuotą elektros tiekimo kainą pasirinkusiems klientams ir jiems pritaikys tiekimo planus kintama kaina, susieta su elektros kainomis biržoje.


Toks įmonės žingsnis sukėlė diskusijas, kad vertėtų atidėti trečiąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą. Pasak prezidento patarėjo Vaido Augustinavičiaus, jį stabdyti būtina, kol nesugriežtinta tiekėjų veiklos priežiūros tvarka. Energetikos ministerija pirmadienį pranešė, jog atitinkami teisės aktų pakeitimai ruošiami, bus pateikti Vyriausybei artimiausiu metu, o rudens sesijos pradžioje – ir parlamentui. Energetikos ministras Dainius Kreivys taip pat neatmetė, kad trečiasis etapas gali būti atidėtas.

REKLAMA


Savo ruožtu Lietuvos energetikos agentūra ketvirtadienį pranešė, kad, naujausiais duomenimis, trečiojo etapo dalyviai tiekėją renkasi aktyviai – jau 50 proc. iš visų 820 tūkst. vartotojų jau yra sudarę sutartį su viena iš šešių elektrą tiekiančių bendrovių.


Trečiajame elektros rinkos liberalizavimo etape dalyvauja iki 1 tūkst. kWh kasmet suvartojantys vartotojai. Tai mažiausiai elektros suvartojančių gyventojų grupė.