Prezidentūra apie elektros rinkos liberalizavimą: reikia laiko įsitikinti, kad procesas veikia saugiai

Prezidentūra apie elektros rinkos liberalizavimą: reikia laiko įsitikinti, kad procesas veikia saugiai


Vienam didžiųjų nepriklausomų elektros tiekėjų „Perlas Energija“ paskelbus, kad visi klientų, pasirinkusių fiksuotą kainą, planai bus pakeisti į planus kintama biržos kaina, prezidento patarėjas Vaidas Augustinavičius mano, kad trečiasis elektros rinkos liberalizavimo etapas turi būti atidėtas, kol nebus patobulinta teisinė bazė ir įsitikinta, kad toliau procesas galai vykti saugiai.


„Kol teisinė bazė nebus patobulinta, kol nebus praėję pakankamai laiko įsitikinti, kad liberalizuotas procesas jau veikia saugiai, apie trečiąjį liberalizavimo etapą galima kalbėti tik vienu žodžiu – atidėti“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė Gitano Nausėdos patarėjas ekonomikos ir socialinės politikos klausimais.


„Trečiasis etapas apima mažiausiai energijos vartojančius ir pažeidžiamiausius namų ūkius. Be to, kainas gali tekti fiksuoti istorinėse aukštumose “, – tęsė jis.


Trečiajame etape (iki 1 tūkst. kWh elektros kasmet suvartojantys) gyventojai nepriklausomą tiekėją, pagal dabartinę tvarką, turi pasirinkti iki gruodžio 18 d. Prezidentūros nuomone, atidėjimo data turėtų priklausyti nuo to, kada bus patobulinti atitinkami įstatymai.

REKLAMA


Apie žadamą griežtesnį nepriklausomų tiekėjų reguliavimą energetikos ministras Dainius Kreivys pranešė pirmadienį, dar informavęs, jog atitinkami įstatymų pakeitimai bus teikiami pačioje Seimo rudens sesijos pradžioje.


Taip pat, V. Augustinavičiaus teigimu, liberalizavimas bus efektyvus tik jei rinkoje veiks pakankamai daug patikimų elektros tiekėjų. Dabartinėje situacijoje, anot jo, kyla rizika, kad rinkoje įsivyraus oligopolija – absoliuti dauguma vartotojų bus tik kelių tiekėjų klientai.


Be „Perlas Energija“, didžiąją dalį vartotojų šiuo metu aptarnauja trys tiekėjai – valstybinė Lietuvos įmonė „Ignitis“ (turinti apie 70 proc. visų klientų), Latvijos kapitalo „Elektrum Lietuva“ bei estiška „Enefit“ (abi turi apie 8 proc.). Tikėtina, kad šios įmonės pasidalins su „Perlas Energija“ sutartį nutrauksiančius klientus.


„Iš viso galimų tiekėjų yra tik šeši, įskaitant net ir „Perlas Energija“. Dėl to Prezidentūra įžvelgia riziką, kad liberalizacijos procesas gali nuvesti nuo monopolijos į oligopoliją, kas irgi nėra tikslas. Tikslas buvo efektyviai liberalizuoti, kad vartotojus pasiektų konkurencinga kaina“, – dėstė V. Augustinavičius.

REKLAMA


„Dėl to reikia tobulinti ne tik tiekėjų patikimumą per įstatyminius pakeitimus, bet ir sukurti į rinkos augimą orientuotą reguliacinę aplinką, skatinančią patikimų elektros tiekėjų skaičiaus augimą”, – pridūrė prezidento patarėjas.


V. Augustinavičius kartu pažymėjo, kad tiek „Perlas Energija“, tiek atsakingos valstybės institucijos „iki galo neišlaikė pirmojo rimtesnio elektros rinkos liberalizavimo egzamino“.


„Pirmasis rimtesnis elektros rinkos liberalizavimo egzaminas nebuvo išlaikytas. Jo iki galo neišlaikė tiek tiekėjas „Perlas Energija“, tiek valstybės institucijos, kurios yra atsakingos už saugios reguliacinės teisinės bazės kūrimą ir veikiančią tiekėjų priežiūrą“, – sakė jis.


Nepriklausomas elektros tiekėjas „Perlas Energija“ penktadienį paskelbė, kad nuo rugsėjo 5 d. visų elektros tiekimą fiksuota kaina pasirinkusių įmonės klientų sutartys bus pakeistos ir tiekimo kaina nustatoma pagal elektros kainą biržoje.


Šį tiekėją pasirinkę apie 180 tūkst. buitinių vartotojų, o liepos pradžioje, pasibaigus antrajam elektros rinkos liberalizavimo etapui, „Perlas Energija“ buvo antras daugiausiai sutarčių su klientais sudaręs tiekėjas – jį pasirinko apie 15 proc. 1–5 tūkst. kWh elektros energijos kasmet suvartojančių gyventojų (67 proc. rinkosi „Ignitis“, apie 8 proc. – „Elektrum Lietuva“ ir „Enefit“).


Pirmadienį Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) pateikė savo nuomonę, esą nepriklausomo elektros tiekėjo „Perlas Energija“ sprendimas visų klientų planus fiksuota kaina pakeisti į kintančius pagal kainas biržoje yra neteisėtas. „Perlas Energija“ atvejį nagrinėja Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, Anot VERT pirmininko Renato Pociaus, įmonei gali grėsti iki 10 proc. metinių pajamų siekianti bauda arba leidimo vykdyti veiklą nutraukimas.