Vargas dėl nosies: kvėpavimo funkcijų sutrikimai trukdo kvėpuoti, o kuprelė kelia kompleksų

Vargas dėl nosies: kvėpavimo funkcijų sutrikimai trukdo kvėpuoti, o kuprelė kelia kompleksų


Apsunkintas kvėpavimas, kuris pasireiškia sportuojant, arba apskritai negalėjimas prakvėpuoti per nosį, taip pat įvairios nosies deformacijos – tai problemos, su kuriomis dažniausiai susiduria žmonės, besikreipiantys į plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojus. Pastarųjų teigimu, itin retais atvejais sulaukiama tokių, kurie norėtų tiesiog gražesnės nosies – priežastys atlikti nosies plastiką įprastai būna akivaizdžios.


Dažniausiai vargina kvėpavimo sutrikimai


3–4 – tiek kartų per savaitę plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Andrius Pajėda operuoja lietuvių nosis. Jo teigimu, tokio pobūdžio operacijas dažnai tenka atlikti, nes ne visi chirurgai specializuojasi šioje srityje, o ir priežastys, kurios atgina žmones, yra labai rimtos.


„Žmonės dažniausiai kreipiasi dėl dviejų priežasčių – siekdami pagerinti kvėpavimo takų funkcijas arba dėl nosies deformacijų. Statistiškai dažniau kreipiamasi dėl kvėpavimo problemų, tačiau pasitaiko, kad nosies deformacija ir yra apsunkinto kvėpavimo priežastis, dėl ko iškart tenka spręsti abi problemas", – paaiškina „Nordclinic" gydytojas.


Jo teigimu, kvėpavimo takų funkcijų sutrikimai pasireiškia tuo, kad žmogui būna sunku prakvėpuoti – per abi šnerves arba per vieną iš jų, o kartais kvėpuoti per nosį išvis neįmanoma. Problema dar labiau paaštrėja, kuomet užsiimama fizine veikla ir taisyklingai kvėpuoti yra būtina. Dažniausiai apsunkintas kvėpavimas yra susijęs su kreiva nosies pertvara, tačiau priežasčių pasitaiko ir daugiau. Pavyzdžiui, tai gali būti kriauklių ir adenoidų hipertrofija arba nosies vožtuvų nepakankamumas.

REKLAMA


Kita dažna problema – nosies deformacijos, kurios būna įgimtos arba įgytos. „Kartais žmonės iš prigimties turi kreivą nosies pertvarą ar nosį su kuprele, dėl ko tai tampa matoma ne tik vizualiai, bet ir gali apsunkinti kvėpavimą. Taip pat pasitaiko, kad nosis traumuojama įvairių traumų metu, tuomet iškrypsta pertvara, pasikeičia nosies forma, gali atsirasti ir kuprelė, tad estetinis vaizdas būna blogas", – sako A. Pajėda.


Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo teigimu, retai pasitaiko, kad žmonės kreiptųsi turėdami išties gražią nosį – įprastai problemos būna akivaizdžios. „Nosies operacija yra sudėtinga procedūra, kuri reikalinga tik tam tikrais atvejais. Todėl ir žmogaus, kuris kreipiasi, nes yra nepatenkintas savo nosimi, pirmiausia klausiu, ar jis gerai kvėpuoja, ar jam nekyla problemų sportuojant", – paaiškina A. Pajėda.


Labiausiai keičia veido bruožus


Pasak plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo, minėtos problemos žmonėms trukdo gyventi – sukelia tiek fizinį, tiek psichologinį diskomfortą, o tai išspręsti be operacijos ne visuomet pavyksta. „Jei problema – sloga, reikia kreiptis į otorinolaringologus, nes tai gali būti susiję su tonzilėmis, sinusais ir pan. Iš kitos pusės, jei nosies pertvara iškrypusi, dažniausiai tai ir būna priežastis, dėl ko žmogui sunku kvėpuoti, gali varginti ligos. Tuomet jau reikalinga nosies operacija, kuri atstato kvėpavimo takų funkcijas ar sprendžia deformacijos problemas", – paaiškina A. Pajėda.

REKLAMA


Žmonėms, svarstantiems, ar jiems tokia operacija reikalinga, gydytojas rekomenduoja išsikelti sau aiškius tikslus. „Žinojimas, kokia yra nosies problema ir kodėl norisi ją spręsti, rodo tam tikrą brandą. Negali ateiti tiesiog tikėdamasis „naujos" nosies – turi žinoti, kodėl tau to reikia ir ką tai duos. Todėl prieš operaciją labai daug kalbamės su pacientais ir stengiamės sužinoti jų lūkesčius", – argumentuoja A. Pajėda.


Jo teigimu, nosies operacija yra labiausiai keičianti veido bruožus, nes nosis yra veido centre, todėl su ja lyginame likusias veido proporcijas: akis, kaktos bei smakro dydį, etc. „Kartais, išlyginus nosies pertvarą ar pašalinus kuprelę, dėmesys gali nusikreipti į nuostabias žmogaus akis. Tokia operacija tarsi pakeičia veido proporcijas, nors gali būti atliktas tik mažas pakeitimas", – pastebi „Nordclinic" plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas


Pasak A. Pajėdos, paprastesnė nosies plastika gali užtrukti apie 1,5 val., o sudėtingesniais atvejais – apie 3 val. Po operacijos dvi savaites trunka ankstyvoji reabilitacija, kuomet nerekomenduojama dirbti, nes nosis būna sutinusi, gali atsirasti mėlynių po akimis, reikia nešioti įtvarą, o po savaitės turi būti ištraukti siūlai. Šis periodas yra sudėtingiausias, o jam praėjus per metus galutinai praeina nosies patinimas. Tuomet matomas galutinis estetinis nosies vaizdas. O štai kvėpavimo palengvėjimas dažniausiai jaučiamas jau kitą dieną po operacijos, pašalinus tamponus.