Šeimos gydytoja traumas vadina dar viena vasaros liga: dažniausiai patiriama apsvaigus nuo alkoholio

Šeimos gydytoja traumas vadina dar viena vasaros liga: dažniausiai patiriama apsvaigus nuo alkoholio


Alergijos, rankų ir kojų lūžiai, virškinamojo trakto ligos yra dažniausios problemos, dėl kurių žmonės kreipiasi į gydytojus po poilsio gamtoje. Vasarą žmonės dažnai poilsiauja gamtoje, mėgaujasi ant grotelių keptais skanėstais, šviežiomis daržovėmis bei vaisiais, tačiau ne visada laikosi higienos taisyklių.


„Labai svarbu plauti rankas ir maistą, gerai termiškai apdoroti mėsos bei žuvies produktus, nepamiršti tinkamų laikymo sąlygų, nes šiltame ore maistas genda greičiau“, – įspėja „Tarandės šeimos klinikos“ šeimos gydytoja Lina Kudinavičiūtė.


Šilumos smūgis – ir dėl alkoholio

Gydytojos teigimu, vasarą padaugėja ir alkoholio išprovokuotų ligų – hepatitų, pankreatitų. Siekiant išvengti sunkių viršinamojo trakto ligų, ne tik vasarą reiktų vengti riebaus maisto kombinacijos su alkoholiu.


Gydytoja apskritai nerekomenduoja vartoti alkoholio, bet jei jau norisi pakelti taurę, pataria neviršyti 1-2 standartinių alkoholio vienetų per dieną. Vienas standartinis alkoholio vienetas atitinka 10 gramų gryno alkoholio. Tai, pavyzdžiui, būtų 200 ml 5 laipsnių stiprumo alaus ar 100 ml 11-13 laipsnių stiprumo vyno.

REKLAMA


„Tačiau jokiu būdu nevartokite alkoholio prie vandens karštą vasaros dieną. Tai nesaugu tiek jums, tiek ir aplinkiniams. Apsvaigus nuo alkoholio, dažnai patiriama traumų. Traumas net pavadinčiau dar viena vasaros liga. Be to, alkoholio vartojimas skatina dehidrataciją, todėl karštą dieną galima gauti šilumos smūgį“, – kalba L. Kudinavičiūtė.


Vasarą dažniau jaučiamas ir rūkymas balkonuose, terasose ar net paplūdimyje, kai žmonės būna priversti kvėpuoti kitų rūkalių dūmais. Neigiama rūkymo įtaka sveikatai ne kartą aprašyta įvairiuose tyrimuose, tačiau ir žmonėms, esantiems šalia rūkalių, taip pat yra didesnė rizika sirgti. Pastaruoju metu populiarėja alternatyvios priemonės, tokios kaip el. cigaretės, kaitinamo tabako įrenginiai, kurie dažnai įvardijami kaip mažiau žalinga alternatyva įprastoms cigaretėms. L. Kudinavičiūtės teigimu, nėra nekenksmingo rūkymo būdo.


„Bet kokių tabako gaminių vartojimas yra kenksmingas sveikatai ir jo reikia vengti, t. y. nepradėti vartoti arba atsisakyti vartojimo, o ne vienus produktus keisti kitais. Tokie alternatyvūs gaminiai kaip kaitinamasis tabakas keičia kenksmingų medžiagų koncentraciją ir cheminių medžiagų sudėtį, šiek tiek sumažina kenksmingų medžiagų išsiskyrimą, tačiau nikotino kiekis tiek išsiskiriančiuose dūmuose, tiek žmogaus organizme vartojant kaitinamojo tabako gaminius ar įprastines cigaretes yra panašus“, – kalba L. Kudinavičiūtė.

REKLAMA


Gatvės maisto geriau nevalgyti

Keliaujantiems ilsėtis į tolimas šalis „Tarandės šeimos klinikos“ šeimos gydytoja rekomenduoja, išsirinkus kelionę, pasidomėti, kokių skiepų reikia ten vykstant, ir, pasitarus su savo šeimos gydytoju, iš anksto susidėlioti vakcinacijos planą.


„Vykdami į užsienį, ypač į tolimesnes šalis, turėkite vaistų nuo alergijos, dezinfekantų, vaistų nuo temperatūros, analgetikų, aktyvintos anglies, taip pat apsaugos kremą nuo saulės, o jeigu reikia – ir nuolat vartojamus vaistus nuo lėtinių ligų.


Nors labai norėtųsi paragauti gatvės maisto, jo egzotiškose šalyse geriau nevalgyti, taip pat negerti vandens ne iš parduotuvės, apskritai laikytis higienos“, – sako L. Kudinavičiūtė.


Nors vasarą kvėpavimo takų ligų sumažėja, bet jos niekur nedingsta. Gydytojos teigimu, viršutinių kvėpavimo takų infekcijas vasarą gali išprovokuoti kondicionieriai, jei jie po žiemos neišvalyti, nustatoma žemesnė nei +18C temperatūra arba srovė būna nukreipta tiesiai į žmogų.


„Virusinės infekcijos silpnesnio imuninio atsako ar vyresniems žmonėms, taip pat žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis, gali komplikuotis į bakterinę infekciją. Režimo peršalus reikia laikytis ne tik žiemą, bet ir vasarą, net jei susergama per atostogas – rekomenduojami šilti skysčiai, poilsis, ramybė, pagal poreikį – karščiavimą mažinantys vaistai“, – įspėja L. Kudinavičiūtė.


Jei simptomai per 3 paras nelengvėja ar net sunkėja – tarpai tarp karščiavimo trumpėja, vaistais sunku numušti temperatūrą, atsiranda kosulys, stiprus gerklės, krūtinės skausmas – būtina kreiptis į gydytojus ir atlikti tyrimus.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 08 (2024)

    Savaitė - Nr.: 08 (2024)