Šv. Kristoforo kamerinio orkestro gastrolės Lenkijoje: publiką žavi gurmaniškomis muzikinėmis programomis

Šv. Kristoforo kamerinio orkestro gastrolės Lenkijoje: publiką žavi gurmaniškomis muzikinėmis programomis


Turbūt nenuostabu, kad kalbant apie daugiasluoksnę Vilniaus miesto kultūrą ir jame kuriančius menininkus žvilgsnis dažnai nukrypsta į Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinį orkestrą bei jo meno vadovą ir vyr. dirigentą Modestą Barkauską. Kolektyvas garsėjantis universalumu, profesionalumu bei klausytojų dėmesį traukiančiomis koncertų programomis, yra mylimas ne tik Lietuvoje, bet laukiamas ir už jos ribų.


Rugpjūčio 11-15 dienomis orkestras svečiuojasi kaimyninėje Lenkijoje, kur gastrolių metu tarptautinei publikai pristato ypatingas, gurmaniškai išieškotas muzikines programas.


Vilnius Gdanske 2023 – jau dvidešimtmetį skaičiuojantis tarpdisciplininis kultūros festivalis, organizuojamas Gdansko ir Vilniaus miestų partnerių. Rugpjūčio 11 -13 dienomis vykstantis festivalis atidarytas iškilmingu Šv. Kristoforo kamerinio orkestro koncertu, skirtu ypatingoms istorinėms progoms – Vilniaus 700 metų jubiliejui bei Gdansko ir Vilniaus partnerystės 25 – ečiui paminėti.


Vilniaus festivalis Gdanske, šiemet pristatantis temą „Bendruomenė“, miesto gyventojams siūlo įvairius renginius – tai ir literatūriniai susitikimai, koncertai ir parodos, diskusijos, filmų peržiūros, ir rankdarbių dirbtuvės. Tai – platforma ne tik puoselėti geriausias Gdansko bei Vilniaus miestų tradicijas, tiesti kultūrinius bendrystės saitus tarp lietuvių ir lenkų bendruomenių, bet ir kalbėti apie lietuvių kultūrą Lenkijoje, atrasti ir plėtoti naujas bendradarbiavimo formas bei kurti ateities planus.

REKLAMA


Festivalio atidarymo koncerte Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, vadovaujamas maestro Modesto Barkausko batutos mosto, publikai pristatė unikalią ir retai atliekamą programą. Skambėjo 19 a. – 20 a. pradžios lenkų kompozitoriaus ir dirigento Mečyslavo Karlovičiaus Serenada smuikams op. 2, Ukrainos kompozitoriaus ir pianisto neoklasiko Valentyno Silvestrovo „Tyli muzika“, švedų kompozitoriaus Dago Wireno Serenada smuikams op. 11.


Ypatingą vietą programoje užėmė ir Fausto Latėno Styginių kvartetas Nr. 2 „Šviesiam atminimui“, kurį pats kompozitorius skyrė „visų gerų draugų, emigravusių iš Lietuvos, meilei atminti“, bei teigė, kad „tai muzika mieliems prisiminimams apie visas mano patirtas laimingas akimirkas, visus brangius žmones, kurių jau nebėra su mumis“, šių dienų kontekste primenantis apie tautų išgyvenimui svarbią gyvos bendrystės dovaną.


Po ypatingo susitikimo su žiūrovais Gdanske, šv. Kristoforo kamerinis orkestras svečiuosis Krokuvoje, kur surengs dar 2 koncertus: rugpjūčio 14 d. Cracovia Sacra Naktys Šv. Kotrynos Aleksandrietės bažnyčioje ir rugpjūčio 15 d. Muzikos Susitikimai Krzesławickie Kalvose Dieviško gailestingumo bažnyčioje.

REKLAMA


Nocy Cracovia Sacra, arba „Šventosios Krokuvos Naktys“ – tai rugpjūčio 14 - 15 dienomis Krokuvos miesto šventose erdvėse – bažnyčiose bei sakralinio paveldo muziejuose - vykstantis kultūros forumas, kviečiantis miesto gyventojus ir svečius prisijungti į įvairiomis veiklomis bei koncertais turtingus renginius. Koncertas, kurį krokuviečiams dovanos šv. Kristoforo kamerinis orkestras, rengiamas įgyvendinant Vilniaus ir Krokuvos miestų partnerystę.


Koncerto programoje – estų minimalisto Arvo Pärt opusas „Trisagion“, kurio pasaulinė premjera įvyko 1992 m. Suomijoje. Tai kompozicija styginių orkestrui (iš pradžių pavadinta The Introductory Prayers – „Įžanginėmis maldomis“), sukurta Pranašo Elijo stačiatikių bažnyčios kongregacijai Ilomantsyje, Suomijoje, jos 500-osioms metinėms. „Trisagion“ yra įkvėptas stačiatikių dieviškosios liturgijos pradžios maldos ir graikų kalba reiškia „tris kartus šventas“. Nors tai instrumentinis kūrinys, jo teksto bažnytinės slavų kalbos elementai (skiemenų skaičius žodyje, kirčiavimas ir kt.) yra kūrinio kompozicinis pagrindas. Kūrinys yra ne kartą atliktas ir Lietuvoje, jo muzikinė įtaiga ir orkestrui keliami atlikimo meistriškumo bei interpretacijos savitumo uždaviniai atveria kelią į unikalios kompozitoriaus muzikinės estetikos pasaulį.


Koncerte skambės ir lietuvių kompozitoriaus Vidmanto Bartulio „Psalmės“ styginių orkestrui. Vidmanto Bartulio kūryba yra ir viena iš Šv. Kristoforo kamerinio orkestro vizitinių kortelių. Prieš metus orkestro kartu su Lietuvos muzikos informacijos centru išleistas Vidmanto Bartulio kūrybos albumas „I like...“, kuriame puikuojasi solidūs ir orkestro savitai interpretuoti opusai, pagavi paties kompozitoriaus muzikinė kalba ne veltui sulaukė ne tik muzikos profesionalų, bet ir klausytojų mėgėjų dėmesio.Koncerto programą taip pat praturtins ir latvių kompozitoriaus Pēterio Vasks „Viatore“ styginių orkestrui – vienas efektingiausių ir sėkmingiausių kompozitoriaus kūrinių, bei jau Gdanske nuskambėjusi Valentyno Silvestrovo „Tyli muzika“.


Šią programa Šv. Kristoforo kamerinis orkestras ir jo meno vadovas Modestas Barkauskas publiką pasitiks ir rugpjūčio 15 d. koncerte „Muzikos Susitikimai Krzesławickie Kalvose“, kuriuo pabaigs savo gastroles Lenkijoje, įprasminančias Vilniaus bei Lenkijos miestų Gdansko ir Krokuvos ilgametę partnerystę.


Partnerio turinys.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 48 (2023)

    Savaitė - Nr.: 48 (2023)