Laiku nesprendžiant dantų problemų, jomis gali tekti rūpintis gulint ligoninėje

Laiku nesprendžiant dantų problemų, jomis gali tekti rūpintis gulint ligoninėje


Dantų bėdos nelaukia patogaus laiko ir neretai užklumpa ligoninėje gulinčius pacientus. Tuomet į pagalbą skuba čia dirbantys odontologai. Kodėl svarbu prieš operaciją pasitikrinti dantis ir kaip išlaikyti juos sveikus, Tarptautinės odontologų dienos proga papasakojo ir patarimais pasidalijo LSMU Kauno ligoninės gydytoja odontologė Skirmantė Urbonavičiūtė.


Ką ligoninėje veikia odontologai


„Dėl vienų ligų dažnai paūmėja ir kitos. Dantų problemos gali sukelti komplikacijų po operacijų, todėl ligoninėse dirba odontologai. Stacionare gulintiems pacientams jie teikia pagalbą, jei užklumpa ūmūs skausmai, tinimai, atsiranda pūlinių. Prieš planines operacijas pacientus pasitikrinti, ar nėra galimų infekcijos šaltinių, atsiunčia gydytojai. Taip pat dantų tikrintis ar juos gydyti atvyksta darbuotojai bei mokamas paslaugas norintys gauti pacientai", – teigia LSMU Kauno ligoninės odontologė Skirmantė Urbonavičiūtė.


Pasak specialistės, dėl organizmo reakcijos į operaciją ar vaistų poveikio esantys dantų infekcijos židiniai gali suaktyvėti ir sukelti sepsį ar kitas komplikacijas.
„Dažnai gydytojai į mane pagalbos kreipiasi tada, kai neranda infekcijos šaltinio. Būna, kad po operacijos ilgesnį laiką nepavyksta numušti temperatūros, bet tyrimais infekcijos židinių nustatyti nepavyksta. Pavyzdžiui, viena pacientė ilgai karščiavo ir nors jokių nusiskundimų dėl dantų neturėjo, padarius panoraminę nuotrauką paaiškėjo, kad karščiavimą sukėlė žandikaulio kaulo uždegimas. Ne kartą teko ir ekstremalesnė užduotis – keliauti į reanimaciją ir ten gulinčiam pacientui šalinti dantis“, – pasakoja odontologė.

REKLAMA


S. Urbonavičiūtė pataria ruošiantis planinei operacijai profilaktiškai pasitikrinti dantis, kad problemos neužkluptų tada, kai mažiausiai norisi.


Didžiausios problemos – tarp pažeidžiamiausių visuomenės grupių


Specialistė įvardija, kokie žmonės kenčia dėl blogos dantų būklės:


„Dažniausiai tenka padėti vyresnio amžiaus periferijoje (kaimuose, vienkiemiuose) gyvenantiems, sunkiai vaikštantiems žmonėms. Mažesniuose miesteliuose labai trūksta odontologų, ne daug kas nori važinėti ten dirbti, o didmiesčiai perpildyti specialistų. Jei žmogus pats nevairuoja, negali atvažiuoti, patenka į sudėtingą situaciją“, – patirtimi dalijasi S. Urbonavičiūtė.


Kaip dar vieną rizikos grupę ji išskiria psichikos sveikatos problemų turinčius žmones.


„Neretai man pacientus nukreipia mūsų Psichiatrijos klinikos specialistai. Tokiems pacientams dažnai trūksta higienos įgūdžių, dantys yra užleisti, todėl gydymas pasibaigia jų šalinimu. Šiai visuomenės grupei reikėtų daugiau pagalbos iš artimųjų, socialinių darbuotojų“, – pasakoja specialistė.

REKLAMA


5 patarimai norint turėti sveikus dantis


Odontologė pastebi, kad lietuvių dantų būklė, nors ir taisosi, vis dar nėra gera. Išlaikyti dantenas ir dantis sveikus gali padėti paprasti patarimai:


1. Rinkitės dantims naudingą mitybą. Svarbu vartoti daug skaidulinių medžiagų, kietesnio maisto. Mes pripratę prie perdirbtų gaminių, pusgaminių. Minkštas maistas, saldumynai prikimba prie dantų paviršiaus, tuomet ima kauptis bakterijos ir dantys genda. Skaidulos, ilgai kramtomi produktai ne tik skatina seilėtekį, bet ir mechaniškai valo dantų paviršių. Kietesnių produktų, tokių kaip morkos ar obuoliai, kramtymas gerina dantenų kraujotaką, dantys tampa tvirtesni. Tik nekąskite labai kieto maisto, nes dantims galite ir pakenkti.


2. Gerkite daug vandens. Skysčiai praskiedžia seiles ir dėl gero seilėtekio burna apsivalo. Seilės pašalina daug dantims kenkiančių mikroorganizmų.


3. Norite mažiau mokėti – tikrinkitės bent kartą per pusmetį. Dažnai žmonės nenori eiti pas odontologus, nes mano, kad paslaugos kainuos brangiai. Aš vis mokau, kad norint mokėti mažiau, reikia tikrintis dažniau. Jei problemą rasime laiku, galbūt užteks tik gydyti kariesą, o leidus problemoms įsisenėti dantis gali tekti traukti, implantuoti ir kaina išaugs.


4. Burnos higieną atlikite bent kartą per metus, geriausia, prieš apsilankant pas odontologą. Higienistas, valydamas dantų akmenis, turi galimybę labai atidžiai apžiūrėti visus paviršius ir rasti problemas, be to, dantų akmenys gali slėpti kariesą.5. Reguliariai valykite dantis. Žmonės dažnai klausia, kokį šepetuką naudoti, ar šepetėlis su „aukso dulkėmis" geresnis nei kiti. Mano nuomone, nebūtina prabangi dantų pasta ar šepetėlis, svarbiausia – dantis valyti reguliariai ir taisyklingai.


Tarptautinės odontologų dienos proga Skirmantė Urbonavičiūtė kolegoms linki empatijos, supratimo ir bendradarbiavimo, o pacientams – rūpintis savimi: „Odontologai gali pagelbėti ištikus bėdai, bet kasdienė dantų priežiūra tenka patiems pacientams. Mylėkime save ir rūpinkimės savimi.“  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 08 (2024)

    Savaitė - Nr.: 08 (2024)