Motociklų sezonas: kokias taisykles reikia prisiminti ir ką būtina pasitikrinti?

Nicholas Dias / Pexels


Orams šylant, gatves užplūsta vis daugiau dviračių transporto priemonių, kurių nemaža dalis – motociklai. Lietuvos kelių policijos tarnyba primena, kad motociklas yra padidintos rizikos transporto priemonė, su kuria reikia elgtis itin atsakingai – vien praėjusiais metais Lietuvoje žuvo 13 bei buvo sužeisti 199 motociklų vairuotojai. Norint išvengti skaudžių eismo įvykių, ekspertai pataria dar prieš prasidedant sezono įkarščiui prisiminti saugaus eismo taisykles ir patikrinti motociklo techninę būklę.


Saugumas – svarbiausia


Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, vienos pagrindinių eismo įvykių, į kuriuos patenka motociklų vairuotojai, priežastys: nepasirinktas saugus važiavimo greitis, nuvažiavimai nuo kelio, susidūrimai su kita transporto priemone. Nelaimes kelyje taip pat lemia saugaus atstumo nesilaikymas, stabdymas ir apvirtimas važiuojamojoje kelio dalyje ar įvažiavimas į priešpriešinio eismo juostą.

REKLAMA


Pradedant naują motociklų sezoną svarbu pasikartoti Kelių eismo taisykles, pasitikrinti praktinius vairavimo įgūdžius uždarose aikštelėse, įvertinti motociklo techninę būklę, o prie vairo sėsti tik esant blaiviems, neapsvaigusiems, nesergant ir pailsėjus.


„Važiuojant motociklu ypatingai svarbu tinkama, maksimaliai vairuotoją sauganti apranga, vairuojant reikėtų neužmiršti ir ryškiaspalvės liemenės su šviesą atspindinčiais elementais. Motociklų vairuotojai prieš kiekvieną kelionę bei jos metu turėtų įvertinti važiavimo bei meteorologines sąlygas, vietovės reljefą ir eismo intensyvumą, visos kelionės metu laikytis saugaus atstumo, pasirinkti saugų važiavimo greitį, atsakingai manevruoti ir lenkti kitas transporto priemones“, – sako motociklų entuziastas Nerijus Rimša.


Saugumui – gera motociklo techninė būklė


Pasak N. Rimšos, kaip ir vairuojant automobilį, saugumas kelyje neatsiejamas nuo tinkamos motociklo techninės būklės:

REKLAMA


„Pavasarinė motociklo apžiūra visuomet prasideda nuo bendros motociklo techninės būklės įvertinimo, kurios apimtis priklauso nuo to, kaip motociklas buvo paruoštas žiemai. Sezono pradžioje įvertinti motociklo techninę būklę svarbu ne tik tiems vairuotojams, kurie po praėjusių metų sezono neatliko jo pilno techninio aptarnavimo, bet ir tiems, kurie motociklą įsigijo dar žiemą ir į kelius išriedės pirmą kartą“, – patarimais dalijasi motociklų entuziastas.

Reguliari aušinimo skysčio ir alyvos būklės patikra


Pasak specialistų, pirmiausia svarbu pasirūpinti motociklo aušinimo skysčiu ir alyva.


„Skysčiu aušinamuose motocikluose svarbu ne tik tai, kad aušinimo skystis žiemą neužšaltų – geros kokybės skystis visą aušinimo sistemą efektyviau apsaugo nuo nuosėdų ir korozijos. Todėl jei sistemoje yra senas, neaiškios sudėties ar kilmės aušinimo skystis, verta jį pasikeisti“, – sako „TotalEnergies“ Techninio skyriaus atstovas Piotras Karkochas.


Specialistas pataria nuolatinį dėmesį skirti ir vairuojamo motociklo alyvai bei rekomenduoja ją keisti bent kartą per metus, o esant didelei ridai ir dar dažniau – svarbu vadovautis motociklo vadovu: „Motociklų vairuotojai alyvą turėtų pakeisti kaskart pasibaigus sezonui, nes perteklinis jos kiekis neigiamai veikia variklį. Jei to nepadarėte, svarbu keitimą atlikti naujo sezono pradžioje, nelaukiant kito rudens ar žiemos. Prieš keisdami alyvą, visuomet pašildykite motociklo variklį – kylant temperatūrai, alyvos klampumas mažėja, todėl tai leis alyvai geriau pasiekti jos kanalus. Žinoma, alyva reikėtų keisti kartu su filtru“, – patarimais dalijasi P. Karkochas.Pasak specialisto, daugelį metų pagrindinis alyvos pasirinkimą lemiantis parametras buvo jos klampumas, tačiau šiandien jau atsižvelgiama ir į vadinamuosius gamintojo patvirtinimus, t. y. specialius kodus, patvirtinančius tam tikros alyvos atitiktį motociklo gamintojo reikalavimams. Šiuos kodus galima rasti motociklo vadove, taip pat ant pačių alyvos pakuočių. Prieš renkantis alyvą yra svarbu patikrinti jų suderinamumą.


Taip pat specialistai pataria nepamiršti ir motociklo grandinės priežiūros, kuriai reikalinga kokybiška alyva, pasižyminti geru sukibimu ir atsparumu vandeniui, bei pavarų dėžės, kuri gali būti sutepta ta pačia alyva kaip ir variklis arba atskirai.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 38 (2023)

    Savaitė - Nr.: 38 (2023)

Daugiau >>