Ministras apie situaciją prie sienos su Baltarusija: jei karių gyvybei grėstų pavojus – jie naudotų ginklą

Ministras apie situaciją prie sienos su Baltarusija: jei karių gyvybei grėstų pavojus – jie naudotų ginklą


Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas teigia, kad, rugsėjį kariams suteikus didesnius įgaliojimus, pasienyje siekiant suvaldyti nelegalių migrantų srautus, jie gali vykdyti tokias pačias funkcijas ir atlikti tuos pačius veiksmus, kaip ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai.


„Rugsėjo mėnesį įgaliojimai buvo suteikti. Iki tol jie galėjo lydimi sienos apsaugos tarnybos pareigūnų, vykdydami jų nurodymus, teikti jiems pagalbą. Suteikus papildomus įgaliojimus, iš pradžių prezidento dekretu, o vėliau Seimui tai patvirtinus, kariai turi teisę lygiai taip pat, kaip ir sienos apsaugos tarnybos pareigūnai, taikyti, jeigu reikia, prievartos veiksmus, sulaikyti nelegalus, apieškoti, patikrinti jų dokumentus ir t. t.“, – antradienį LRT radijui sakė A. Anušauskas.


„Iki tol kariai tokių įgaliojimų tiesiog neturėjo, bet tie įgaliojimai galioja toje pasienio zonoje, arba ten, kur teikiama parama saugant laikinas apgyvendinimo vietas“, – patikslino jis.


Tuo metu kalbėdamas apie agresyvius veiksmus iš Baltarusijos tarnybų pusės, ministras tvirtino, kad su tokia agresyvia taktika, su kokia susiduria Lenkijos pareigūnai, lietuviai iki šiol nesusidūrė. Vis dėlto ministras akcentavo, kad Lietuvos kariams yra suteikta galimybė panaudoti ginklą, jeigu jiems iškiltų pavojus gyvybei.

REKLAMA


„Jeigu grėstų mūsų karių gyvybei pavojus – jie naudotų ginklą. Be abejo, savo teritorijoje, bet jie tam turi teisę, tos teisės yra suteiktos ir iki gruodžio vidurio, tai yra Seimo nutarimu (greičiausiai tas nutarimas irgi bus pratęstas) dėl karių didesnių įgaliojimų“, – aiškino jis.


Pasak krašto apsaugos ministro, kariams suteiktų papildomų įgaliojimų iki šiol pasitelkti dar neteko, tačiau jie, politiko vertinimu, vis tiek jau reikšmingai prisidėjo valdant į Lietuvą ketinančių patekti nelegalių migrantų srautus.


„Kariuomenė, žiūrint, ar dalyvauja, sulaiko nelegalų, tai taip, tikrai sulaiko. Buvo toks laikas, rugpjūtį kariuomenė sulaikydavo kas antrą, mėginusį patekti į Lietuvos teritoriją. Dabar tie santykiai gal yra pasikeitę, tačiau bet kokiu atveju kariai tikrai veiksmingai prisideda prie sienos apsaugos“, – tikino A. Anušauskas.

REKLAMA


Situacija kariuomenėje – dešimtimis kartų geresnė nei prieš metus


Paskiepijus daugiau nei 95 proc. Lietuvos kariuomenėje dirbančio personalo, dėl koronaviruso izoliuotų karių skaičius yra minimalus, sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. Nors ministras tikina, kad dėl susitarimo su sąjungininkais negalįs atskleisti, kiek šalies karių pastaruoju metu užsikrėtė COVID-19, dėl aukšto imunizacijos lygio epidemiologinė situacija kariuomenėje, akcentuoja jis, yra dešimtimis kartų geresnė, nei buvo prieš metus.


„Su sąjungininkais yra toks sutarimas – mes apie (COVID-19) susirgimus neskelbiame, neturime tam įgaliojimų. Susirgimai, kaip ir visuomenėje, be abejonės, egzistuoja. Tačiau negaliu lyginti tos situacijos, kuri buvo prieš metus. Situacija geresnė dešimtimis kartų. Nėra jokių dalinių, kurie būtų uždaryti kaip, kad buvo anksčiau“, – LRT radijui antradienį sakė A. Anušauskas.


Ministro teigimu, karių ir kariuomenėje dirbančio personalo bendras imunizacijos lygis yra labai aukštas – viršija 95 proc. Todėl, lygindamas situaciją prieš metus, ministras akcentuoja, kad karių, kuriems dėl koronaviruso reikėtų izoliuotis, beveik nebėra.


„Paskiepytų karių skaičius yra didelis (...). Bendras personalo imunizacijos lygis yra daugiau nei 95 procentai. Tokioje aplinkoje susirgimų plėtra nėra labai didelė. Galime konstatuoti vieną pagrindinį skirtumą: kadangi kariai tarnauja uždarose grupėse, tai, lyginant su tuo laikotarpiu, kai nebuvo vakcinų, žmonių, kuriems tektų izoliuotis dėl to, kad kažkas tapo infekcijos nešiotoju, yra labai mažai – skaičiuojame tik vienetus“, – pažymėjo krašto apsaugos ministras.