Kaip pasirūpinti savo akimis po keturiasdešimties

Kaip pasirūpinti savo akimis po keturiasdešimties


Po keturiasdešimties akyse atsiranda pokyčių, kurie gali varginti, tačiau dažnai yra nesunkiai pataisomi.


Medicinos mokslų daktarė Jolanta Bendorienė


Tinkami akiniai


Kai sulaukiama 40-45 metų, net ir iki tol puikiai matę žmonės pajunta kad veikla iš arti, pvz. skaitymas, naršymas telefone, siuvimas, tampa sudėtingesni, reikia daugiau šviesos. Akies viduje esantis lęšiukas su amžiumi didėja, standėja ir nesugeba taip sufokusuoti vaizdo iš arti kaip anksčiau. Kol kas vaistų nuo to nėra. Galima didinti šriftą ekranuose, laikyti knygą toliau nuo savęs, prisitaikyti stipresnį apšvietimą.


Tiems, kas gerai mato į tolį, pagelbės akiniai artumui arba pagerinti akiniai darbui kompiuteriu, gerai sufokusuojantys vaizdą kompiuterio ekrane ir skaitomus popierinius dokumentus ant stalo.


Kas nešioja akinius toliui, rinksis atskirus akinius toliui ir artumui arba patogesnius progresinius akinius „viskas viename“. Progresiniai akiniai sufokusuoja vaizdą visais reikiamais atstumais.

REKLAMA


Jei ėmėte blogiau matyti naktį ar tapote jautrūs akinimui


Jei akys tapo jautrios akinimui, reiktų sureguliuoti apšvietimą namuose, o būnant lauke dėvėti plačiabrylę skrybėlę ar kepurę su snapeliu ir nešioti saulės akinius. Labai tinka fotochrominiai akiniai, kurie namuose yra skaidrūs, o lauke tamsėja. Jei daug laiko leidžiate prie kompiuterio, naudokite akinius su mėlyną šviesą blokuojančiu filtru.


Kadangi silpsta akies tinklainės ląstelės, atsakingos už regėjimą prastoje šviesoje, naktį ar esant blogam orui tampa sunkiau matyti ir ypač vairuoti. Derėtų pasitikrinti, ar reikia akinių vairavimui naktį. Galima gamintis akinius su lęšiais, pagerinančiais naktinį kontrastą.


Katarakta


Pusei vyresnių metų žmonių išsivysto katarakta. Akies lęšiukas sudrumstėja pamažu, tampa vis sunkiau įžiūrėti toli ir arti, akis ar akinius norisi nuvalyti. Lašais katarakta nepagydoma, o operuojama. Pati operacija trunka keliolika minučių, regėjimas atsistato iš karto. Po operacijos kelias savaites lašinami akių lašiukai, o jei reikia skaitymo akinių, juos galima parinkti po operacijos praėjus 2-3 savaitėms. Tinka ir paprasti skaitymo, ir progresiniai akiniai, patartina fotochrominiai, kad apsaugotų tinklainę nuo UV spindulių.

REKLAMA


Su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija (AMD)


AMD yra dažna akių liga, kai lėtai silpnėja centrinis regėjimas. Labai svarbu ankstyva diagnostika. Ligos progresavimą stabdo sveika mityba, vitaminų kompleksai tinklainei, gera apsauga nuo ultravioletinių spindulių (saulės ar fotochrominiai akiniai), daug dirbantiems kompiuteriais svarbi apsauga nuo žalingos mėlynos šviesos, skleidžiamos ekranų - akiniai su mėlyną šviesą blokuojančiu filtru.


Akių sausumas ir plaukiojančios drumstys


Vyresni žmonės linkę gaminti mažiau ašarų. Tai varginanti akių būklė, vadinama sausomis akimis. Akių ligų specialistai patars, kokie lašai gali pagelbėti. O jei po ranka nėra lašų, padės gausus akių nuprausimas šaltu vandeniu.


Akių vidus užpildytas stiklakūniu - į želė panašia medžiaga, kuri senstant gali susitraukti ir atsiskirti nuo akies sienelių, o mūsų regėjime matosi plaukiojančios judrios drumstys. Kai stiklakūnis trinasi arba traukia tinklainę, kartais matomi šviesos blyksniai. Paprastai tai yra nekenksminga. Jei staiga atsiranda daug žaibuojančių blyksnių ir drumsčių, reikėtų apsilankyti pas akių gydytoją – jis patikrins, ar tinklainėje neatsirado plyšelių.


Sutrikęs miegas


Senstant mūsų akys sugeria mažiau mėlynos šviesos, tinklainė gamina mažiau melatonino, o tai gali sutrikdyti įprastus miego ir pabudimo ciklus. Profilaktika – dirbant kompiuteriu naudoti akinius su apsauginiais filtrais nuo mėlynos šviesos, prieš miegą bent valandą nežiūrėti į skaitmeninius ekranus, daugiau būti lauke.Reguliariai tikrintis akis


Įprasti akių tyrimai yra svarbūs ir bendrai sveikatai: aukštą kraujospūdį, didelį cholesterolio kiekį, vitaminų trūkumą, diabetą ir kitas ligas galima aptikti tiriant akis dar prieš pasireiškiant tokių ligų simptomams.


Rekomenduojama nuo 40 metų akis tikrintis kas keleri metai, o po 65 – lankytis pas oftalmologą kas vienerius ar dvejus metus.


Partnerių informacija.


***


Optometrijos centras


Optometrijos centro salonuose modernia kompiuterizuota diagnostikos ir akinių parinkimo įranga nustatome regėjimo problemas, o su pasaulio lyderio japonų gamintojo HOYA akinių lęšiais pagaminame tinkamiausius akinius, akinių rėmeliams suteikiame dvejų metų garantiją.