Išvada dėl Nacionalinio stadiono: egzistuoja permokėjimo rizika

Irmantas Gelūnas/BNS


Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) praneša, kad Nacionalinio stadiono koncesinės sutarties projekto pakeitimuose trūksta kainos apskaičiavimo pagrįstumo, todėl Vilniaus savivaldybė ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) rizikuoja permokėti. Taip pat, anot institucijos išvados, nėra aišku, kodėl kainų padidėjimo rizika nėra dalijamasi tarp visų šalių, o atsakomybė visiškai perkeliama savivaldybei ir ministerijai.


„Projekto bendrovė turėjo įrodyti, o Suteikiančios Institucijos (savivaldybė ir ŠMSM)  turėjo įsitikinti, kad būtent dėl nurodytų priežasčių padidėjo jos Investicijų, skirtų Sutartyje numatytiems objektams sukurti, suma, o toks padidėjimas iš esmės iškreipė Sutarties šalių balansą“, – rašoma VPT išvadoje.


„Investicijų vertės išaugimas dėl nenumatytų aplinkybių neturėtų tekti tik suteikiančiosioms institucijoms, (...) šalys išaugusiais Investicijų kaštais turėtų dalintis“, – rašoma dokumente. 

REKLAMA


VPT vadovas Darius Vedrickas teigė, kad nepagrįsta ir neteisinga indeksuoti visą investicijų sumą už atliktus darbus.  Jo teigimu, inventoriaus kainą galima indeksuoti vėlesniuose projekto vykdymo etapuose.


„Vienos investicijos yra rangos darbai, mes kalbame apie statybą, kitos investicijos – tai yra sporto salių inventorius, vaikų darželio baldai ir panašiai. Tarnybos nuomone, dėl nenumatytų aplinkybių, indeksuojama turėtų būti tik statybų dalis“, –  žurnalistams teigė VPT vadovas Darius Vedrickas.  


Anot jo, papildomos vietos stadione ir patalpos galėjo būti įsigytos, bet tai buvo padaryta netinkamai remiantis Koncesijų įstatymų. Kaip teigiama išvadoje, remiantis šiuo įstatymu papildomi darbai leidžiami tik atvejais, kai kai jų nebuvo galima numatyti prieš pasirašant koncesijos sutartį. 


„Dėl naujų 3 tūkst. vietų stadione ir naujos arenos. Iš tikrųjų dėl šios opcijos, VPT mano, kad tokius papildomus darbus suteikiančios institucijos gali įsigyti, tačiau teisinis pagrindas, kuris yra nurodytas susitarime, tai jis neteisingas ir turėtų būti keičiamas“, – aiškino D. Vedrickas.

REKLAMA


„Dėl papildomų darbų viskas yra gerai, juos įsigyti galima, tačiau teisinis pagrindas, kuriuo tai daroma, yra neteisingas. Tiesiog reikia taikyti kitą straipsnį“, – pabrėžė jis.


Anot tarnybos vadovo, pratęsiant darbų terminus išlieka lieka dalis nepaskirstytos komplekso kainos. 


„Kaip pasiskirstys tas neatitikimas, siekiantis 8,46 proc. mes iš tikrųjų nežinome“, – sakė jis.


Anot D. Vedricko, projektas galės judėti į priekį, jeigu VPT rekomendacijų bus laikomasi. Jis pabrėžė poreikį perskirstyti rizikas, kadangi jų pasiskirstymas yra išskirtinai nenaudingas savivaldybei ir ministerijai.


„Manome, kad ŠMSM ir Vilniaus miesto savivaldybė prisiima per didelę indeksavimo dalį. Ir ta dalis turėtų mažėti“, – sakė jis.


„Koncesija yra toks įsigijimų būdas, kai rizika vis dėl to didesnė turi tekti koncesininkui arba projekto bendrovei, bet ne Suteikiančiosioms institucijoms. Dabar pabrangimas yra pasiskirstęs institucijų nenaudai“, – aiškino jis.


Vasario pabaigoje Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė pokyčiams, numatytiems sostinės daugiafunkciame projekte. Komplekse turėtų atsirasti universali kultūros ir sporto renginiams tinkama arena, didėti Nacionalinio stadiono vietų skaičius, po indeksavimo sutarties vertė augs iki 157,2 mln. eurų.


Nacionalinio stadiono projektą Vilniuje iš kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ ketina perimti nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Hanner“. Pasak sostinės mero Valdo Benkunsko, vien faktinė statybų kaina nuo 2020 m. pradžios iki 2022 m. vidurio padidėjo 40 proc.Vilniaus mero Valdo Benkunsko teigimu, po indeksavimo Nacionalinis stadionas su visu daugiafunkciu kompleksu turėtų kainuoti maždaug 1,2 mln. eurų daugiau nei planuota anksčiau, t. y. 157,2 mln. eurų. Skaičiuojama, statybos darbai pabrango 27,1 mln. eurų, dar prisidėtų naujų darbų (3 tūkst. papildomų vietų stadione ir universali arena), t. y. 13 mln. eurų. Tačiau teigiama, kad 38,1 mln. eurų būtų galima sutaupyti skolinantis tik 2 m., o ne 22 m., kaip planuota anksčiau.


„Hanner“ savininkas Arvydas Avulis nurodo, kad stadiono statybas galėtų užbaigti iki 2026 metų pabaigos.


Visą daugiafunkcį kompleksą sudaro Nacionalinis stadionas su sporto muziejumi viduje, sporto centras su krepšinio, rankinio, gimnastikos, bokso salėmis, trys futbolo treniruočių aikštės, tarptautinės kategorijos lengvosios atletikos stadionas su futbolo aikšte, lengvosios atletikos apšilimo zona su mėtymo sektoriais, kultūros centras su biblioteka ir 300 vietų vaikų darželis.


Prieš statybų atnaujinimą savivaldybei dar reikės sulaukti teigiamų Europos Komisijos išvadų.


ELTA inf.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 21 (2024)

    Savaitė - Nr.: 21 (2024)