Periodontitas – klastinga liga, kuria serga daugelis: išduoda kraujuojančios dantenos ir „pailgėję“ dantys

Periodontitas – klastinga liga, kuria serga daugelis: išduoda kraujuojančios dantenos ir „pailgėję“ dantys


Jauni žmonės dantis dažniausiai praranda dėl ėduonies, o vyresni – dėl periodontito. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, sunkiomis periodonto ligomis serga daugiau nei milijardas žmonių visame pasaulyje. Įvairūs tyrimai rodo, kad Lietuvoje periodontitu serga aštuoni iš dešimties vyresnių nei 35 metų žmonių.


Pagrindiniais periodonto ligų rizikos veiksniais laikomi prasta burnos higiena ir tabako vartojimas, tačiau vienas naujausių tyrimų atskleidė, kad dėl beveik pusės periodontito atvejų „kaltas“ ir paveldimumas. Gydytoja periodontologė Simona Mažutienė sako, kad genetinės modifikacijos lemia pakitusį imuninį atsaką, dėl kurio genetinį polinkį turinys žmonės labiau rizikuoja susirgti periodontitu būdami jaunesni.


Sukelia patogeninės bakterijos

S. Mažutienė periodontitą apibrėžia kaip infekcinę apie dantį esančių audinių ligą, kurios pagrindinė priežastis – patogeninės bakterijos. Jomis užkrėstos dantenos palaipsniui traukiasi, dantys kliba ir netenka atramos. Dantenos gali gesti net ir tuo atveju, jeigu dantys yra sveiki.


„Dažniausi periodontito simptomai yra dantenų kraujavimas, dantų paslankumas, dantų šaknų jautrumas, nemalonus burnos kvapas. Pacientai savo būklę kartais įvardija kitais žodžiais – pailgėję, padėtį burnoje pakeitę dantys, tarpai tarp dantų, jautrios ir valant dantis kraujuojančios dantenos“, – kalba S. Mažutienė.
Jos teigimu, periodontito simptomų galima nepastebėti gana ilgą laiką, nes liga dažnai yra lėtinė ir beskausmė. Dantenų kraujavimo ypač dažnai nepastebi rūkantys žmonės, kurių dantenos būna fibrozinės, maskuojančios uždegimą.

REKLAMA


Rūkantiems rizika susirgti – didesnė

S. Mažutienė sako, kad rūkantys žmonės 2-3 kartus labiau rizikuoja sirgti periodontitu nei nerūkantys, nes rūkymas keičia imuninį organizmo atsaką, netenkama daugiau kaulo, taip pat sutrikdomas gijimas, todėl, nekeičiant įpročių, periodonto ligą suvaldyti ir išgydyti yra sunkiau.


Geriausia, ką galima padaryti dėl savo burnos sveikatos – mesti rūkyti. Nors kai kurie tyrimai rodo, kad populiarėjančios bedūmės priemonės sukelia mažesnę su rūkymu susijusią žalą sergant periodontitu, vis dėlto svarbu prisiminti, kad visai nekenksmingo rūkymo būdo nėra.


Kartais pacientai į gydytojus kreipiasi tik tada, kai pastebi atsidengusias dantų šaknis, pasikeitusią dantų padėtį, sąkandžio pokyčius, dantenų pūlinius ar apskritai netenka dantų.


„Jei pacientas kreipiasi pavėluotai, gali tekti atlikti operaciją, o netekus dantų – būtina atstatyti dantų lankų vientisumą, palaikyti sąkandžio aukštį“, – sako gydytoja.

REKLAMA


Genetinio polinkio sirgti periodonto ligomis pakeisti neįmanoma, tačiau galima imtis priemonių šios ligos išvengti, ją atitolinti arba palengvinti gydymą.


„Periodontitas gydomas labai paprastai – dantų valymu. Svarbu šalinti pagrindinę priežastį – bakterijas ir bakterines apnašas“, – pažymi S. Mažutienė. Jos teigimu, norint turėti sveikas dantenas, reikia gerai, kruopščiai valyti dantis namuose, taip pat reguliariai atlikti profesionalią ir kokybišką burnos higieną.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 29 (2024)

    Savaitė - Nr.: 29 (2024)